Král vitamínů

Vitamín C je první volbou pro všechny, kteří potřebují posílit svůj imunitní systém. Snižuje oxidační stres v našem těle a tím poskytuje našim buňkám nezbytnou obranu proti patogenům jako jsou viry a bakterie.

Kyselina askorbová je derivátem uhlohydrátů a nezbytnou výživnou složkou pro člověka, avšak proces biosyntézy sám vytvořit nedokáže. Téměř všechny rostlinné a živočišné organismy mohou syntetizovat kyselinu askorbovou z glukózy. V průběhu evoluce však člověk, ale také primáti, genovou mutací tuto schopnost ztratil. Kyselina askorbová se tak stala pro člověka vitamínem a je třeba jej doplňovat v potravě.

Existuje v těle mnoho procesů, na kterých se vitamín C podílí, věnujme se ale nyní hlavně jeho funkci podpory imunitního systému.
  1. Kyselina askorbová stimuluje leukocyty, které jsou hlavní obranou proti infekcím
  2. Stimuluje imunoglobulinovou syntézu, která zabraňuje vstupu antigenů do buněk
  3. Stimuluje interferonovou syntézu, která hraje důležitou roli při léčbě infekčních onemocnění
  4. Je silným antioxidantem, který chrání před volnými radikály
  5. Stimuluje produkci hormonů adrenalin a kortizol v nadledvinkách, které hrají důležitou roli ve stresových situacích.

Optimální míra spotřeby vitamínu C se pohybuje mezi 70–250 mg denně a může se zvýšit až na 10 g denně za ztížených podmínek jako jsou infekce a stresové situace.

Vedle stravy je nejčastějším způsobem užití vitamínu C v tabletách. Ty ale obsahují syntetický (uměle vyrobený) vitamín C a není přesně dokázáno, kolik z něj po přechodu střevním traktem v těle skutečně zůstává, resp. do jaké míry je tělo umí zpracovat. Vhodnější volbou je určitě vitamin C v tabletách z přírodních látek, jako např. acerola, rakytník nebo kamu kamu.

Vyšší koncentrace vitamínu C nelze dosáhnout příjmem přes střeva, proto je v tomto případě vhodná vitamínová terapie nitrožilně. Vysoká koncentrace vydrží v těle 6–8 hodin a po celou dobu se přitom přenáší z krve do nervových a imunitních buněk. Poté se ale výše snižuje k hodnotě před infuzí. Proto je vhodné infuze opakovat nebo navázat na příjem vitaminu C v tabletách z přírodních látek.

Připravila Danuše Siering

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.