Rozhovor s Kamilou Brenkovou, která již 15 let studuje jógu a ájurvédu skrze nevšední učení

Rozhovor s Kamilou Brenkovou, která již patnáct let studuje jógu a ájurvédu skrze nevšední učení Prashanti de Jagera — védského vědce, zakladatele projektu Veda Mandala, Dunagiri a Védského spolku Kailash, který s ním v Čechách spoluzaložila.

Co je vlastně omlazování formou Navaratri neboli Devíti Nocích Bohyně, které podporují dosažení dlouhověkosti, vnitřní vyrovnanosti, krásy a pohody, co člověka může vysvobodit z jeho vlastního zajetí nebo zda může vyléčit všech svých pět těl?

Co dle vašeho názoru může vyvést člověka ze životní temnoty?

Najít její smysl. Uvědomit si, že ze zákona přirozenosti nic netrvá věčně, že je to pouze fáze, která je darem k tomu, abychom se na sebe mohli podívat a žít z hlubších a tudíž ryzejších úrovních sebe sama. „Amrity karana“ což je jogínský koncept a znamená „vytvářej nektar za každého počasí“. Tomuto uvědomění předchází přijetí situace, čím víc se člověku podaří se do temnoty uvolnit, tím více z ní může vytěžit. Také může být velmi nápomocné, pokud máte blízkého důvěryhodného, moudrého a zkušeného člověka, který si je tohoto vědom a provede vás tím. Odkud plyne to uvědomění, přijetí, průvodce? Dle mého je to čistá milost.
Jeden můj guru — osmdesátiletý indický velmi klasický jogín — během výuky řekl, že těch nejvyšších stavů jógy dosáhneme jen s milostí boží. Když jsem se ho zeptala, jak ji tedy máme dostat, řek mi: „Musíš udělat ohromný kus práce.“ Jistě, pomůže mít své „nameditováno“, nicméně upřímná modlitba, prosba ze srdce – ta funguje vždy.

Jak vás napadlo vytvořit retreat Devět Nocí Bohyně a proč číslo 9?

Není to můj výmysl, nýbrž tisíce let stará ověřená jogínská praxe. Dle starodávné pověsti ovládal Zemi mocný démon, který nabýval na síle a Zemi ničil. Bohové si s tak obrovskou silou již neuměli poradit. Svolali tak koncil a ustanovili se, že je třeba se zaktivovat a vytvořit Božstvo, které bude mít siddhi (speciální síly) jich všech v jednom. Zaktivovali své síly a stvořili tak mocnou Durgu, která démona porazila. Navaratri je svátek, období, možnost, kdy se dle tradice nejlépe vyzývá a aktivuje vnitřní síla, možnost jak se potkat se svými nefunkčními vzorci bytí, stravování, myšlení, jednání a posunout je na vyšší úroveň. Je to tisíce let a stále dál aktivována matice, do které je možné se napojit a čerpat z ní. Devět je číslo úplnosti, tento čas je hologram, díky kterému se můžeme přenastavit a posunout blíže svému nejvyššímu možnému potenciálu. Aktivujeme vnitřní nektar také skrze užívání nektarů vnějších jako je pravé ghee, bio potraviny, jihoamerické kakao, ájurvédské byliny, sůl, vůně lesa, esence květin, olej ze semen, voda ze studánky. Praxe, které během pobytu děláme jsem sestavila dle mých zkušeností a nejlepšího vědomí a svědomí. V Čechách jsem otevřela pole Navaratri společně se dvěma blízkými dušemi, které já nazývám sestry — Terezou Dlabalovou a Mariri Kramerovou. Obě jsou jedinečné „medicine women“ a jejich praxe zasahuje též do Jižní Ameriky. Přináší tak do Navaratri nektary — medicíny z džungle. Ne psychoaktivní látky, nýbrž srdce vyživující kakao a očistné byliny jako je tabák.

navaratri-devet-noci-bohyne-kamila-brenkova

Pro koho je retreat určen a kdy bude další?

V tuto chvíli se zaměřuji na praxi Navaratri v kruhu žen. Retreat je tedy určen pro ženy, které si chtějí odpočinout, načerpat sílu, vyživit se a omládnout. Také pro ty, které na sobě chtějí pracovat a posunout se blíže samy k sobě.

Myslíte si, že se tělo dokáže samo vyléčit?

Dle ájurvédy máme takových těl pět a to je fyzické tělo, tělo mentální a emoce, tělo pranické — životní síly, tělo intelektuální a tělo blaženosti. Navzájem se ovlivňují. Myslím si, že je v naší moci si pomoci na mnoha rovinách. Jedna z těch rovin je také ta, kdy „vypneme“ mysl a ponoříme se do hluboké meditace. Na to existuje celá řada technik a způsobů. Já osobně mám moc ráda a také moc ráda dělám dotekové terapie při kterých terapeut vypne mysl a nechá proudit a pečovat Pranu. Stejně tak to prožívá přijímající. V tu chvíli mám pocit, že mohou proběhnout procesy, které jsou neuchopitelné, které jsou právě těmi samo ozdravnými. Po takové terapii se cítím hluboce občerstvená a odlehčená. Také se v ájurvédě hovoří o mnoha stádiích předcházejících fyzické manifestaci nemoci. Tudíž čím dříve se nerovnováha zachytí, tím snadněji je řešitelná. Nořit se hluboko do klidu a míru ticha může být zásadní při odbourávání nerovnováhy. Nejen v jemno hmotných tělech. A také výbornou prevencí, takže má odpověď je ano.

www.kamilabrenkova.cz

Text Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.