Na každou nemoc vyrostla bylinka, říká staré přísloví

Ájurvéda zná hodně koření a bylinek, které zlepšují naši imunitu a udržují psychicko-mentální rovnováhu. Ne však každý, kdo už o těchto léčivech slyšel, má k jejich používání důvěru.

Když se hlouběji ponoříme do jednotlivých doporučení, zjistíme, že mnohé z léčivých účinků najdeme i v našich domácích podmínkách. Podívejme se, které indické byliny a koření můžeme vyměnit za ty, které jsou nám známé a blízké.

Amalaki – angrešt

Ovoce Amla je také nazýváno „matkou medicíny“, protože obsahuje velké množství vitamínu C, minerálů, aminokyselin a enzymů. Zároveň regeneruje a působí preventivně proti všem stresovým onemocněním. Velmi podobné složení má také angrešt, který s klidem můžeme jako náhradu amalaki použít.

bylinky-angrest-zdravi

Kurkuma – kopřiva

Kurkumu buď milujete, nebo nemusíte. Ten kdo ji ale rád má, z jejích účinků může jen profitovat. Kromě toho, že významně podporuje mozkové kognitivní funkce, má vynikající protizánětlivé účinky; kurkuma je výborným antioxidantem a čističem těla. Kdyby kopřiva nerostla jako plevel všude, už dávno by si zasloužila označení superpotravina. Její očistné účinky, obzvlášť při jarní kúře, prokrví a okysličí náš organismus a zlepší krvetvorbu.

kopriva-bylinky-zdravi

Ashwaganda – kozlík lékařský

Co všechno už bylo (a ještě bude) napsáno o této téměř magické indické třešni, která má nechat vzplanout oheň u muže i ženy. Pravdou je, že zvyšuje sílu a imunitu, uklidňuje nervy a působí při nespavosti a depresi. Stejné účinky však má i kozlík lékařský… s otazníkem až na to afrodiziakum. Na druhé straně, mít zklidněné nervy a k tomu sílu není nikdy na škodu.

kozlik-lekarsky-bylinky

Brahmi – třezalka

Brahmi je považován za nejlepší rostlinu v ájurvédě. Jídlo duchovních a mahárádžů, aby zklidnili svou mysl a mohli probudit své mentální schopnosti a koncentraci. Třezalka je od nepaměti známá jako léčivo pro lehké až středně těžké deprese. Ano, jen když zklidníme mysl, můžeme zvýšit svou koncentraci… V Evropě ale pouze na lékařský předpis.

trezalka-bylinky-zdravi

Pippali – křen

Pippali zlepšuje trávení a imunitní systém. Stejné účinky a také podobnou chuť má křen, který se v léčitelství od nepaměti používá k posilnění imunity při nachlazení nebo k léčbě infekcí. Podporuje trávení, a navíc je zaručeným elixírem mládí.

kren-bylinky-zdravi

Text Danuše Siering a Gaurav Sharma

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.