Vylaďte se na hygge

Umět si vychutnat okamžik, žít v příjemném prostředí, obklopit se dobrými lidmi, zkrátka radovat se ze všednosti každého dne. Fenomén, o kterém bylo napsáno již mnoho knih a dokonce se o něm vyučuje na školách – hygge – skandinávský způsob života, který zrcadlí principy přírody a poděcuje schopnost umět se zastavit.

Ve skandinávském designu hraje hlavní roli pohodlí a útulnost. Jde o vyladění prostoru v duchu populárního životního stylu hygge – způsobu života postaveném na vnitřním klidu, energii přírody, harmonické a útulné atmosféře a radosti z malých, často prostých věcí a okamžiků všedního dne.

Ve skandinávských interiérech dominují světlé tóny, konkrétně pastelové neutrální odstíny přírodního stylu. Nábytek vyniká jednoduchými siluetami, čistými liniemi a kvalitními produkty poctivé ruční práce. Pro tak zvaný nordic style jsou typické otevřené a propojené prostory, stejně tak jako myšlenka „méně je více“ (v souvislosti s movitými věcmi) a také důraz na světlo. Ať už ve vztahu k velkým oknům či svíčkám, lampám a světýlkům, které severské národy kvůli kratší délce denního světla s oblibou používají. V souvislosti s osvětlením je to přesný opak oproti předchozímu – čím více, tím lépe.


A jak si vytvořit skandinávský styl života v Česku? Ve skutečnosti to ale není o vyladěných interiérových doplňcích a o tom, kde se geograficky nacházíte, jako spíše o vnitřním rozpoložení. Jde totiž především o atmosféru, kterou hmotnými věcmi pouze podpoříte. Pokud máte krb, pak zapalte oheň v krbu, pokud nikoli, pak rozpalte troubu a upečte si koláč z ovoce, které právě nabízí sezóna. Ideálně si pro něj s košíkem v ruce zajděte na farmářský trh či ještě lépe si jej natrhejte sami, pokud máte takovou možnost. Jde o to, abyste měli dobrý pocit z celé posloupnosti činností, která vyvrcholí tím, že si například sednete při zapálených svíčkách do křesla, pustíte si příjemnou hudbu a s oblíbeným hrníčkem v ruce a čerstvě upečeným koláčem koukáte z okna na pohupující se větve stromů. Zkrátka pocítíte svůj vnitřní klid, uděláte si čas sami pro sebe a je vám dobře v přítomnosti.

Čistota a jednoduchost prostoru dokáže odlehčit myšlenky a podpořit intuici, kterou v sobě člověk přirozeně od přírody má, ale v dnešním světě je bohužel neustále přehlušována moderní uspěchanou dobou. Neslyšíme ji… A právě o návratu k přírodě, přirozenosti a zpomalení nabádá nordic lifestyle. Proto se nám líbí hygge, který inklinuje k návratu ke kořenům v kombinaci s francouzským Art de Vivre – čili schopností užívat si život. Prostor, ve kterém žijeme je odrazem prostoru, který máme v sobě. Stejně tak to může fungovat i naopak. Když chceme uklidit svoji duši, vylaďme svůj domov. Nejen vizuálně, ale především jej naplňme pohodovou atmosférou, která ve skutečnosti vychází ze spokojenosti se sebou samým…

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.