Proč do svého jídelníčku zařadit jedlý hmyz?

Exotický experiment, zdravá alternativa k chipsům nebo doplněk stravy pro sportovce. To vše jsou Křupaví červíci, kteří si velmi úspěšně budují cestu na český stůl.

Moravská firma WormUP se věnuje slaným pochoutkám z hmyzu, které se hodí jako chuťovka k dobrému vínu nebo třeba jako ingredience do rizota. Základním předpokladem je nebát se experimentovat a vyzkoušet v rámci pestrého jídelníčku něco nového. Červíci totiž obsahují vysoký podíl bílkovin a nenasycených tuků a nenajdete v nich žádný cukr. A co víc? Jejich chov i zpracování je šetrné k přírodě, takže je to ve všech směrech opravdu mlsání bez výčitek.

A teď trocha čísel…

V loňském roce zpracoval WormUP překvapivých jeden a půl tuny larev potemníka moučného v živé váze. V současné době mohou majitelé firmy připravit v nové kuchyni zhruba 30 tisíc pytlíků Křupavých červíků měsíčně. Za celým projektem stojí Libor Sloupenský, jehož společnost je prvním výrobcem slaných hmyzích pochoutek v celé EU.

Libor Sloupenský.

Jedlý hmyz představuje dokonalý zdroj živočišných bílkovin. Má jich v sobě až 50 % obsahu. Bonusem je navíc nálož vápníku, železa a zinku. „Křupaví červíci jsou hotovou potravinou zařazenou do kategorie pochutin. Mají velké procento kvalitních bílkovin, takže jsou velmi výživní a představují zajímavý doplněk stravy nejen pro sportovce. Většina zákazníků si červíky dává jenom tak, k pivu či k vínu. Ale známe i fajnšmekry, kteří je využívají na dochucování pokrmů – místo smažené cibulky nebo parmezánu,“ vysvětluje Eva Sloupenská, spolumajitelka firmy WormUP.

Kde červíky sehnat?

V současné době jsou na trhu Křupaví červíci se solí, dále pak s chilli či s česnekem. Doporučená cena jednoho balení činí 125 korun a jsou k dostání na e-shopu, přes Slevomat nebo v různých vinotékách, či prodejnách zdravé výživy.

Více najdete zde

Připravia Tereza Vacková

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.