Best of Austria: Údolí Gasteinu – kdo se zde nudí, sám je nudný

Tři perly rakouského údolí Gasteinertal uprostřed Národního parku Velkých Taur Bad Gastein, Bad Hofgastein a Dorfgastein mají svůj jedinečný charakter a nesmírně zajímavou historii. Nachází se ve spolkové zemi Salcbursko, na jihu hraničí s Korutany a na severu s údolím Grossarl. Často se sem vracím a nedávno mě nadchl hotel Das Alpenhaus Gasteinertal.

Co je na tomto údolí nejpozoruhodnější? Nejpravděpodobněji skutečnost, že jeho nabídka je skutečně všestranná. Údolí se z marketingové hlediska často vyčítá, že nemá jeden hlavní magnet, jak tomu bývá v jiných střediscích, ale vedení s definováním své konkurenční výhody váhá: nechce svůj rozsáhlý jak zimní, tak letní program nějak omezit, či koncentrací jedním směrem, význam jiných aktivit snížit.

Centrem celého údolí je bezpochyby Bad Gastein, mondénní městečko s půvabem doby „belle epoque“, plný imperiálních staveb z doby císařství a proslulý gasteinským vodopádem takřka na náměstí.

Bad Gastein má skutečně nesmírně zajímavou historii, která je plná pikantérií napříč stoletími. V patnáctém a šestnáctém století byl Gastein evropským centrem zlatokopů. Po pozvolném úpadku a zániku těžby, nárůstu bídy v celé oblasti, vyhnání protestantů v sedmnáctém a osmnáctém století se region dočkal nového, jedinečného rozmachu, který byl podmíněn využitím léčivých horkých pramenů, které tu vyvěrají. Do Gasteinu přicházeli císařové a králové, pobývali zde nejbohatší, a tak byly rychle položeny základy jeho světové proslulosti. V důsledku toho začalo navštěvovat toto odlehlé horské údolí mnoho prominence z politiky, hospodářství, vědy, kultury a umění. Za časů Bismarcka byl Bad Gastein často označován jako „lázně diplomatů“. Příjezd ovšem tenkrát nebyl tak snadný jako dnes, kdy se sem člověk dostane autem ze Salcburku za pouhou hodinu. V šedesátých a sedmdesátých let byl Bad Gastein místem setkávání High Society a těšil se neuvěřitelné popularitě. Arabští šachové, hollywoodské hvězdy a hudební umělci byli právě tak zastoupeni jako politici z celého světa.

Jak to všechno začalo…     

Vlastně to bylo „vábivé volání“ zlata, které místní obyvatele kdysi v padesátých letech přimělo k podrobnějšímu průzkumu zdejších geologických formací. Při kopání podzemních chodeb horníci sice na zlato nenarazili, ale objevili ještě něco cennějšího: léčivou sílu prostředí, která je důsledkem výskytu radonu. Sami totiž v podzemí cítili pozitivní účinky na tělo i ducha a poklad pro zdraví bylo objeven. Léčebné podzemní chodby, jak bylo později zjištěno, jsou vhodné nejen k léčení nemocí, ale rovněž k posilování imunního systému. Aby byla návštěva co nejpřitažlivější, byly štoly rozšířeny a prodlouženy, a vlak, který návštěvníky či pacienty dopravuje do nitra, absolvuje 2,5kilometrovou štreku. Zde jsou nejrůznější stanice, kde si lze toto léčivé klima vychutnávat. Celé zařízení nemá na světě obdoby. Při teplotách mezi 37 až 41,5 °C, vlhkosti 70 až 100 procent a zvýšeném obsahu radonu lze načerpat nové síly. Svaly a klouby se uvolní, hora dodá novou, životodárnou energii. Podzemní chodby „Gasteiner Heilstollen“ jsou s nejvyšší pravděpodobností nejúčinnější léčivý prostředek k léčení revmatických chorob. Navíc se zde dosahuje nejlepších léčebných úspěchů při zdolávání chronické bronchitidy, zánětech nosních dutin i alergií. Bylo zde také vybudováno největší terapeutické centrum pro Bechtěrevovu chorobu.

Das Alpenhaus Gasteinertal v Bad Hofgasteinu – back to nature  

Hlouběji v údolí se nachází lázeňské městečko Bad Hofgastein – centrum s moderním lázeňským životem a bohatým aktivním programem. Hotel Alpenhaus Gasteinertal se nachází přímo v centru, a přesto je dokonalou oázou klidu. Je totiž obklopen velkou zahradou plnou pěkných zákoutí, kde vás ovane atmosféra pohody a útulnosti.

Ke skvělé pohodě přispívá i velkoryse pojaté wellness centrum ALPEN.VEDA.SPA s vnitřním bazénem, vířivkami, saunami a útulnými odpočívárnami. Zde v hotelu začíná cesta, která vede krásnou přírodou k sobě samému. Pomocí programu ALPEN.KRAFT.RETREATS, který vznikl ve spolupráci s pedagogem Alfredem Silbergasserem, se vám tu podaří zpomalit, načerpat novou energii a vrátit se domů odpočinutý a plný elánu.  

Gasteinský originál: Alfred Silbergasser 

Muž nabitý energií, poutavý vypravěč o přírodě, lesní pedagog a expert na divoké byliny – tak je popisován zajímavý muž Alfred Silbergasser. Ze svých vášní si udělal povolání. V Gasteinském údolí platí za pravý gasteinský originál, o čemž svědčí i jeho vzezření: dlouhé husté vlasy a hustý plnovous. Úkol má jediný, ale důležitý: ukázat vám, jak si opět uvědomit krásu a smysl přírody, chce lidem přírodu opět zpřístupnit. Vyráží s hosty na procházky po horách a po lesích, protože podle něj platí „kdo chodí, ten pochopí“, vypráví a dovede je k nejkrásnějším místům v okolí, upozorní cestou na nenápadné léčivé rostliny podél cest, na stoleté stromy lemující cesty, oblaka, podle kterých vás naučí poznat počasí… a přesvědčí vás, jak fascinující to je, když se v přírodě vyznáte, když jí rozumíte.

Alfred se přírodou, historií, kulturou a tradicemi Gasteinského údolí intenzívně zabývá dlouhá léta. Své zkoumání nazývá intergrativní průzkum domácího prostředí a své poznatky a zkušenosti předává na svých seminářích, túrách a výletech ostatním. Hosté hotelu mohou s Alfredem vyrazit na fascinující výlety do světa hor a poznávat taje přírody a prostřednictvím přírody i sebe sama. Jeho jogínské kurzy jsou rovněž velmi oblíbené a vyzdvihují jedinečnost hotelu Alpenhaus Gasteinertal.

Letní program pro rodiny: Natur.Werkstatt  

V létě organizuje Alfred Silbergasser zajímavé akce pro celou rodinu. Rodinná dovolená je smysluplná tehdy, jestliže rodinu posílí – nebavit se odděleně v dětském klubu a rodiče na golfu, ale společně v lese, na loukách a v horách. Les je volný prostor ke hře, místo pro dobrodružství a zároveň velká škola života – nabízí vše, co děti potřebují, aby mohly být dětmi. V zajímavých kurzech se mohou děti naučit pracovat se dřevem nebo u táboráku opékat chléb. Na pravidelných výletech se naučí poznávat rostliny, číst stopy zvířat nebo dokonce stavět vodní hráze. Děti starší devíti let mohou proniknout do tajů střelby lukem.

Golfové hřiště – dárek přírody  

V Bad Hofgasteinu, na úpatí hor gasteinského údolí, se nachází jeden z nejtradičnějších a nejstarších golfových klubů v Rakousku. Jeho poloha je přímo fascinující. Golfové hřiště, které se nachází na začátku národního přírodního parku Hohe Tauern, je znamenitou součástí čisté alpské přírody bez jakýchkoli průmyslových zátěží. Golfový klub nabízí 18jamkové hřiště odpovídající každé výkonnostní třídě.

Připravila Natascha Kames

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.