Spalování odpadu a lyžování. To vše v Dánsku, které nemá žádné hory. Jak to spolu pasuje? Zajímavě…

V pátek 4. října otevřeli v centru Kodaně novou spalovnu odpadu, závod Amager Bakke. Ta je nejen postavena podle nejekologičtějších zásad, ale nově vzniklá plocha je pokryta zelenými plastovými rohožemi, které slouží v délce 450 metrů jako lyžařská dráha. Samozřejmě nechybí ani vlek!

Tvůrci chtěli spojit potřebu městského zásobovacího systému se zařízeními pro volný čas — a nabídnout občanům Kodaně alternativu k lyžování v zahraničí.

Realizace byla komplikovaná: Organizátoři museli získat řadu povolení, a to nebylo jednoduché — vždyť zatím neexistuje na světě podobný projekt, kde je možno lyžovat na střeše spalovny. Ale výsledek je jedinečný.

dansko-sjezdovka

Dánsko je plochá země, hory téměř žádné, nejvyšší nadmořská výška země je pouhých 170 metrů vysoká Møllehøj ve východním Jutsku. Přesto je v Dánsku cca 600 000 lyžařů. Zatím pro ně bylo možné jen vydat se do Norska, Švédska nebo Alp. Společnost CopenHill jim nyní nabídla alternativu.

dansko-sjezdovka-3

85 metrů vysoká spalovna zásobuje elektřinou a teplem přibližně 150 000 domácností a nachází se v centru města. Z toho důvodu je neobvyklý výhled ze sjezdovky, která se nachází v blízkosti michelinské restaurace „Noma“ a alternativního sídliště Christiania. Nejsou vidět bílé vrcholky hor a jehličnaté lesy, jako obvykle na jiných sjezdovkách, ale město, domy a Øresund. A příští jaro má být přidána lezecká stěna.

 

Provozovatelé závodu věnují velkou pozornost otázkám klimatu a životního prostředí. Chtějí také zprostředkovat workshopy a probudit diskusi. „Udržitelnost nemusí být nuda,“ říká majitel firmy Nielsen. „Lidé nepotřebují jen samé příkazy a ponaučení, někdy je prostě třeba i trochu zábavy“.

Text Danuše Siering Foto www.a-r-c.dk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.