Tibetský buddhismus v Česku

„Jsem jen bezvýznamný tvor, který měl to štěstí, že potkal dokonalého lamu,“ říká o sobě v duchu tibetské tradice Vladimír Zuzák, ředitel a jednatel pražské realitní kanceláře Maxima Reality a zakladatel Tertön Foundation, nadace přátel, kteří jdou společně po cestě za nadosobní svobodou. „V duchu západní tradice jsem svobodný člověk, který žije radostný a velmi smysluplný osobní i profesní život,“ dodává Zuzák.

Co je smyslem vaší organizace?

Naším cílem je vytvořit v České republice podmínky k tomu, aby i zde mohli lidé čerpat z moudrosti a soucitu tibetského buddhismu a jeho současných představitelů. Buddhismus může pomoci lidem v dnešní hektické době najít klid, utřídit si životní priority a dodat hluboký smysl všem vzletům a pádům. Ale k tomu je potřeba tady u nás pro buddhistická učení vytvořit zázemí: přeložit knihy, pozvat učitele a pomoci praktikujícím s jejich každodenním rozvojem. Právě proto vznikla Tertön Foundation a svými projekty se snažíme tyto obecné cíle naplňovat.

Proč jste se rozhodl pro založení pobočky v České republice?

Tibetský buddhismus je hodně založený na blízkých osobních vztazích mezi učitelem a žákem. J.S. Tsori Rinpočhe má tady u nás velmi hluboké kontakty s otevřenými lidmi a cítí, že Česká republika je jedním ze tří jeho hlavních oblastí, kde může být svou aktivitou užitečný. Rinpočhe vede žáky ve Spojených státech amerických, v Asii i jinde po světě. S naší vlastí má velmi silné spojení, proto jí i věnuje hodně své pozornosti a času.

Jaký je váš příběh ve vztahu k tibetskému budhismu? Co se stalo, že se stal součástí vašeho života?

Já jsem se potkal s tibetským buddhismem v Praze před patnácti lety a přinesl do mého života radost, smysl a svěžest. V meditacích a životním pohledu jsem se cítil hned „jako doma“. Přečetl jsem na začátku velkou část dostupné literatury a věděl jsem, že přesně tohle je pro mě osobně ta správná stezka a způsob života. Velmi se mi líbilo, jak buddhismus akcentuje vlastní zodpovědnost za svůj život a podporuje praktikující v rozvíjení soucitu, ale i kritického myšlení.

Kolikrát jste byl v Tibetu a v čem je unikátní?

V Tibetu jsem bohužel ještě nebyl – situace v tibetské autonomní oblasti je pro buddhisty špatná a dostat se tam k opravdovým mistrům a učením není jednoduché. Všechna učení v podstatě dnes dostáváme od učitelů, kteří žijí buď v Indii, Nepálu nebo v západním světě. Pořád ale doufám, že se v budoucnu do Tibetu podívám a budu moct navštívit všechna svatá místa, o kterých jsem tolik slyšel a četl.

Kdo je J.S. Drubwang Tsori Dečhen Rinpočhe a co je pro něj a jeho učení specifické?

Náš lama je jedním z významných učitelů tibetské školy buddhismu, která se jmenuje Ňingma, neboli „stará, původní“. V Tibetu se postupem času vyvinuly z indických učení čtyři hlavní školy a Dalajlama, kterého nejspíš dnes znají všichni, je hlavním zástupcem školy Gelug. J.S. Drubwangovi Tsori Rinpočhemu se dostalo klasického a plného vzdělání v buddhistické filozofii, meditaci a tibetské medicíně v Indii pod vedením nejvyššího lamy Ňingmapů, J.S. Penora Rinpočheho. Mimoto má Rinpočhe velké zkušenosti i se západními žáky, jejich přístupem a potřebami. Aktivně používá moderní komunikační technologie a se svými žáky je v úzkém osobním kontaktu. A v neposlední řádě má Rinpočhe rodinu a tři děti, takže velmi dobře ví, čemu většina z nás tady na západě čelí.

Kolik máte v Česku v současnosti příznivců?

My se nesnažíme vytvářet co největší skupinu praktikujících, ale těm, kteří se s námi cítí dobře a náš styl jim sedí, chceme vytvořit ty nejlepší podmínky k rozvoji a praxi. Rinpočhe se věnuje osobně každému členu naší skupinky, pomáháme si navzájem i v každodenním životě a postupně budujeme krůček po krůčku. V současné době nás je asi patnáct a scházíme se k pravidelným meditacím každé úterý v našem novém městském centru v Praze.

Rozhodli jste se v České republice vybudovat gönpu. V jaké je to fázi a jaké s ní máte plány?

Gönpa neboli meditační chrám chceme vybudovat jako součást našeho velkého buddhistického areálu, kde budou moci zájemci poznat všechny aspekty tibetského buddhismu na jednom místě – prohlédnout si nástěnné malby, poslechnout si buddhistickou přednášku i začít studovat nauky do většího detailu. Mimo chrámu bude součástí našeho areálu i tzv. stupa, monument, který podle učení Buddhy dokáže do světa přinášet spousta dobra jen tím, jakým způsobem je postaven a co v sobě obsahuje. Právě v těchto dnech jsme velmi blízko finálnímu rozhodnutí o umístění našeho centra. Zatím nechceme prozradit více, ale vše je na velmi dobré cestě.

Co můžete lidem, kteří jsou otevření buddhistickým myšlenkám v Česku nabídnout?

Nabízíme všem možnost rozvíjet se lidsky, emočně i sociálně za pomoci účinných a velmi silných metod buddhistické nauky, tzv. vadžrajány. Najdete u nás skupinu nadšených lidí všech generací i profesí, které spojuje to, že chtějí dát svému životu smysl, najít v něm nepodmíněnou radost a být u toho svému okolí co nejužitečnější. Jestli jste připravení převzít zodpovědnost za své činy i slova a vyhrnout si rukávy k práci na sobě samém, pak se u nás budete cítit dobře.

Co si myslíte o tom, že víra může přispět ke snášení tíživých životních situací a jak?

Víra nebo důvěra je určitě přínosná věc, ale sama o sobě stačit nebude. Je potřeba také pochopit, proč a jak se tíživé situace objevují a jak v dlouhodobém horizontu předcházet tomu, aby jich nebylo více. Silný člověk chápe, že kaktusy, na kterých právě sedí, si v minulosti zasadil sám. Ale také ví, jak své chování změnit, umí používat metody a meditace, které mu pomohou v takových nelehkých situacích a může se tak z nich naučit to nejlepší.

Co byste si aktuálně nejvíc přál?

Není nic lepšího než vidět pod rukama dozrávat projekt, který má obrovský smysl a může pomoct nejen generaci mých vrstevníků, ale i našim dětem a dětem jejich dětí. Obecně bych si pak moc a moc přál, aby bylo co nejvíc lidí, kteří se dokážou postavit svým vlastním strachům a omezením a podívat se přímo do hloubi své mysli. Můžeme tam totiž objevit přesně to, co všichni odjakživa hledáme – nepodmíněné štěstí, obrovský nerozlišující soucit a nezměrnou moudrost.

Více na: www.terton.cz

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.