Best of Austria: Očistná kúra v tyrolských Alpách

Obětovat dovolenou očistné kúře? Já to zkusila a vůbec nelituji. Na detox podle Dr. F.X. Mayra jsem vyrazila na týden s přáteli. Naprosto luxusní odpočinek a nezapomenutelný zážitek.

Zestárnout zdravý – to je přání každého z nás. Proto si musíme uvědomit, že za svůj zdravotní stav jsme zodpovědní i my samotní, a že na vlastním zdraví a pohodě můžeme aktivně pracovat. Medical wellness je jeden z trendů, který se v rakouských hotelech úspěšně prosazuje. Z mnohých hotelů se stala skutečná centra zdraví a skvělé pohody. Proč ne? Dovolená je přece nejlepší příležitost, jak změnit svůj životní styl a věnovat se svému zdraví.

Medical wellness Parkhotel Igls

Pouhé čtyři kilometry od tyrolského hlavního města Innsbrucku, na slunné plošině s výhledem na údolí Inntal a grandiózní svět hor, v nadmořské výšce 900 metrů, najdete hotel Park Igls, který patří k předním zdravotním centrům v Evropě. Proslul především jako průkopník a centrum regenerační léčby metodou Dr. F. X. Mayra.

Nejsem nejmladší, jsem chaot, navíc netrpělivá, často si toho naložím víc, než zvládnu, a pak jsem tak vystresovaná, že nemohu spát. Potřebuji se občas odbrzdit a najít ve svém životě rovnováhu. Se zájmem sleduji všechny trendy zdravého životního stylu a ráda na sobě leccos vyzkouším. Tentokrát mne oslovila právě očistná kúra podle F. X. Mayra.

Očistná kúra F. X. Mayr

Čistá střeva pro dobrý život jsou třeba. Tak nějak by šlo shrnout filosofii slavného doktora Franze Xavera Mayra, jíž se řídí vyhlášený medical wellness hotel Park Igls. Pomohou vám zde pořádně vyčistit tělo i duši a naučí vás, se o vaše tělo starat a vychovat ho ke zdravým návykům. Tak jsem se hned rozhodla, že to vyzkouším. Byl to pořádný detox. A to po všech stránkách. Ale výsledek rozhodně stojí za to: konečně vím, jak jíst zdravě, znám spoustu nových cvičení i relaxačních technik a hlavně: mám vážně čisté tělo i hlavu!

Ano, ano, to zní trochu abstraktně, ale kromě tohoto sloganu v Park Igls už nic jen teoretického nemají. Všechno je velice návodné, praktické, zkrátka použitelné pro běžný život. Vždyť už po příjezdu máte konzultaci s lékařem, který vás vyšetří a stanoví vám váš terapeutický plán, co se týká jídla, pohybu, odpočinku, ale i vzdělávání. U mě zabrala nejvíc času konzultace s fyzioterapeutem a nastavení programu pro bolavá záda.

Obávanou asketickou metodu nahradila věda

Musím říct, že toho výletu jsem se trochu bála. Doktor Mayr (1875–1965) přece jen proslul tím, že své pacienty na předlouhých kúrách trvajících celé týdny honil po loukách a jíst je nechal jen trochu chleba s mlékem. Není nezajímavé, že o této metodě začal přemýšlet během své lékařské praxe v Karlových Varech.

Podstata jeho metody spočívala v tom, že lidem pomohl znovu správně nastavit fungování zažívání, které podle něj ovlivňovalo vznik mnoha neduhů v těle, a to jak těch fyzických, tak i těch psychických.

Toto pojetí zůstalo moderní Mayrově metodě dodnes, ale jinak se mnohé – naštěstí – změnilo. Dnes se tady odborníci řídí nejnovějšími vědeckými poznatky. A ty doplňují neskutečnými wellness požitky.

Vše se dá pak doma krásně aplikovat v praxi (tedy až na ta ranní plavání v domácím bazénu a večerní vyhřívání se ve voňavých saunách). Tady je tedy několik praktických pravidel očistného programu podle moderní Mayrské metody:

Voda nad zlato: pijte minimálně 2 litry denně

Prvním krokem náležité detoxikace je to, že začnete pít. Skutečně pít. V Park Igls je to navíc pěkně pod dozorem odborníků, kteří vám tekutiny nosí (pravda, večer bych dala před vodou přednost vínu), ale jste obklopeni takovým množstvím vody, že vám to prostě nedá a toxiny i další škodlivé látky se začnou vyplavovat neskutečnou rychlostí.

V hotelu vás voda láká na každém kroku – na chodbách před pokoji je k dispozici čerstvá studená i horká, “vodní koutky” najdete v tělocvičnách, posilovně, ve wellness centru, u bazénu… Vedle krásné knihovny s příjemným posezením je dokonce stejně stylový čajový koutek, kde si můžete vybírat se speciálních zdravotních čajů. Vypít bychom měli 1 litr čisté pramenité vody na 20 kg tělesné váhy. Ideální je pít co nejvíce ráno a v pozdní odpoledne, večer – pro klidné spaní – už jen minimálně.

Ovšem pozor: v Park Igls jsou někdy tekutiny i zcela zapovězené – konkrétně v průběhu jídla. Odborníci doporučují půl hodiny před a hodinu po jídle se pití vyvarovat, aby se tělo náležitě připravilo a pak jídlo v klidu strávilo.

Jezte třikrát denně a pomalu

Jídlo a správné trávení, to je to, kolem čeho se v Park Igls vše točí. Hned při vstupní prohlídce vám lékař vybere jednu ze sedmi diet, podle toho, co je cílem detoxikace. Já se hrdě hlásila o detox se snížením váhy, tedy číslo 2, ale když jsem viděla v poledne ta lákavá jídla, hbitě jsem přestoupila na číslo 4, zde bylo totiž již dovoleno kromě polévky i lehké jídlo. Vaří tady skvěle, ale chutná vám o to víc, že porce jsou malinké a jí se jen třikrát denně.

Na snídani si vyberete jeden až dva šálky tzv. Mayrského pokrmu (nejrůznější jogurty a mléčné nápoje: nejen kravské, ale také ovčí, kozí a v nabídce najdete i sójové nebo mandlové mléko) a 50 g proteinového pokrmu (vajíčka, sýry, nejrůznější zdravé pomazánky, šunky, filety, tofu…). K tomu máte pár malých krajíčků speciálního Mayrského chleba nebo krekrů.

Na oběd se tady podává vydatný zeleninový krém a k němu máte na výběr ze dvou druhů jídel. Večeře je pak obměnou snídaně. Pokud vás honí hlad přes den, můžete si dát svačinku v podobě čirého vývaru do šálku v čajovně. Polévky se tady pak jí malinkou lžičkou, a tak vám přijdou jako ten nejskvělejší dezert…

„Tímto systémem se zlepšuje trávení, zvyšuje se chuť na jídlo a zároveň přesně víte, kdy jste plní. Tím, že jíme pomalu, pomalu pak i stoupá hladina inzulínu, nemáme chuť na pojídání zbytečností, ani na sladkosti. Lidé u nás většinou tráví minimálně deset dnů, často i tři týdny, takže se naučí, co jim dělá dobře i co a jak jíst,” říká doktorka Irene Brunhuber, která je jednou z týmu lékařů v Park Igls.

Pohyb pro každého

Není žádných pochyb, že pohyb dělá našemu tělu dobře. Proto je začleněný i do programu každého hosta v Park Igls. Každodenně jsou na programu ve dvou tělocvičnách lekce jógy, pilates, body balance, fasciálního tréninku, zdravotní gymnastiky, různé moderní silové tréninky… Ve fitness centru si můžete dopřát hodiny s trenérem a každé ráno se vyráží s instruktorem za krásami Alp s holemi na nordic walking. Můžete si sami nebo pod odborným vedením zaběhat, vydat se na golf (dokonce tady mají fyzioterapeutku, která dává lekce krátké hry na hotelovém cvičném greenu). Cvičí se tady zkrátka neustále na suchu i v prostorném příjemně teplém bazénu.

„Nabízíme tolik druhů cvičení, aby si mohl každý vybrat. Všechny metody jsou uzpůsobeny všem úrovním a důležité je, aby si lidé od nás odváželi nadšení pro konkrétní sport i systém, jak se mu budou věnovat, aby doma nezlenivěli a hýbali se každý den dál podle stanovené rutiny. Právě ta je totiž v cvičení nejdůležitější a jen ona dokáže vytvořit potřebnou závislost na pohybu,” vysvětluje mi fyzioterapeutka Hanni Gartner, která rovněž s hosty vyjíždí každý čtvrtek na jedno z nejkrásnějších rakouských hřišť na blízkém Achensee.

I pro ty, kdo si sem jedou ale jen odpočinout, jsou určeny nejrůznější přednášky o zdravém životním stylu, vyrovnanosti, nechybí kouč, ke kterému můžete zajít (odborníci zpravidla mluví německy i anglicky) a hlavně spousta zajímavých relaxačních a meditačních technik, které si můžete vyzkoušet.

Špičkové wellness za odměnu

Ale ne, neděste se, tohle není žádný pobyt pro askety. Ačkoliv to tak podle výše popsaných pravidel a doporučení může vypadat… Čemu se tady totiž budete nejvíc věnovat, jsou nejrůznější více než příjemné léčebné procedury – naložíte se do voňavých koupelí, teplých zábalů, vyzkoušíte si nejrůznější masáže, akupunkturu, projděte se v Kneippovu chodníku ať už uvnitř hotelu nebo v krásné prostorné zahradě s altánky a pohodlnými lehátky ukrytými v rákosí kolem jezírka. Kdykoliv si můžete zaplavat ve velkém teplém bazénu s krásným výhledem na Alpy, anebo se vydat do wellness světa se spoustou voňavých saun.

Není se čemu divit, že se sem sjíždějí lidé z celého světa a jakéhokoliv věku – uvidíte tady dvacetileté jogínky i sedmdesátileté rentiéry. Většinou tady stráví dva až tři týdny. Každý přijíždí s něčím jiným, ale domů se vrací všichni stejně: odpočinutí, s energií pro nové věci, které mají hezky promyšlené a rozhodně o pár kilo lehčí!

Právě tak jsem se vrátila i já. Nadšená ze zbavené korona-pneumatiky na břiše a plná elánu se věnovat mému sportovnímu programu, který mne pomalu začal nudit. Večer si ale tu skleničku vína dopřeju, byť u ní budu střežit vypité množství, protože klidná střeva pro život jsou třeba!

10 rad, jak zhubnout a udržet si váhu podle Mayrovy metody:
  1. Ráno začněte sklenicí teplé vody
  2. Pijte minimálně 2 litry tekutin denně, ale jídlo nikdy nezapíjejte
  3. Jezte jen 3x denně, žádné svačinky (mezi hlavními jídly by měl být rozestup 4–5 hodin)
  4. Jezte pomalu, pořádně žvýkejte, další porci krájejte až máte první spolknutou
  5. Jezte malé porce, polévku malými lžičkami
  6. U jídla nečtěte a nedělejte nic jiného, zkrátka jen jezte
  7. Jídlo by vždy mělo obsahovat: a) neutrální potraviny (zelenina, ovoce, mléčné produkty, oleje…), b) proteiny (maso, ryby, sójové produkty, luštěniny, vejce, sýry, tvarohy…). Neutrální potraviny můžete doplnit sacharidy (přílohami, ne však těmi z bílé mouky), proteiny je dobré jíst jen s neutrálními potravinami, ne se sacharidy.
  8. Večeřte nejpozději do 7 hodin (proteiny a neutrální potraviny), pak už nechte střeva spát
  9. Večer nejezte syrovou zeleninu ani ovoce, pouze tepelně upravené a jako součást večeře, žádné večerní svačinky
  10. Jednou až dvakrát za týden vynechte večeři, prý je to největší objev antiagingu…

Více zajímavostí (nejen) o této metodě se dočtete na stránkách Park Igls

A kam na golf?Innsbruck–Igls – Austrian golfing village 

Nedaleko hotelu na úpatí hory Patscherkofel najdete kouzelné devítijamkové hřiště Olympia Golf Igls. Táhne se na stráni kolem malých jezírek a půvabných zákoutí a dá se obejít za necelé dvě hodiny. Nechybí tu ani skvělé tréninkové možnosti: na částečně zastřešené driving range je 36 odpališť a k dispozici golfoví trenéři. Když jsem tam byla já, byla ve skvělém stavu.  V bezprostřední blízkosti jsou další hřiště jsou GC Lans a Rinn.

Již po deváté za sebou se zdravotní centrum Park Igls dostalo mezi první desítku nejlepších lázeňských resortů a zdravotních center na světě v britském průvodci UK Tatler Spa Guide 2019.

Přípravila Natascha Kames

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.