Spirituální jižní Indie

Vydejte se s námi na výpravu do jižní Indie za vnitřním klidem a starými příběhy. Zavřete oči a ponořte se do cestovatelského snu. Přinášíme vám den po dni trasu, kterou můžete prožít nyní ve své mysli a třeba také časem ve skutečnosti. Jak takový dvanácti denní zájezd vypadá popisuje Zuzana Zwiebel, autorka a průvodkyně ájurvédských cest do Indie.

Den 1

Odlet z Vídně.

Den 2 — Chennai – Mahabalipuram

Chennai je jediné město v Jižní Asii a v Indii, které se dostalo do seznamu The New York Times – „52 míst, které byste měli během života navštívit“. Lonely Planet jej zařadil mezi „10 míst, které v roce 2015 musíte navštívit“ a zároveň mezi „9 nejkosmopolitnějších měst planety“. National Geographic ho označil za druhé „Nejlepší město pro milovníky jídla!“ To všechno jsou dostatečné důvody toto město navštívit.
Chennai je městem, kde se prolínají hinduistické kultury starého Madrásu s novým moderním stylem života. Po ranním příletu si v krátkosti prohlédneme centrum, městskou pláž Marina Beach a Fort St. George z roku1644, nejstarší anglickou pevností v Indii. V centru města, v sousedství nejstaršího a největšího hinduistického chrámu Kapaleeshwarar, se nachází jedna z nejvýznamnějších relikvií křesťanství – katedrála a hrobka apoštola Sv. Tomáše, který od roku 72 šířil křesťanskou víru v Indii. Směs náboženství, kultů a filozofií si představíme v sídle Theosophické společnosti (z roku 1875), jejíž zakladatelka Madam Blavatská položila základy dnešní esoteriky. Den ukončíme na pláži historického městečka Mahabalipuram.

Den 3 — Mahabalipuram — Auroville — Pondicherry

Chrámové město Mahabalipuram patří na Seznam světového dědictví UNESCO a tím i mezi nejnavštěvovanější památky v jižní Indii. Město bylo v 5.—8. století přístavem říše dynastie Pallava, která ovládala jižní Indii z města Kanchipuram. V ranních hodinách navštívíme pobřežní chrámy zasvěcené bohu Shivovi a Vishnu, které jsou považovány za vrchol rané drávidské architektury a umění. Reliéfy ve svatyních, vytesané do kamene, zobrazují výjevy z mytologie a eposů Ramayana a Mahabharata.
Cestou do Pondicherry se zastavíme v utopistickém městě Auroville, které se nazývá také „město úsvitu“. Podnět na jeho založení dala roku 1968 Mirra Alfassa, známá jako „Matka“ a nejbližší spolupracovnice duchovního učitele Sri Aurobinda, který byl zakladatelem ašrámu v Pondicherry. Dominantou Auroville je téměř vesmírná stavba meditačního místa Matrimandir, která byla pojatá jako symbol božské odpovědi na lidskou snahu o dokonalost. Samotná zakladatelka o městě řekla: „Auroville nepatří nikomu. Patří lidstvu jako celku. Pro život v Auroville musí být člověk ochoten stát se služebníkem božského vědomí. Auroville je místem nekonečného vzdělání, neustálého pokroku a nikdy nekončícího mládí.“

jizni-indie-ajurveda-2

V Pondicherry se mísí duchovnost tamilských bráhmanů a šarm francouzské kolonie, která pamatuje slávu bulvárů a kaváren. Uličky jsou postaveny ve středomořském stylu, voní kořením, ale i francouzským pečivem a tamilskou kávou kapi. Město je neoficiálně rozděleno na dvě části. Historickou, nazývanou francouzsky Ville Blanche – čili bílé město — s většinou památek a pobřežní promenádou a tamilskou část, kde se nachází převážná část obchodů, institucí a botanická zahrada.
Je vám město povědomé? Pak jste možná viděli nádherný film „Pí a jeho život“, zfilmovaný podle románu kanadského spisovatele Yanna Martela. Neviděli jste ho? Tak to rychle napravte a vyberte si, zda chcete slyšet příběh s tygrem nebo bez tygra!

Den 4 — Pondicherry — Chidambaram — Kumbakonam

Cestou do města Kumbakonam navštívíme prastarý chrám Chidambaram z 9. století, který je zasvěcen tančícímu Bohu Shivovi, zvanému Nataraja, král tance. Podle legendy zde Shiva, jako kosmický tanečník, svým divokým tancem Tandava ničí starý svět a vesmír a zároveň tvoří svět nový a lepší. Očištěná energie se z chrámu šíří do celého světa.
V okolí města Kumbakonam se nacházejí chrámy Navagraha, které jsou zasvěcené devíti planetám, podle kterých védští astrologové sestavují horoskopy. Navštívíme hlavní chrám Suriyanar, zasvěcený vládci planet — Slunci, seznámíme se se symbolikou jednotlivých planet a zaměříme se na meditaci spojenou s filozofií védských textů.
V chrámu Vaitheeswaran Koil, zasvěcenému planetě Mars, navštívíme tajemstvím opředenou Knihovnu palmových listů, o které se tvrdí, že jsou v ní listy sepsaným osudem každého člověka. Pokud budete mít zájem, tak se pokusíme najít ten váš a za pomoci tak zvaného nadi astrologa vám ho vyložíme. Je ale nutná rezervace předem.

jizni-indie-ajurveda

Den 5 — Kumbakonam — Thanjavur — Madurai

Tamil Nadu je indický stát tisíce chrámů. Jednou z nejlepších ukázek tamilského stavitelství jsou chrámy v Thanjavuru a Madurai. Chrám Brihadeswara v Thanjavuru, postavený panovníkem Raja Raja mezi lety 985 a 1014, s ústřední svatyní Vimana, tyčící se do výšky 66 metrů a posvátným Shiva lingamem vážícím 81 tun, je zahrnut i mezi památky UNESCO. Složitost jeho stavby je srovnávána s egyptskými pyramidami.
Nejstarší zmínky o městě Madurai jdou až 6000 let zpět do minulosti. Město bylo centrem obchodu s kořením a sídlila zde akademie starotamilských básníků. Mezi nejvýznamnější pamětihodnosti patří chrám Sri Minakhsi. Tento pestrobarevný a bohatě zdobený chrám s více než 33 tisíci soch, byl navržen v roce 1560, zaujímá plochu 6 hektarů a nad vstupy se tyčí čtrnáct velkolepých gópur, vysokých až 50 metrů. V Madurai se rozloučíme s majestátními chrámy Tamil Nadu a vydáme se za přírodními krásami Keraly.

Den 6 — Madurai — Munnar

Po snídani se přesuneme do horské oblasti Munnar, jedné z nejkrásnějších přírodních rezervací v Indii, která je součástí pohoří Západních Ghátů. Je známá čajovými plantážemi, malebnými jezery a chladným klimatem, jejichž kombinace vytváří vynikající podmínky pro život exotických zvířat a ptactva. Pokud budeme mít štěstí uvidíme slony, žijící v jejich přirozeném prostředí.
Odpoledne nás místní průvodce provede horskou vesničkou, seznámíme se s kořením, exotickými plodinami a s místním zvyky. Den ukončíme kurzem vaření tradičních místních jídel, kari, ochucených místním kořením a humorem. Součástí bude představení zásad vaření podle ájurvédské kuchyně, která se drží starého principu: „Jaké je jídlo, taková je mysl a jaká je mysl, takový je život.“

jizni-indie-ajurveda-3

Den 7 — Munnar

Den začneme v brzkých ranních hodinách. Před svítáním se dostaneme k úpatí druhé nejvyšší hory Chokramudi s výškou 2045 metrů a doslova začneme stoupat nad mraky, kde z výšky přivítáme východ slunce. Výstup a sestup nám potrvá přibližně pět hodin, ale zanechá v nás celoživotní zážitek a obraz malých vesniček v údolíčku Západních Ghátů. A pokud nám bude počasí přát, tak i celého Malabarského zálivu. V případě omezení vstupu do chráněné oblasti Chokramudi se vydáme do oblasti Lakshmi Hills.
Po vydatné pozdní snídani si odpočineme a odpoledne se vypravíme na zelená čajová a kávová políčka posetá pestrobarevnými hinduistickými chrámy zvanými „kovil“ a starými křesťanskými kostelíky. V těchto horách se zrodily ty nejstarší kulty Boha Shivy a Vishnu, do jejichž tajů nás zasvětí náš průvodce. Odpoledne se podíváme do městečka Munnar a do muzea čaje. Ve večerních hodinách shlédneme představení Kalari Payattu, které je považované za nejstarší bojové umění na světě.

Den 8 — Munnar — Fort Chochin

Dopoledne se z hor přesuneme do pobřežní oblasti. Je jen málo míst na světě, kde monzunové větry a vůně koření přivály lodě za námořním obchodem. Jedním z nich je přístav Fort Cochin. Ve městě žije více než padesát různých etnických komunit. Je to kotel, ve kterém se smíchaly nejstarší hinduistické kulty, byla zde postavena nejstarší židovská synagoga, první muslimská mešita i první křesťanská katedrála v Indii. Vznikla zde nejstarší encyklopedie léčivých rostlin v Asii – Hortus Malabaricus. Na krátký čas tady našli domov mořeplavci Vasco de Gama, světec František Xavier a cestovatel Niccolo de’Conti, který již v 15. století prohlásil: „Čína je skvělé místo na vydělávání peněz a Cochin na jejich utrácení!“
Přesvědčíme se o tom! Nasedneme na tradiční rikši, a během odpoledne navštívíme čtvrt‘ Mattancherry — portugalský palác a kuchyni Maharal, kde se vařilo podle zásad tamilských Bráhmanů, židovskou čtvrť a nejstarší synagogu v Indii, muslimskou čtvrť a obchody s kořením, koloniální část Fort Cochinu s portugalskou, nizozemskou a britskou architekturou, nejstarší křesťanskou katedrálou v Indii a sídlem, kde byla napsána encyklopedie Hortus Malabaricus. Večer nás čeká západ slunce nad Malabarským zálivem v blízkosti čínských rybích síti a rybího trhu.

jizni-indie-ajurveda-4

Den 9 — Fort Chochin — Backwaters

Po snídani se přesuneme do oblastí backwaters u jezera Vembanad. Legenda říká, že bůh Parasurama zahodil svou sekeru do Arabského moře a tam, kde moře ustoupilo se zrodila Kerala. Slané moře se smísilo s více než čtyřiceti sladkovodními řekami a vytvořilo hustou sít‘ kanálů a jezer, spojujících labyrint 1500 kilometrů vodních cest v oblasti backwaters. Tady je to místo, kde Arundhaty Roy ve svém románu vzdává hold a také proklíná „bohy maličkostí“. Dny tam plynou pomalu, tradice jsou zachyceny v rybářských sítích a bohové se smějí z výšky pohoří Ghatů. Tento klid ruší jen návštěvníci brázdící kanály na hausbótech.
I my se nalodíme na tradiční hausbót a plavbu začneme obědem, který připravíme spolu s posádkou přímo na lodi. Po obědě budeme pokračovat plavbou po stojatých vodách backwaters, kde se nám naskytnou nádherné obrazy okolní tropické krajiny. Do života místních obyvatel budeme moci nahlédnout během několika přestávek, kdy se projdeme po pevnině a navštívíme místní vesničku a trh. Do úzkých ramen řek se dostaneme na malých loďkách. Plavba potrvá do západu slunce a noc strávíme na hausbótu.

Den 10 a 11 — Backwaters — Varkala — Trivandrum

Ranní plavba se snídaní na hausbótu je jedním z nezapomenutelných okamžiků pobytu v Indii. Probouzející se život na břehu ramen řek, rybáři vracející se z nočního lovu ryb na malých loďkách, ženy myjící nádobí v řece a děti na cestě do školy místními trajekty. Život zde plyne pomalu, tak jako tok řeky.
Z přístavu v Allappey se vydáme na cestu do jižní části Keraly. Po přibližně třech hodinách cesty se zastavíme v poutním místě Varkala, které je známé svým útesem, na kterém se nachází velké množství kaváren, restaurací a hlavně vyhlídky na celé pobřeží.
Poslední dny strávíme v oblasti hlavního města Trivandrumu na pláži Chowara, v blízkosti rybářské vesnice, ve které dodnes najdete život připomínající dobu před sto lety. Muži odplouvají každý den na moře za lovem ryb, ženy se starají o rodinu. Dlouhá písčitá pláž, místní tradice a pohostinnost, to vše ve vás zanechá příjemné pocity. Navštívíme místní rybí trh na pláži a zúčastníme se rituálu vytahování síti a dražení ryb. Okolí budeme objevovat pěšky a jízdou na tradičních rikšách a také si na vlastním těle vyzkoušíme účinky tradiční ájurvédské medicíny. Kromě masáží se necháme zasvětit do tajů ájurvédské kuchyně, což můžeme využít i po návratu domů. Jak se v Indii říká: „Nechť je vaše kuchyně i vaší lékárnou!“

Den 12 — Trivandrum

Transfer na letiště a odlet zpět do Vídně.

Více na: ajurvedskecesty.cz

Zuzana Zwiebel

uzanu v roce 2007 zavedla práce v cestovním ruchu na Srí Lanku a odtud do Indie, kde se věnovala studiu asijské kultury, geopolitiky a mezinárodních vztahů. Začala cestovat a zajímat se hlouběji o tradiční ájurvédskou medicínu. V roce 2013 založila cestovní kancelář Shakti Trails, která se stala jedním z dvanácti nejinovativnějších start-upů v cestovním ruchu vyhlášenou Světovou organizací pro cestovní ruch UNWTO v roce 2015. V roce 2017 ji přizval ke spolupráci magazín Condé Nast Traveler India jako konzultantku pro ájurvédské resorty v Kerale a o rok později byla prestižním magazínem Vogue India zařazená mezi padesát cizinců, kteří svými aktivitami dotvářejí obraz moderní Indie. V projektu Ájurvédské cesty propojuje cestování s uměním a léčením, Evropu s Asií, lidi se zájmem o ájurvédskou nauku s ájurvédskými lékaři a odborníky na jógu tak, aby našli takový ájurvédský resort, který pro ně bude ideální.
Zuzana nespojuje pouze zajímavá místa na mapě, ale i osudy lidí, se kterými se setkala na svých cestách. Její zážitky vystihují tři klíčová slova: Spirit — o lidech, kteří dělají něco zajímavého, Story — příběhy, Style — umělecký rozměr života.

Zuzana bude hlavním hostem na dnešní ájurvédské večeři 25. 11. v Černé labuti. Přijďte na její přednášku a vychutnat si ájurvédské menu. Více informací a vstupenky zde.

Text Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.