Best of Austria: Kam na dovolenou na jezeře i pod vrcholy hor

Jezero nebo hory? To je otázka. Letos toužíme po něčem pravém, autentickém: hlavně ne daleko a ne letadlem. Místo moře jezera a místo písečných pláží horské šťavnaté pastviny. Já si vzpomněla na kouzelný pobyt v oblasti jezer Salzkammergut (Solná komora) v Horním Rakousku.

Jedno z nejkrásnějších rakouských jezer Wolfgangsee najdete mezi městy Salcburk a Bad Ischl. Se svými 67 „vodními sourozenci“ v tomto kraji má mnoho společného – jezero ležící 539 metrů n. m., široké dva a dlouhé deset kilometrů, má kvalitu pitné vody a je lemováno čistou neponičenou přírodou a vrcholky už od listopadu zasněžených hor. Ta nejvyšší se jmenuje Schafberg, a kdo ji chce zdolat, musí se připravit na alespoň čtyřhodinový výstup do výšky 1783 metrů. Ovšem odměna stojí za to – zrcadlo jezera vroubené vesničkami a městečky, jimž dominují věže kostelíků. A všude kolem nekonečné ticho hor.

Legendární zubačka

Kdo si netroufne šplhat na Schafberg jen za pomoci vlastních nohou, nasedne v městečku Sankt Wolfgang na zubačku, která ho během 45 minut popoveze takřka šest kilometrů, přičemž překoná výšku 1188 metrů! Dráha patří k nejznámějším v celých Alpách, funguje tu od r. 1893. Do té doby měl šanci dostat se na vrchol hory jen zdatný jedinec, případně zámožný turista – toho tam totiž vynesli na židli jacísi šerpové, a to si pište, že si tuhle dřinu nechali slušně zaplatit.

Krásu Solné komory objevili už dávno jak umělci, tak ti, kteří si kdysi mohli jako jediní dovolenou dovolit, tedy panovníci. A nutno říct, že měli vkus.

BergeSeen E-Trail – kde cyklista může šílet. Štěstím…

Ráda jezdím na kole v krásném prostředí – takže jsem hned zapůjčila kolo a vyrazila kolem jezera. Nabídka cyklostezek a trailů je široká, takže každý den můžete vyrazit jinam. Přímo ze střediska St. Wolfgang můžete vyrazit na 13 zážitkových cyklistických stezek, které vedou Solnou komorou. Stezky jsou lemovány spoustou hostinců, které nabízí přitažlivé kulinární zastávky.

Aby nemusela být cyklistická dovolená pro některé členy rodiny odstrašující, zaměřily se turistické svazy na propagaci elektrokol. Jízda na kole totiž nemusí být vždy namáhavá. Technika nás opět dostala, ale sportovní zážitek zůstal. Přídavný motorek u elektrokol má totiž jen podpůrnou funkci, bez zodpovědného šlapaní neujedete ani metr. A tak najde radost z cyklodovolené i méně trénovaný partner. Na elektrokole totiž navštíví místa v horách, která si průměrně trénovaný cyklista dosud neuměl ani představit. A tak se může stát z cyklisty požitkáře ambiciózní sportovní biker, který začne hltat – především výškové – kilometry.

Nová cyklistická trať BergeSeen E-Trail je dlouhá 640 kilometrů a je rozdělena do deseti jednodenních etap. Na prodloužený víkend si ale stačí vybrat dvě nebo tři. Stezka vede k nejkrásnějším místům v Solné komoře.

St. Wolfgang – městečko se sedmi pivovary

Na úpatí Schafbergu leží půvabné městečko Sankt Wolfgang. Dnešní letovisko se třemi tisíci obyvateli má dlouhou historii. Bývalo totiž poutním místem, kam směřovaly i kroky křesťanských poutníků z 380 kilometrů vzdáleného Říma. Lákal je sem pochopitelně patron města svatý Wolfgang, nebo spíš poutní studna po něm pojmenovaná, jejíž voda byla údajně velice léčivá. A jak známo, po cestě jednomu vyhládne, zvlášť pokud se postí. Místní se tedy rozhodli, že to tak nenechají. Záhy tu vznikla spousta zájezdních hostinců, poštovních stanic, kde se dalo přepřáhnout koně a samozřejmě i pivovarů. Jen těch bývalo v tomto malém městečku sedm! Dnes tu však zbyla jen jejich jména na štítech místních restaurací. To ale St. Wolfgangu na půvabu neubírá. Malebné historické domy s vyřezávanými dřevěnými balkony, fresky na zdech i domovní znamení a nezbytný kostel zasvěcený patronovi města a Panně Marii či historická kašna, typické hospůdky i elegantní restaurace a samozřejmě obchůdky s tradičními výrobky. Mezi ně patří pochopitelně kroje, v nichž tu ostatně chodí nejeden „domorodec“, masti a oleje ze svišťů, kamenný olej, ovocné pálenky a také perníčky. Na ty jsou tu obzvlášť pyšní. Dva místní výrobci je pečou po celý rok – a jejich tradice opět sahá až k dávným poutníkům, kteří si je tu kupovali, aby cestou domů nehladověli. Není tedy divu, že jedna ze zmíněných pekáren v krásně zachovalém hrázděném domě je vůbec nejstarší v celém Rakousku.

Pohoda u koníčka

Městečko ale proslulo i díky hudbě. Nejenže tu mají dvě osmdesátičlenné dechové kapely a pořádají spoustu koncertů, ale jeden z jeho hotelů se dostal nejprve do komedie a poté i do operety. Jmenuje se Romantik Hotel Im Weissen Roessl, tedy U Bílého koníčka. Onen koníček ve znaku znamená, že i tady se přepřahali koně, navíc tu byl zájezdní hostinec, o čemž se písemné prameny zmiňují už v roce 1474! Tradici se tu podařilo zachovat a od r. 1912 tu už pátou generací vede hotel rodina Peter.

Znaveného turistu tu čeká rodinná atmosféra a 66 naprosto odlišných a plně komfortních pokojů, přičemž k těm nejkrásnějším patří pět císařských suit vybavených stylovým historickým nábytkem. A protože turista je také poutník, což znamená, že mívá hlad, je na něm, aby si vybral jednu z pěti hotelových restaurací a tam si dal to nejlepší, co Solná komora nabízí. Na jídelním lístku nesmí chybět ovčí produkty z nedaleké rodinné biofarmy (senzační jsou i její jogurty, které najdete každé ráno u snídaně), divočina, trhanec či salcburské noky.

Šéfkuchař Hermann Poll, jehož kuchařské umění bylo v minulém roce oceněno třemi čepicemi podle Gaut Millau a 15 body, kouzlí neuvěřitelné kreace, které jsou inspirovány především tradiční rakouskou kuchyni, ovšem v moderním „kabátku“ – a je znát, že se připravují s láskou.

O to, aby byl kulinární zážitek doveden k dokonalosti, se starají tři sommelieři – a věřte, že z nabídky 232 výhradně rakouských vín vám vždy vyberou to, které ladí nejlépe.

Legenda se nově definuje

Poté, co v sedmdesátých letech přeměnila rodina výletní hostinec na luxusní prázdninový čtyřhvězdičkový hotel, vybudovala na přelomu století grandiózní lázeňský areál na jezeře „SPA im See“. Dnes se tu nachází skutečný vodní ráj s velkým areálem saun, parních lázní a vším, co k tomu patří. „Chceme zachovat kus starého dobrého Rakouska, ale chceme se rovněž prezentovat moderně a současně,“ vysvětluje Gudrun Peter filozofii hotelu. „Například prostřednictvím kulturních akci a wellness. Tradice a moderna u nás není v protikladu.“

Majitelka hotelu, Gudrun Peter.

Aby požitků nebylo málo a aby si na své kromě těla přišla i duchovnější část, tedy aby si tu jeden všestranně odpočinul a vyčistil si i hlavu, stačí vstoupit do části věnované spa a wellness. Tady je těžké si vybrat, kam dřív – ve třech patrech se předhánějí lákadla jako sauna s výhledem na jezero, solanková parní lázeň, infračervená kabina, císařská vana pro dvě osoby, fitness centrum, odpočívárny se širokým výběrem čajů a ovocem zdarma, solárium, plně vybavený bazén, ale i dětský koutek. Dopřát si tu můžete samozřejmě i masáž, manikúru, zábaly, kosmetiku a řadu dalších procedur.

Jezerní koupaliště

Jezerní koupaliště na slunečné terase na břehu jezera je celoročně vyhřívané na 30 °C a je k němu pohodlný přístup z lázeňského areálu. Měří 14 x 8 metrů a sahá do hloubky 2,6 metrů, výška hladiny se pohybuje kolem 1,3 metru. Led kolem je v zimě až půl metru silný, proto bylo nutné pořádné ukotvení lany, dlouhými 140 metrů na dně jezera v hloubce 40 metrů. Zdrojem energie je stejně jako u koupaliště výměník tepla, čerpající vodu z jezera. Voda z Wolfgangsee má kvalitu pitné vody.

První plovoucí vířivka na světě „Rössl-Pool“

K vybavení tradičního prázdninového hotelu přibyla zakrátko první plovoucí vířivka na světě „Rössl-Pool“. Oblíbená je především u párů. Co je romantičtější než se povalovat v bublající, příjemně teplé vodě (37 °C), obklopen malebnou horskou kulisou Solné komory?

Parní lázeň SOOL

Parní lázeň v hotelu Im Weissen Rössl není žádná klasická parní lázeň. Používá se tu totiž současně k inhalaci SOOL, což je přírodní sůl z Bad Ischlu, jejíž léčebné účinky byly objeveny začátkem 19. století. SOOL je původní název solanky. Arcivévodkyně Maria Louise, bývalá císařovna francouzská, druhá manželka Napoleona, teta císaře Franz Josepha, byla o léčebných účincích soli přesvědčená a velmi ji propagovala. Zdroji soli propůjčila své jméno („Maria Luisen Quelle“) a patřičnou slávu při zahajovací ceremonii. Po pádu Rakousko-uherské monarchie zmizel i význam solných koupelí v Ischlu a léčivé prameny v Solné komoře musely být objeveny potřetí. Léčivé účinky solanky jsou dokumentovány od roku 1821. Solanka obsahuje 24 % soli a kolem 80 minerálních látek, které mají blahodárný účinek na lidský organismus. V hotelových lázních se používají k detoxikacím, inhalacím a výplachům. A šéfkuchař, který ji používá při přípravě pokrmů, je přesvědčen, že při vaření a pečení tato sůl „zesílí a zdokonalí chuť potravin“.

Jak se tam dostanete?

Z Prahy je to autem do St. Wolfgang asi 350 kilometrů, cesta trvá kolem pěti hodin. Ta nejpřímější vede přes jižní Čechy, Linec, směr Salcburk.

Natascha Kames.

Více informací najdete zde.

Připravila Natascha Kames

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.