Zázračný med

Univerzální surovina, poklad všech správných hospodyň a těch, kteří uznávají alternativní medicínu. Med, přírodní zlato, kterého bychom si měli skutečně vážit.

Včely sbírají z květů nektar, který je kombinací fruktózy a sacharózy. Ten je základem pro med, který včely ve svých úlech následně tvoří. Jde o jednoduchý cukr, který se neštěpí (na rozdíl od složených cukrů), což tělu usnadňuje jeho trávení, protože se vstřebává přímo přes stěnu trávicího traktu. Do jater se – na rozdíl od rafinovaných cukrů – jednoduchý cukr vůbec nedostane. Med v sobě má mnoho prospěšných látek, mezi kterými kralují aminokyseliny, bílkoviny, minerální látky, organické kyseliny a některé stopové prvky.

Není překvapením, že díky své sirupové konzistenci působí příznivě na bolesti v krku a je velmi účinný při nachlazení. Konkrétně při problémech s horními cestami dýchacími jako je kašel, rýma nebo zánět průdušek. Ideální je v kombinaci s bylinným čajem jako např. lipový, bezový či šalvějový nebo se často používá také jako medicína ve směsi s cibulí. Med je ovšem velmi účinný i při léčbě ran, popálenin a vředů. Med odebírá bakteriím vodu, kterou potřebují ke svému životu, díky tomu pak bakterie puknou a nemohou se dále rozmnožovat. Sečteno podtrženo, med má skvělé antibakteriální účinky. Doporučuje se také na posílení srdce a má lehce projímavé účinky. Takže pokud trpíte zácpou, pak vyzkoušejte medovou kúru. Jednu lžíci medu zalijte třemi decilitry vlažné vody, nechte rozpustit a přidejte do této směsi jednu lžíci lněného semínka. Užívejte deset dnů.

Mnoho lidí medem nahrazuje klasický bílý rafinovaný cukr. Dnes již existuje spousta receptů, které jsou postaveny pouze na medu jako sladidlu. Výborně funguje při pečení buchet, ale také například do sladkokyselých omáček. Není výjimkou jeho použití při výrobě piva, pálenek nebo při doslazování mléka.

 

Samozřejmě jsou lidé, kteří jsou na med a produkty z propolisu alergičtí. Med nesmí používat ani diabetici a je potřeba mít na paměti, že med zvyšuje chuť na sladké, takže pozor! Med se doporučuje jako dobrý zdroj energie a perfektně funguje k rychlému zotavení svalů a při vyčerpaném organismu.

Nezapomeňte jej dobře uskladnit. Nevystavujte jej slunečnímu záření ani vysokým teplotám. Mějte jej ideálně ve skleněné uzavřené sklenici a na tmavém místě při konstantní teplotě. Ale hlavně vždy k doma k dispozici.

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.