Ájurvéda a já

Byla to láska na první pohled. Když jsem před sedmnácti lety poprvé vyzkoušela její účinky, našla jsem nového spolehlivého průvodce životem.

Důkladné studium starých i současných mistrů však spustilo i dlouhou cestu hledání. Jak skloubit indické staré učení s denním životem Středoevropana?

ajurveda-sonnhof-2Brzy jsem přišla na to, že jedním ze základních nástrojů je ájurvédská kúra. Ta stojí a padá na třech pilířích: lékař – terapeut – medicína. Kolébka ájurvédy, Indie a Srí Lanka, nabízejí nekonečný výběr ájurvédských resortů, od opravdu levných až s astronomickými cenami, jednoduché i mega luxusní, od wellnessové ájurvédy až po léčebnou. Kde však najít to správné místo v Evropě? Tady už je výběr o mnoho skromnější. Právě tyto destinace mě však zajímají, z jednoho zásadního důvodu – je to jediná možnost, jak si ušetřit létání a časový posun. Pro některé může být také důvodem, že kúry v Evropě nejsou až tak radikální jako v některých indických resortech, mnozí upřednostňují možnost jíst evropskou ájurvédskou stravu, někteří potřebují pocit mít „svého“ lékaře nedaleko, kdyby přece jen bylo třeba.

ajurveda-sonnhof-3

Vydat se do rakouského hotelu European Sonnhof Ayurveda v Tyrolsku je jako coming home – vrátit se domů. Již přes deset let zde hosty vítají s úsměvem stále stejní majitelé, mnozí terapeuti, obsluha v restauraci a hlavně lékař – kdo nezná Dr. Gaurava Sharmu, ten nezná ájurvédu v Rakousku. Jeho reputace již dávno přesáhla hranice jeho druhého domova. Pět dnů v týdnu práce, středa/čtvrtek volno, tento řád platí od prvního dne. „Co děláte v těch volných dnech, nenudíte se tady?“ ptám se na závěr vstupního rozhovoru. „Já se nenudím ani trochu. 
Udělal jsem si tady průkaz na auto, motorku i traktor. Ale hlavně jsem si splnil svůj sen – získal jsem letecký průkaz. Již od dětství jsem toužil být pilotem. Ale protože v naší rodině již po generace jsou všichni lékaři, rozhodl otec s tím, že ví lépe než já, co je pro mě dobré, že mám být také lékař. Ale jako první v rodině jsem se rozhodl pro ájurvédskou medicínu a tohoto rozhodnutí nelituji. Já jsem dnes velmi šťastný člověk. Moje práce mě baví, vždyť už jsem měl 26 tisíc rozhovorů s pacienty. Ale také mohu létat. V našem klubu v Kufsteinu máme osm letadel, a tak si každý den aspoň na chvíli zalítám.“ To zní obdivuhodně, ale ještě více si vážím jeho hlubokých znalostí, kdy pomocí diagnózy pulzu, oka a jazyka popíše s neuvěřitelnou přesností současně neduhy i emoční stav.

ajurveda-sonnhof-8

Procházet detoxem a přitom nehladovět? To je zásluha šéfkuchaře Zoltana Deliho. Pionýrskou práci v evropské ájurvédské kuchyni však udělali i majitelé hotelu, rodina Mauracherova. Dlouho zkoušeli a zkoumali alternativy k indickému koření a bylinkám. A tak jejich detox čaje nejsou sestaveny pouze z často neznámých názvů, ale jsou také kombinací evropských bylinek, mnohé z nich z blízkého okolí.

ajurveda-sonnhof

CEO hotelu Lisa Mauracher má jasno v tom, proč je pro našince vhodná právě evropská ájurvéda. „Filosofie a původní koncept ájurvédy pocházejí z Indie, ale my žijeme, pracujeme, myslíme a stravujeme se tady, v klimaticky úplně jiných podmínkách. Kvůli stresu má mnoho lidí v dnešní době zvýšenou Vátu, proto je třeba, aby se opět dostali do rovnováhy. My ájurvédu přizpůsobíme tak, aby našim hostům vyhovovalo prostředí i jídlo, kde používáme taktéž domácí bylinky a koření, jóga u nás není sportovní záležitostí i masáže jsou trochu jiné než v Indii. Zatímco původní ájurvédská masáž je rychlá, tvrdá a používá méně oleje, naše masáže jsou pomalejší, jemnější a oleje velmi rozmanité, vyrábíme je také z domácích bylinek. I terapeutické stoly jsou měkčí, ne jen tvrdé dřevo, ale jsou pohodlné téměř jako lůžko. Toto vše vede k redukci váty.“

ajurveda-sonnhof-5

Miluji každodenní kurzy jógy, meditace a qi gongu. Lehnout si potom k jezírku do zahrady a pozorovat okolní Alpy obklopené tmavě zelenými loukami, to zredukuje i poslední záblesky stresu. Kéž bych si tento výhled mohla sbalit do kufru a odvézt do Berlína!

ajurveda-sonnhof-6

ajurveda-sonnhof-7

PS: Ve Vánočním vydání N&N si přečtěte článek: Ájurvédské koření z domácích plodů a bylinek.

Text Danuše Siering Foto Ayurveda Resort Sonnhof

1 Komentář

  • Adela napsal:

    V Čechách by snad měl ajuvérdu podporovat Resort Svatá Kateřina 🙂 Nebo se tam dělávají pobyty s tímto tématem.
    European Sonnhof Ayurveda si přidávám na bucket list. 🙂

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.