Omlazování Navaratri neboli Devět Nocí Bohyně

Slovo Bohyně dnes nese karmu různých esoterických představ. Ve védské tradici ale znamená vše projevené, takže Bohyně znamená život a vše s ním spojené.

Projevy života nicméně mají své kvality — tamasickou tvář tj. letargii, radžasickou tj. chaos či satvickou což je nadhled.

Představte si tvář Bohyně jako ženy, která žije v těchto kvalitách a jistě uznáte, že ta, která má nadhled v mysli také oplývá zdravým, moudrostí, klidem, krásou a svěžím duchem, tedy mladistvím. K dosažení těchto kvalit směřuje většina praxí ájurvédy. Pokud je ale ájurvéda léčebnou větví jógy a jóga duchovní větví ájurvédy, jsou potom tyto kvality počátkem duchovního života, což znamená odvrácení pozornosti od těla a mysli — tamas a rajas a zaměření více pozornosti na ducha – satva.

Co to ale znamená? V té nejhlubší esenci jde o nalezení kamene mudrců, o nalezení nesmrtelnosti. To, co motivovalo a motivuje lidské bytosti od prvopočátku. Jde o uvědomění, že vše, co je spojené s tělem je pomíjivé, mění se, podléhá zkáze a znovuzrození. Schopnost přijímat tento koloběh ve všem, plně a v míru bez jakékoliv újmy. Ale také že je zde něco, co je stabilní, zkáze nepodléhá a nijak se nemění. Zkrátka jen JE. Tím je DUCH. Toto je nejvyšší možný nadhled. Pokud to tak vnímáme a zároveň JSME tím, míra klidu a důvěry v to, že je vše tak, jak má být je najednou obrovská. Jde o frekvenci uvolněnosti, soucitu i jemnosti, ale i radosti z toho plynoucí, která je něžná, silná, krásná a nakažlivá.

Svátek Navaratri neboli Devíti Nocí Bohyně oslavuje život, tělo i mysl a kultivuje je k jejich satvickým kvalitám. Jelikož dle jógy a ájurvédy máme takových těl pět, v těchto devíti dnech se zaměřujeme na kultivaci satvických kvalit na všech pěti rovinách. Na úrovni těla se jedná o velmi specifickou odlehčující stravu, cvičení ásán, prokrvování kůže, což jsou praxe, které dají sílu trávícímu ohni. Ten tak spálí neduhy, zbytky nejen v našem trávícím traktu, jejichž akumulací se tělo zanáší a tudíž stárne. Navaratri strava také vyživuje naši šťavnatost, což je další specifikum dlouho trvajícího života. Ájurvéda vidí kořen stárnutí v postupném zanášení a vysoušení organizmu.

Během roku jsou určité specifické časy, kdy jistě cítíte, že se děje všechno mnohem intenzivněji, a často se člověk po nich ocitne v malém vyhoření, nebo s nějakou nemocí, únavou, která ho donutí na pár dní zpomalit. Ano jsou to mezníky, kdy přechází roční období v jiné. Většinou kolem slunovratu a rovnodennosti. Toto je čas Navaratri, čas v přírodě a v člověku se odehrávajících velkých změn, kdy je nejlépe se usebrat do ústraní, nechat svět kmitat a obrátit se dovnitř, odlehčit, spočinout a věnovat se sobě, popřípadě jogínské praxi – Sadhaně. Protože je vše v chaosu a intenzivní změně, stejně jsou na tom i naše buńky, takže za poměrně krátkou dobu a snadno můžeme docílit hluboké a kvalitní očisty organizmu i mysli. Jsou to jednoduché ale mocné praxe a mým cílem je, aby se je naučila spousta žen a mohly tak Navaratri oslavovat nejen ve skupině podobně naladěných žen, což je vždy velká síla, ale pokud to nepůjde, či nebudou chtít, mohou praktikovat doma samy se sebou, nebo to také naučit své partnery a oslavit tak devět nocí spolu!

Co se týče jogínských praxí denně praktikujeme různé formy meditací, a ohňové ceremonie, které v sobě nesou symboliku, ale také zhmotnění proměny. Nesou také mantru aktivující lidské síly na mnoha sférách. Oslava v tichu, sdílení v kruhu, pravidelné masáže a přírodní péče o pleť, výroba a užívání nektarů tradic mnoha kontinentů, výuka péče o sebe a jak zůstávat mladistvá. To je esence devítidenního pobytu pro ženy Navaratri s Kamilou Brenkovou a sestrami lesa. Navaratri probíhá uprostřed lesů v meditačních centrech a co nejvíce času se tráví v ničím nerušené přírodě.

navaratri-devet-noci-bohyne

navaratri-devet-noci-bohyne-2

Kamila Brenková již 15 let studuje jógu a ájurvédu skrze nevšední učení Prashanti de Jagera — védského vědce, zakladatele projektu Veda Mandala, Dunagiri a Védského spolku Kailash, který s ním v Čechách spoluzaložila. Skrze něj pořádají již celou řadu let kurzy a semináře na různorodá védská témata. V minulosti proběhlo několik ročníků Ájurvédské aromaterapie — výroba medicíny a terapií, Mantra jako zvuk Duše, Navaratri — omlazující očista, Dhanurveda — jóga lukostřelby, Vastu Shastra — posvátná geometrie k harmonickému tvoření, Ájurvédské masáže a procedůry, Patanjaliho osmistupňová stezka jógy, Sezonní a denní praxe dle ájurvédy a další. Přeložila jeho knihu KURKUMA — ájurvédské koření života a PRAVÉ GHEE — alchymistický nektar přírody. Kamila se nyní věnuje nejvíce výchově svých dvou dcer, výrobě přírodních parfémů ducha květin a vedením Navaratri — devítidenních pobytů pro ženy, kde sdílí své zkušenosti ze světa jógy a ájurvédy k dosažení dlouhověkosti, vnitřní vyrovnanosti, krásy a pohody.

navaratri-devet-noci-bohyne-kamila-brenkova
Více na: www.kamilabrenkova.cz

Text Kamila Brenková a Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.