Zázračné ghí

Ghí se raketovou rychlostí infiltruje také do evropských domácností. Nejen kvůli jeho příznivým vlastnostem pro naše tělo, ale také kvůli jeho praktickému charakteru. Čím je tedy tak výjimečné?

Italové by bez olivového oleje v kuchyni nemohli existovat. Tím samým je ghí pro Indii. Respektive pro ájurvédskou kuchyni, kde je tato „zlatá“ surovina základním stavebním kamenem a dle ájurvédské medicíny také zázračným zdrojem životní energie. Je samo o sobě považováno za energii, která podporuje proudění tělesných tekutin, vstřebávání látek a posiluje nervovou soustavu. Není přehnané tvrdit, že jde o elixír života, protože jeho účinky jsou tisíciletími prověřené. Světová zdravotnická organizace, která ájurvédu od roku 1982 uznala jako oficiální alternativní medicínu, potvrzuje, že ghí, kromě výše uvedeného, podporuje dobré trávení, reguluje hladinu cholesterolu a hlavně napomáhá tvorbě zdravého cholesterolu a růstu svalové hmoty, funguje jako antioxidant a má hojivé účinky.

Ghí nebo také ghee či přepuštěné máslo neobsahuje žádné mléčné bílkoviny, takže jej s klidem mohou užívat všichni s intolerancí laktózy a kaseinu. Jde o máslo, které přepustíme, čímž z něj odstraníme mléčnou bílkovinu a vodu. Díky tomu má také dlouhou trvanlivost, protože v něm není nic, co by způsobovalo žluknutí. Vzhledem k tomu, že jde o čistý tuk, má vysoký „kouřový“ bod, takže se ani při extrémních teplotách nepřipaluje a nevznikají tak žádné nestravitelné toxické látky. Ghí je také plné vitamínů, mezi kterými dominují A, D, E, K a obsahuje omega 6 a omega 3 mastné kyseliny. Ghí je velmi univerzální surovinou, kterou lze využít také zevně, protože účinně hojí podrážděnou kůži.

Přepuštěné máslo si můžete buď sami vyrobit, nebo si jej zakoupit již hotové. Vzhledem k jeho rostoucí popularitě, vznikají dokonce projekty, které jsou na výrobu ghí přímo zaměřeny. Například České ghíčko, které je vyráběno ručně, z tuzemského mléka a můžete si jej obstarat v konvenční nebo v bio kvalitě. Pokud si jej ale chcete sami připravit, pak začněte klasické máslo zahřívat v hrnci na středním plameni. Jakmile začne bublat, stáhněte plamen a nechte jej na mírném ohni jemně probublávat. Na dně se mezitím začne srážet bílkovina a bytem se vám rozvoní oříškové tóny. Pěnu z povrchu odeberte a nechte zlatavou tekutinu zchladnout. Poté vezměte sítko, které vyložíte několika vrstvami gázy či plátěnou látkou a vše z hrnce opatrně přes sítko přeceďte. Finální ghí nalijte do dobře vymyté, vysušené a uzavíratelné sklenice a uchovávejte jej v chladu. V lednici být nemusí. Už naše babičky tuto metodu používaly, aby prodloužily trvanlivost této suroviny, která nechyběla snad v žádném jejich pokrmu.

Vzhledem k tomu, že máslo se jako ingredience nachází ve většině slaných i sladkých receptů, můžete ghí s klidem využívat jako jeho náhradu. Dokonce si jej namazat na chleba či použít místo smetany do kávy. Užijte si například křupavou restovanou zeleninu na ghí, kterou nakonec smícháte s bulgurem, upečte si z přepuštěného másla skořicové sušenky nebo si připravte cibuli na ghí jako základ pro správnou francouzskou cibulačku. Dobrou chuť!

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.