Biohacking: Propojení vědy a starodávných kultur

Osobně jsem se s pojmem Biohacking poprvé setkala v rámci poslechu podcastu kde byla hostem spoluzakladatelka Code of Life Veronika Allister (Jelínková). Poté jsem si uvědomila, že mi pojem biohacking vlastně není vůbec cizí, protože vlastně biohackuju celý život. 

Co to vlastně znamená a jak s biohackingem začít? O tom jsem si povídala s Liborem Mattušem, který stojí společně s Veronikou za projektem Code of Life. Vyprávění Libora mě namotivovalo přemýšlet více komplexněji nad svým zdravím, přístupem k životu, nebát se zkoušet nové věci a odnesla jsem si spoustu tipů na knihy a doplňky stravy. Věřím, že naše společné povídání bude inspirací i pro vás.

Biohacking je pro mnohé matoucím pojmem, zaměňují ho s hackingem v oblasti technologií. Jaká byla cesta biohackingu do České republiky a kdy poprvé překročil naše hranice?

My jsme si vybrali biohacking orientovaný na člověka. Jeho smyslem je podpořit vědomé zacházení s vlastním tělem a myšlením. Například řekněme, že jsem rozladěný nebo mám špatnou náladu. Pokud nechci být v tomto stavu, dám si ledovou sprchu nebo si schválně vzpomenu na něco, za co jsem vděčný. Můj stav se změní a nepříjemné emoce jsou pryč. Jako lidé máme větší možnosti, než si myslíme. Stačí vědět, jak na to. Proto sjednocujeme moudrost starodávných kultur s moderní vedou a poznatky z výzkumů.

„Moudrost starodávných kultur“ pro nás znamená různé tradiční a ověřené způsoby zacházení s tělem a myslí podle kultur na výchově i na západě (jako jóga, různé formy fyzických cvičení a psychohygieny, meditace). Biohacking není nic nového pod sluncem, pouze označení „biohacking“ je nové.  

Ještě před rokem nebo dvěma pojem biohacking nikdo neznal, dnes už ho lidé zajímající se o své zdraví registrují. Jak stručně a výstižně vysvětlit biohacking člověku, který o něm slyší poprvé?

Neřekl bych, že ho nikdo neznal, spíše jsme ho neoznačovali tímto slovem. Naopak to, čemu říkáme „biohacking“ je tu s lidmi od nepaměti. I dnes „biohackujeme“ prakticky všichni, od ranní kávy, přes sport, běh, kolo, posilování nebo masáž, saunu či ranní ledovou sprchu.

Oblasti biohackingu, které se objevují v pozornosti veřejnosti až v poslední době, jsou například optimalizace spánkového prostředí, vnitřního i vnějšího. Tím jsou například psychohygiena před spaním (třeba ve formě deníku vděčnosti), studená sprcha na končetiny, pravidelné užívání bylin a doplňků nebo kvalitní zatemnění v místnosti, kde spím.

Založili jste Code of Life, kdy vznikl tento nápad a co jsou hlavní myšlenky toho projektu?

Code of Life byl logický krok po zavedení spolupráce mezi mnou a Verčou Allister (Jelínkovou). Ve chvíli, kdy jsme začali tvořit spolu jsme byli dva lektoři nebo značky, chcete-li, kteří společně pořádali akce, hlavně kempy, které Veronika před lety odstartovala a také jsme společně vystupovali na přednáškách a různých domácích i zahraničních konferencích.

Dalším logickým krokem v prohlubující se spolupráci nejen mezi námi, ale také s dalšími lidmi v našem okolí, jsme tedy potřebovali komunikaci na venek pojmout za hranicí jednotlivých projektů – u Verči to bylo Hoř pomalu, s její knihou a u mě Chlad s Liborem a koučing v oblasti cizích jazyků a biohackingu. Dnes je Code of Life společností s ručením omezeným se čtyřmi spolumajiteli (přidal se k nám v druhé fázi Dan a Honza) a týmem asi 10 interních a externích lektorů a spolupracovníků. Pevná součást našeho základního týmu jsou i Kryštof Jarmar a Vojta Hlaváček, kteří mají svůj dlouhodobě velmi úspěšný projekt, podcast Brain We Are.

Společně rozvíjíme nemalé množství projektů, školení, jednodenní workshopy, kempy, firemní akce, online vzdělávání, e-shop a další. Hlavním záměrem je v Česku osvětlit, co to biohacking je a dostat ho prakticky do našeho každodenního života – jde o rozumnou míru péče o vlastní stav.

Jste velmi akční, co se týče obsahu, články, live streamy, jak na tento objemný příval informací reagují Vaši čtenáři, stíhají všechny informace zpracovávat a později aplikovat do svého života?

Samozřejmě ne (smích). Při frekvenci jeden nový článek denně a živé vysílání od pondělí do pátku, a ještě podcasty na různá témata je informací opravdu hodně. Naším cílem je poskytnout co nejširší záběr, tak aby odpovědi na své otázky našlo co možná nejvíce lidí. Navíc jsme každý jiný typ: někdo více poslouchá, jiný čte, někdo to potřebuje zažít.

Aktuálně nejucelenější praktický plán optimalizace všedního dne pomocí biogackingu najdete v našem nově spouštěném online kurzu, kde popisujeme velmi přesně jaké postupy využíváme, kdy a proč. Věnujeme se stejným tématům, jako v článcích a vysílání: nastavení myšlení, pohyb, spánek, strava, dýchání, chladová terapie. Stavíme tu paletu nástrojů a čím více jich je, tím je větší šance, že každý z nás si najde ty, které mu sednou nejvíce.

Když se podíváte na podcastery a biohackery na západě, jako třeba Ben Greenfield, Dave Asprey nebo Tim Ferriss, tak se všemi informacemi, které dávají ven pracující člověk kvůli jejich rozsahu těžkou udrží krok. A to je v pořádku.

Nabízíte celou řadu aktivit a mimo jiné i vyhlášené kempy zakončené výšlapem na Sněžku v plavkách. Jak Vás tento typ kempu napadl?

Za tímto typem kempu stojí Veronika. Byla to jedna ze specialit jejího projektu Hoř pomalu. První kempy tohoto typu vznikly tak, že kamarádi přiměli Veroniku, aby pro ně něco takového uspořádala, když se zabývá osvětou v otužováním a takzvané Wim Hof metodě. Postupně se z toho vyvinuly velmi dobře organizované výpravy, kde jdeme v kraťasech a s teplým oblečením v batohu na zádech na výstup na Sněžku nebo jinou zasněženou horu u nás, případně na Slovensku. Je to transformativní zážitek, který už hodně lidem změnil pohled na život. Já se v průběhu výstupů o sobě učím neustále. Dnes tvoří kempy typu „Expedice“ pravidelně jádro našich kempů, které vedeme s různými zaměřeními většinu roku.

Přicházíte neustále s novinkami, co chystá Code of Life za akce v nejbližších měsících?

Nejbližší akcí, kde se můžeme vidět osobně, je kontaktní kemp, který se koná 16.-19.7. 2020.

Má mezi kempy specifickou pozici, protože se koná jen jednou za rok a založili jsme ho s naším kamarádem a organizátorem Tomem Zdražilem.

Letos se můžeme těšit na program nejen nás s Veronikou, ale také tří dalších zkušených lektorů, kteří budou provádět kontaktním tancem, silnými dechovými cvičeními, akro yogou, tancem nebo potní chýší, kde se i Veronika minulý rok znovu narodila (smích). Je to doopravdy silný zážitek a doporučuji všem, kteří chtějí využít všechny možnosti, které život nabízí. Na kempu pro letošek jsou ještě myslím volná místa, kdybyste se s námi chtěli pustit do kontaktu.

Velké téma jsou doplňky stravy a vy jste před několika dny spustili svůj nový eshop. Jaké jsou za Vás top 3 produkty, které by neměly chybět v domácnosti každého biohackara?

Na našem e-shopu je to o produktech, které pečlivě vybíráme svými efekty i výrobou (kvalitou zpracování). Zatím jedničky jsou medicinální houby, jako chaga, zvaná „houba nesmrtelnosti“ nebo kordyceps, které se používají v čínské medicíně už tisíciletí. O kordycepsu máme článek a o chaze jsme také na našich stránkách psali. Za zmínku stojí i esenciální aminokyseliny EAA , které svou funkcí daleko převyšují tradiční větvené aminokyseliny (BCAA). Pro zájemce o imunitu máme i velmi kompletní imunitní balíček.

Biohacking spojuje několik oblastí dohromady, Vy osobně se zabýváte sportem – konkrétně bojovým uměním. Jak těžíte z toho, že jste biohacker právě ve spojení s Vámi provozovaným sportem?

Dobrá otázka. Řekl bych, že vlastně biohacking těží z mých zkušeností s tréninkem i instruktorováním bojových umění. Dalo mi to hodně systematické přemýšlení nad tréninkem a vůbec zaváděním změn v životě. Velmi svěží pohled na můj postoj k biohackingu mi dala i tradiční čínská medicína, kterou jsem studoval kvůli zakázkám tlumočení z čínštiny, které jsem plnil.

Jinak ale téma přínosů biohackingu do sportu je celá samostatná kapitola. Tu máme společně s Tebou v plánu více rozvinout. Celkově chytřejší způsoby tréninku, například pomocí dýchání, kde díky práci se zádrží dechu ve výdechu a (pochází ze systému Oxygen Advantage, kde jsem prošel prezenční částí instruktorského tréninku). Dělám workshopy optimalizace dýchání nejen pro bojové sporty. Nedávno jsme dokonce udělali na téma biohackingu ve sportech, a to konkrétně těch bojových, rozhovor s Jirkou Denisou Procházkou .

K dalším metodám, chladová terapie je velké téma, ať už pro regulaci hormonů (mnoho atletů je hormonálně vyčerpaných), růstového hormonu, aktivace nervové soustavy na vyšší potenciál a regenerace těla i mozku (pohyb jako takový je spíše o mozku a nervech, které ovládají svaly).

Další novinka u nás i ve světě, co se sportovního tréninku ku týká, je využívání BFR pásů (Blood flow restriction), nebo jejich japonsky pojmenované verze kaatsu. Jsou to pásy, které si nasadíte na ruce nebo nohy a ony omezují proudění krve a tím metabolického spadu z končetin při cvičení, což výrazně zlepšuje tréninkovou odezvu organizmu, i v ohledech produkce růstového hormonu nebo možnosti zvýšení frekvence tréninku.)

Více najdete zde.

Připravila Barbora Langer

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.