Naší krajinou: Babiččino údolí

Malebné a romantické Babiččino údolí patří k nejkrásnějším výletním cílům ve východních Čechách. Vydejme se za krásami tohoto kraje.

Samotný název „Babiččino“ údolí pochází už z roku 1878, kdy ho tak poprvé nazval smiřický lékař, spisovatel a novinář Otakar Jedlička. V roce 1952 pak byla zdejší oblast vyhlášena státní přírodní rezervací, později národní přírodní památkou. Při procházce romantickými zákoutími není těžké si představit, že tudy chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Kateřiny Vilemíny Zaháňské, Barunky Panklové a jejích sourozenců, komtesy Hortensie nebo bláznivé Viktorky.

Prostředí a život Ratibořic v době vévodkyně Zaháňské zachytila v proslulé knize Babička spisovatelka Božena Němcová, která zde prožila dětství. Babička Boženy Němcové neodmyslitelně patří do zlatého fondu naší národní literatury. V obrazech venkovského života se promítá autorčina cituplná vzpomínka na dětství. Zavede vás do starých časů, do míst pokorného a příkladného člověka, harmonicky spjatého s koloběhem přírody.  Vydejte se s námi po známých místech Babiččina údolí. Do Ratibořického zámku s krásnou zahradou a exotickým skleníkem, do Ludrova mlýnu a pak úzkou cestičkou ke Starému Bělidlu a roubené chaloupce, která je dějištěm Babičky a patří k nejnavštěvovanějším místům Babiččina údolí a kde Božena Němcová roku 1844 prožila prázdniny se svými dětmi.

 

Odtud už uslyšíte šumící Viktorčin splav, kde nebohá dívka zlomená láskou hodila své děťátko do řeky a často zde zpívala. Kouzelnou podhorskou přírodu, romantické údolí s šumící řekou Úpou si zamilovala také další velká jména jako Otakar Jedlička, Alois Jirásek či Jaroslav Seifert.

 

Okolí Babiččina údolí nabízí nespočet dalších krásných a zajímavých míst jako je Česká Skalice, barokní areál Kuks, Zoo Dvůr Králové, vojenská pevnost Dobrošov, jestřábí hory, Broumovské stěny, Adršpašsko-teplické skály, či blízké Orlické hory, kde vás čeká nedotčená příroda, tajemná údolí, procházky panenskou přírodou a také spousta možností sportovních aktivit.

Příště se společně podíváme do kouzelného areálu Kuks.

Připravila Karin Zadrick

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.