Léčivá síla bylin

V dnešní zrychlené době s důrazem na racionální smýšlení a pracovní výkony často zapomínáme sami na sebe. Zlom většinou nastane až v situaci, kdy nás dostihne nějaká nemoc, tedy ztráta moci nad svým vlastním tělem.

Když hlava nedokáže říct stop, pak to udělá tělo. Často dost radikálním způsobem, protože k jeho předchozímu volání jsme byli hluší. Následuje výpadek z dosavadního životního tempa, na které jsme byli zvyklí a nastupuje etapa ozdravování. Nejdříve těla a to v první fázi obvykle západním způsobem medicíny. Když se to nepodaří a hloubka zásahu nemoci je mnohem komplikovanější, přichází často na řadu východní přístup. Kromě těla začínáme léčit i duši. Postupně propojujeme různé metody, přístupy a často se do toho zamotáme na tolik, že nevíme, jak z toho ven. Co člověk, to názor, to jiná forma uzdravování, která zabírá.

Další možností je změna životního stylu. Nejčastěji ve formě zpomalení a uvědomění si sám sebe, svých bolestí a radostí. Někomu funguje meditace, jinému pomáhá jóga a pro někoho je nejúčinější cestou ta nejprostší – návrat k přírodě. Na základě scanů mozku je dnes i lékařsky potvrzeno, že procházka lesem příznivě působí na lidský organismus. Stejně tak jako konzumace pokrmů v jejich nejpřirozenější podobě. Chemický koktejl z polotovarů, konzervačních látek a dalších jedovatých aditiv našemu tělu zkrátka neprospívá. A společnost si to naštěstí čím dál tím víc uvědomuje. Začíná se zajímat o zdroje surovin, začíná se chovat ekologicky a myslet na přírodu, do které i častěji směřuje.

Otevíráme staré kuchařky po babičkách, které dávno věděly, že produkty z vlastní zahrady a z vlastního hospodářství jsou pro tělo tím nejlepším zdrojem energie. Stejně tak jako byliny, ze kterých vyráběly sirupy na kašel, čajové směsi na zimní večery, bylinné krémy na popraskané ruce nebo kapky na různorodé neduhy. Bylinkářkou byla kdysi každá druhá, protože žily ve spojení s přírodou. Rozuměly jí a dobře věděly, kterou bylinu nač použít. Dnes se k jejich moudrosti často obracíme, když nám není dobře. Gemmoterapie (přírodní léčba prostřednictvím výtažků z pupenů) a fytoterapie (přírodní léčba prostřednictvím léčivých rostlin) jsou sice cestou na dlouhou trať, ale stoletími ověřenou, takže když jí věříme, dokáže pomoci.

A jak je vlastně obecně definovaná bylina? Jde o rostlinu, jejíž listy, plody či květy se používají pro medicínské účely, zároveň ovlivňuje chuť a vůni produktů do kterých ji používáme. Dobré trávení podporuje například tymián, rozmarýn, oregáno či máta. Řada bylin funguje jako prevence proti civilizačním chorobám. Šalvěj či bobkový list jsou přírodními antiseptiky, heřmánek nebo pampeliška dokáží podpořit imunitní systém a česnek cévní systém. Šípkový čaj snižuje cholesterol, heřmánek pomáhá proti nespavosti a kopr či máta proti zažívacím potížím. Každý problém má totiž prý svoji bylinu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.