Květen, lásky čas

Měsíc, který je provoněný kvetoucími stromy, probarvený rozmanitými barvami přírody, která je ve svém nejvěším rozpuku, ale také období patřící básníkům a milencům. Květen je nejen lásky čas…

Po roztržitém dubnu, kdy se počasí nemůže rozhodnout, zda dá přednost dešti, mrazu či slunku, přišel květen. Měsíc plný slunce, prvního koupání, polibků pod rozkvelými stromy a výletů do přírody. Dny jsou delší, slunce hřejivější a vítr vstřícnější. Květen je měsícem, který přináší střípky léta v podobě aktivit, které miluje snad každý. Zejména díky tomu, že můžeme mnohem více času trávit venku. Při procházkách, pikniku, grilování či sportu.

Proč hrají tak silnou roli v tomto měsíci stromy třešní? Jsou totiž opředeny řadou tajemství a pověr. Jméno toho, koho dotyčný miloval napsal na papír. Přes noc na prvního máje si sednul pod třešeň a druhý den ráno papír se jménem zakopal mezi kořeny stromu. Třešeň mu prý do roka přivedla vysněnou lásku. Tento ovocný strom je považován za harmonizující, zejména ve vztahu k sexuální energii žen i mužů. Třešeň prý posiluje sexuální činnost, dodává odvahu, omlazuje tělo, podporuje potenci a ženskost. Kromě pohanské symboliky má své místo také v křesťanství. Byla to právě třešeň, která sklonila své větve, aby nabídla odpočinek a své plody k snědku Panně Marii, Josefovi a novorozenému Ježíškovi při útěku do Egypta.

Pod rozkvetlou třešní vzniklo nesčetně básní a jistě i dětí… Nicméně, jak známo, pro básníky byla láska vždy tou nejsilnější inspirací. Za období romantismu byli umělci uchváceni a silně inspirováni smyslovými vjemy, které prožívali v květnové přírodě. Nejen v Evropě. Japonská sakura je botanicky třešeň pilovitá a řadí se do čeledi růžovitých. Její květy rozkvétají tak jako u našich třešní ještě dříve, než samotné listy. Květ sakury pro Japonce sice symbolizuje pomíjivost života a zároveň je neodmyslitelnou součástí veškeré jejich tvořivosti. Ať už jde o divadlo, hudbu, čajové obřady nebo právě básně a literaturu. Provázanost s růží, růžovou barvou a jemnou vůní dala třešním nálepku stromu lásky, ale i vášně a pravdivosti.

A proč se u nás říká, že svatba v květnu nepřináší nic dobrého? Vychází to opět z lidové kultury naší minulosti, kdy většinou po svatbě následovalo početí dítěte. Což znamenalo, že se potomek se narodil v únoru, do nejhladovějšího a nejchmůrnějšího měsíce v roce. Mnoho slabých matek tak porod vůbec nepřežilo. Od té doby se říká, že Svatba v máji, nevěsta na máry. Ale dnes je samozřejmě všechno dávno jinak.

Astrologicky se v květnu Slunce nachází ve znamení Býka, které je ovládáno Venuší, tedy planetou lásky a smyslových požitků. Novoluní v Býku, které letos proběhne 22. května, podporuje úspěšnost plánů, takže pokud v tomto období začneme něco budovat, má to velkou šanci na úspěch. Co se týče úplňku, který připadá právě na dnešní den, pocítíme v sobě výrazjnější touhu nechat se hýčkat a mnohem intenzivněji si užívat život všemi smysly. Tak si to dovolme…

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.