Rozhovor Zuzany Zwiebel s Karlem Voříškem o jeho cestě za ájurvédou

S Karlem Voříškem a Vladimírem Řepkou nás před 10 lety spojila cesta na Srí Lanku a od té doby spolu objevujeme různé cesty léčení lidské duše. Karel Voříšek ve své poslední knize tvrdí, že „Štěstí se dá naučit“ a já si myslím, že ájurvéda je jednou z cest, jak léčit tělo, mysl a duši.

Jaká byla tvoje cesta za ájurvédou?

Moje cesta k ájurvédě vedla přes obecné poznání, protože mě hodně všechno zajímá. Víš, jak jde život, tak přemýšlím o tom, že nic se neděje náhodně. Že něco musí být anebo taky ne, ale proč na to nepřijít… Tak to byli i s mojí cestou k ájurvédě. Začal jsem si shánět literaturu a také jsem měl jednu velkou výhodu, že jsem před pár lety narazil na tebe. Ty jsi taková moje vůdkyně k ájurvédě.

Co pro tebe ájurvéda znamená?

To je hodně těžká otázka, protože jsem teprve na začátku tohoto poznávání. Ale přinejmenším pro mě znamená ájurvéda zajímavý životní směr. Nauka, která přetrvává už tisíciletí a nějakým způsobem tady pořád je. A to je to tajemství. Když něco tady pořád po dlouhá tisíciletí je, tak přece na tom něco bude, přece by to nepřežilo jenom tak.

karel-vorisek-ajurveda-rozhovor

Povedlo se ti to tajemství tady v Indii odhalit?

Indie mě úplně okouzlila! Musím říct, že na mě zapůsobila absolutně po všech stránkách. I když pravda, znám jenom malý kousek Indie. Ale tady jsem poznal, že přece jenom na té ájurvédě něco bude, protože je tady velké množství zajímavých, neustále usměvavých lidí, a ti se pořád ptají. Ta zvídavost života, která je myslím vlastní i ájurvédě, je na nich vidět.

A mají odpovědi i pro tebe?

Já jsem to tajemství v Indii ještě nenašel a byl bych i smutný, kdybych ho objevil napoprvé. Když to tajemství objevíš najednou, z minuty na minutu, tak to přestává být tajemství. Nejkrásnější je na tom cesta samotná. Cesta, která nás vede k odhalení tajemství. Takže já jsem na začátku a nesmírně se na tuto cestu těším.

karel-vorisek-ajurveda-rozhovor-2

Dr. George Eassey tvrdí, že základním předpokladem jak někoho vyléčit je udělat ho šťastným. Ty jsi napsal knihu o stěstí a dokonce tvrdíš, že štěstí se dá naučit…

Mně se líbí, jak Dr. Eassey říká, že smysl ájurvédy nebo léčení je ve třech věcech: 1. žít v souznění s přírodou, 2. nic ošklivého nepouštět do své mysli, 3. a zároveň nic ošklivého ze své mysli nevypouštět. Tyto tři zásady se mi hodně líbí a když si to tak vezmeš, tak to je definice štěstí. Ve své knížce zmiňuji Tolstého, který říká, že je třeba věřit v existenci štěstí, aby jsme byli šťastni. A v tom to je, když v to nevěříš, tak to nebude, když v to věříš, tak to přijde. Pevně doufám!

Ájurvéda je postavená na souladu duše, mysli a těla. Podobně i ty popisuješ štěstí ve své knize. Jak vidíš štěstí ve propojení s ájurvédou?

Ty mi teď vlastně říkáš, že jsem psal knihu o ájurvédě, aniž bych o tom věděl… (smích). Je zajímavé, že nám lidem by k tomu štěstí, o kterém jsme už mluvili, stačila jen jedna věc. Ono jich je více, ale ta jedna je podstatná: umět naslouchat. To znamená nejenom poslouchat otázky, které mi ty teď dáváš, ale umět naslouchat i přírodě, která je kolem nás a příliš do ní nezasahovat. Ale naslouchat musíme hlavně sami sobě. Svým pocitům, svým touhám, ale pozor, naslouchat i svým strachům a snažit se je dostat pryč. Protože abys poznala nepřítele-strach, tak ho musíš vlastně svým způsobem poznat. Musíš mu chvíli naslouchat, abys poznala, v čem je příčina toho strachu. „Bojím se! Proč se teď bojím?“ Má to vždy nějakou příčinu. Nějakou příčinu v minulosti, v lidech, kterými jsem obklopen. To je to umění naslouchat!

Příroda nám dala dvě uši a jednu pusu. A proč? Asi abychom víc naslouchali a míň mluvili.

Karlovo desatero

1. Přehnaně neplánujte
2. Přestaňte být vězněm svého osudu
3. Žijte přítomným okamžikem
4. Hrajte i s malým kašpárkem velké divadlo
5. Naštvěte se, odpusťte si, jednejte
6. Vám opravdu ještě záleží na tom, co si o vás lidé pomyslí?
7. Blbcům zmar
8. Nehádejte se
9. Smějte se sami sobě
10. Milujte sami sebe poděkujte si

Karel Voříšek — kniha Žij teď! Cesta za ájurvédou

Žij teď. Dvě slova s velkou silou. Probíráme to, co bylo, bojíme se, co přijde, a zapomínáme žít. Existuje recept na život? Karel Voříšek vyrazil na jih Indie za ájurvédou, vědou o životě. Při svém putování odkrývá její tajemství. Od výborného jídla, přes tajemné léčení až po zklidňující meditace. S nadhledem popisuje svoji občas nesnadnou cestu poznávání sebe sama. Co nám brání ve štěstí, proč si necháme mluvit do života a jak trénovat kouzlo přítomného okamžiku? To je jen pár otázek, na které hledá odpověď. Život je tak jednoduchý, komplikujeme si ho jen my sami.

Ájurvédská večeře se Zuzanou

V pondělí 25. listopadu od 17 hodin proběhne v pražské Art & Event Gallery Černá labuť (Na Poříčí 25) již dvanáctá ájurvédská večeře s atraktivní přednáškou. Vystoupí Zuzana Zwiebel s tématem: „Jak si vybrat správného ájurvédského lékaře a vhodný resort.“ Večer již tradičně odstartuje ájurvédské menu v podání šéfkuchaře Garyho Wrighta a jeho hostem se tentokrát stane šéfkuchař restaurace a baru Spices hotelu Mandarin Oriental Praha – Stephen Senewiratne. Těšte se na večer, který vás obklopí ájurvédskou atmosférou ve všech dimenzích. Více informací zde.

Ayurveda_yoga_healing_C_CZ_600x220px

Chcete poznat ájurvédu v Indii na vlastni kůži? Rádi vám poradíme a vše za vás vyřídíme.
www.monoi.cz

Text a foto Zuzana Zwiebel

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.