Sladké brambory, neboli batáty, jsou považovány za nejzdravější zeleninu

V době svátků, kdy až tak moc na kalorie nehledíme, můžou být vhodnou alternativou do jídelníčku.

Batáty sice obsahují nepatrně více kalorií (111 kcal na 100 g) a více uhlohydrátů (24 g) než brambory, mají ale také velké množství vitamínů, minerálů a prospěšných fytochemikálií.
Například 100 gramů syrového sladkého bramboru pokrývá 150 procent denního požadavku na vitamín A, 400 procent denního požadavku na beta-karoten a 38 procent denního požadavku na vitamin E. 100 g sladkých brambor obsahuje cca 70 g vody, uhlohydráty, tuky, proteiny a vlákninu, ale hlavně minerály jako draslík, hořčík, sodík, fosfát, vitamin A a E. Batáty snižují hladinu cukru v krvi a hladinu cholesterolu.

Na rozdíl od brambor nemůžete sladké brambory dlouho skladovat a měli by se konzumovat co nejrychleji. V bio kvalitě je dokonce možné jíst je syrové, například nakrájené nebo nastrouhané v salátu. Nebo hlízu nakrájejte na tenké plátky a vložte do toustovače. Samozřejmě je můžete připravit i jako klasické brambory, jen potřebují kratší dobu vaření. Populární jsou také jako hranolky nebo jako jsou sušenky. U  nás doma jsou ale největším hitem batáty s černým kmínem. Batáty nakrájím na větší kostky a ponořím na 10 minut do studené vody. Osuším a osmažím zprudka na oleji. Ve druhé pánvi zkaramelizuji cukr a do něj přidám vetší množství černého kmínu. Přidám osmažené batáty, osolím a rychle servíruji. Zkuste to… garantuji, že nezůstane ani kousíček.

Text Danuše Siering

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.