Jsou opravdu mořské řasy tak zdravé? Podle aktuální studie obsahují i těžké kovy

Pokud chcete jíst asijskou kuchyni, nemůžete se jim vyhnout: listy řas jsou nedílnou součástí nejen sushi, ale i mnoha dalších asijských pochoutek. Nejedna zdravotní příručka doporučuje řasy Wakame, Kombu nebo Nori jako superpotraviny. Aktuální studie však prokázala, že řasy obsahují také škodlivé těžké kovy jako je olovo a arsen a zjevně příliš mnoho jódu.

Tyto mořské řasy totiž mají tendenci absorbovat a akumulovat znečišťující látky, jako jsou těžké kovy nebo jiné nežádoucí látky z okolního prostředí. Z tohoto důvodu německý Federální úřad pro ochranu spotřebitele a bezpečnost potravin monitoroval v letech 2013–2018 sušené listy řas a výsledky nyní zveřejnil v tiskové zprávě.

Výsledkem je nález vysoké koncentrace kovů kadmium, olovo a arsen; každý desátý vzorek překročil hranici tří miligramů na kilogram sušiny. Výsledky testů do značné míry potvrdily zjištění předchozího monitorovacího programu.

Vědci také našli hliník, uran a různé stopové prvky ve vysokých koncentracích, ale v množstvích, která by neměla představovat zdravotní riziko. Zdravotním rizikem může být i příliš mnoho jódu – více než 75 % vzorků řas mělo obsah jódu vyšší než 20 mg/kg, což vyžaduje varování. Úřad proto doporučuje spotřebitelům nakupovat pouze produkty z mořských řas s jasnými informacemi o obsahu jódu, protože nadměrný příjem jódu může vést k poruchám funkce štítné žlázy. Toto upozornění platí i pro doplňky stravy z řas.

Připravila Danuše Siering

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.