Rozhovor s Danuší Siering — zakladatelkou Ayurvedic Breakfast

S Danuší Siering, zakladatelkou Ayurvedic Breakfast, vedla rozhovor — nejen o ájurvédě — Zuzana Zwiebel, zakladatelka Ayurveda trails, host příští Ájurvédské večeře.

Cesta k ájurvédě

Ájurvéda říká, že člověk je malý vesmír. Jak vypadá ten váš vesmír?

Je velmi bohatý, různorodý a barevný. Ráda s ním diskutuji a často se ho ptám na radu.

danuse-siering-ayurvedic-breakfast

Jaké bylo pro vás seznámení s ájurvédou?

Aha efekt. Bylo mi 40 let a přišla ta klasická ženská otázka — a to je všechno? Začala jsem hledat… a našla ájurvédu.

Co pro vás znamená ájurvéda osobně?

Hluboká studnice vědění. Zatím jsem nenašla jedinou věc, se kterou bych při čtení knih a starých spisů nesouhlasila. To pokládám za zázrak.

ajurvedska-vecere-s-prednaskou-4

Ayurvedic breakfast

Jaký je příběh ájurvédských snídaní, kdy a proč se z nich stala večeře?

S Tanjou Kovacs a Gary Wrightem jsme se domluvili, že pozveme pár přátel a připravíme pro ně ájurvédskou snídani, aby den mohli začít zdravě a s pozitivní energii. To datum si pamatuji dodnes, bylo to 23. 10. 2015. Tak vznikl název Ayurvedic Breakfast. Po určité době ale přicházelo stále více lidí a tak jsme se rozhodli přesunout setkání na Ajurvédskou večeři. Název už ale zůstal.

ajurvedska-vecere-s-prednaskou

Kdo byli hosté během minulých akcí?

Jde nám o to, aby k nám mohli přicházet lidé ze širokého okolí. Proto se snažíme od počátku držet ceny tak, aby nebyly vysoké, ale nám pokryly aspoň náklady. Jsem přesvědčena, kdyby byla cena dvojnásobná, i tak bychom lístky prodali. Ale to není naším cílem. Přicházejí k nám lidé, kteří už ájurvédu znají nebo naopak zvědaví, kteří se chtějí dozvědět něco nového.

ajurvedska-vecere-s-prednaskou-3

Podle čeho je vybíráte?

Nevybíráme. Dáme lístky na prodej na goout.cz a kdo se přihlásí, může přijít. Pravda ale je, že naši partneři — např. Freshbedýnky a Flowee mají klienty, kteří se o zdravý životní styl zajímají. A náš web se tomuto tématu věnuje už tři roky.

danuse-siering-gary-wright-ajurvedska-vecere-s-prednaskou

Na co se můžeme těšit tentokrát? Co nám šéfkuchaři naservírují?

Já osobně se těším na vaši přednášku Zuzano. Téma „Jak si vybrat správně ajurvédský rezort v Indii“ patří k těm, na které se nás čtenáři velmi často ptají. A konečně jim můžeme nabídnout fundovanou odpověď. Gary Wright je podle mne nejlepší ájurvédský kuchař v Česku a speciálním hostem bude tentokráte šéfkuchař z hotelu Mandarin. Já vařit umím, ale to, co plánuje připravit Stephen Senewiratne, je už pro mě téměř alchymie!

Co připravujete v budoucnu v rámci ájurvédské večeře?

Pro příští Ajurvečeři jednáme se šéfkuchařem Janem Punčochářem jako speciálním hostem a kdo bude na přednášku? Sama nevím. Nabídek máme dost… ale mě jde přece jen o to, zprostředkovat našim návštěvníkům opět velmi speciální zážitek, kdy se dozvíme něco extra zajímavého.

Ájurvéda a shakti energie

Shakti je ženská energie — jak ji vnímáte? Nyní slavíme svátek Navaratri — svátek 9 bohyň, se kterou bohyní se ztotožňujete nejvíce?

Jsem obdivovatelem boha Shiva. Jeho manželka Parvati, která v sobě spojuje jemnou ženu Uma a bojovnici Durga, je pro mně symbolem ženství.

Věříte na osud? Jste spíše jak se říká „dítě štěstěny“ nebo spíše „self-made“ žena?

Existuje někdo, kdo na něj nevěří? Kombinace osudu a tvrdé práce je cestou k úspěchu.

Jak vnímáte pozici žen v ájurvédě?

Ájurvédští lékaři a léčitelé byli a jsou převážně muži. I první ájurvédské spisy pocházejí od mužů. Žena je ta, která udržuje rodinný oheň a s láskou připravuje pro rodinu jídlo tak, aby rodina lékaře nepotřebovala. Z tohoto pohledu je i žena léčitelka.

Ájurvéda — věda o životě

Jak vnímáte propojení mezi duší, tělem a myšlením?

To je ta největší životní výzva… možná právě proto jsem tady, abychom tuto hádanku luštili. Každý po svém.

Dr. George Eassey tvrdí, že základním předpokladem, aby se někdo vyléčil, je udělat ho šťastným. Karel Voříšek tvrdí, že štěstí se dá naučit. Souhlasíte s nimi? Co je to štěstí?

Co je to štěstí? Muška jenom zlatá… Myslím, že slůvku štěstí lidé přikládají moc velký význam.

Máte svou mantru pro štěstí?

Moje děti.

Podstoupili jste už ájurvédské léčení? Kdy, kde a jak na vás působilo?

Již 17 let absolvuji pravidelně pancha karmu. Je to životabudič. Zlomový okamžik na cestě k ájurvédě byla v roce 1993 moje první návštěva ájurvédského resortu Parkschlösschen v Traben-Trarbach. Tam jsem pochopila, že jsem objevila poklad. Od té doby pravidelně vyhledávám a zkouším healing resorts v Evropě i v Asii. O těch nejlepších píšu v našem magazínu N&N Praha/Berlin, kde ma Ayurvedic Breakfast samostatnou rubriku.

Vyzkoušela jste i jiné systémy léčení?

Ano, zkoušela jsem hodně. Ale když jsem objevila ájurvédu, přestala jsem vědomě vyhledávat další cesty. Což neznamená, že mě nové poznatky nezajímají. Když přijdou, velmi ráda se s nimi seznámím. Porovnání je cesta, ktera nás posouvá dále.

Ájurvéda, jídlo a spiritualita

Opravdu jsme to, co jíme? Veříte, že kuchyň může být lékárnou?

Jednoznačně ano. S tím názorem souvisí i můj vztah k jídlu. Hodně si dávám pozor a vybírám, co jím.
Podle ájurvédy je jidlo annam brahma (jídlo je bohem). Jídlo pro naši duši je i to, co vidíme kolem sebe; emoce, které na nás působí; energie s jakou je jídlo připravované… Jak vnímáte tuto alchymii?
Centrem našeho zdraví je žaludek.

ajurvedska-vecere-s-prednaskou-6

Ájurvéda rozeznává 6 základních chutí. Jak chutná váš život?

Když všech 6 chuti v jídle nemám, tělo se za chvíli ozve a tu chybějící chuť vyžaduje. Takže se snažím žít život všech chutí.
Nejpálivější – miluji ostré jídlo. Právě jsem snědla papriku martinez. Manžel se na mne nemohl ani dívat.
Nejkyselejší – je paradoxem, že kyselý citron je vlastně zásaditý.
Nejtrpčí, nejvíc hořká – globální pěstovatelé tyto chutě ze zeleniny vyloučili, protože lidem nechutnají. Jeden z důvodů, proč dnes lidé trpí tolika nemocemi.
Nejslanější – můj tatínek říkával: Nesol tolik, nepropadneš roštem:-)
Nejsladší – pořad stále a ještě mezi tím

ajurvedska-vecere-s-prednaskou-5

Říká se, že energie z níž všechno vzniká je jen jedna a má mnoho forem. Co si o tom myslíte?

Energie = Bůh.

Jak vnímáte spiritualitu? Jaké je pro vás propojení ájurvédy a spirituality?

Ájurvéda a spiritualita spolu souvisí, ale nepodmiňují se. Pro mne je to způsob vnímání světa zevnitř a zvenku.

Slovo jóga znamená schopnost spojit se. Spojit se sám se sebou, ale i s celým světem. Jak ji vnímáte vy po tělesné a spirituální stránce?

Jóga je pro mě cestou získání elasticity, rovnováhy a klidu.

V Indii se praktikuje i astro-ájurvéda. Jak vnímáte propojení astrologie a ájurvédy?

Astrologie hrála dříve téměř ve všech společenstvích důležitou roli, tak tomu bylo i v Indii a v propojení s ájurvédou. Jsem přesvědčena, že má své opodstatnění.

S energií pracuje i Vastu shastra (indické Feng shui). Veříte, že takové stavitelské systémy mohou ovlivnit léčení, ale i štěstí?

Určitě ano. Vastu shastra, teda nauka o bydlení, zaručeně vliv na léčení má. Vždyť není jedno, kde dům či daný objekt stojí. Pravda je, že tyto znalosti hrály v historii roli v mnoha podobách. V Číně Feng shui a v Indii Vastu shastra mají společnou nauku o pěti elementech. V Evropě se soustředila pozornost hlavně místům, kde se stavěly sakrální budovy. Kostely i kláštery měly velmi dopodrobna zpracované, kdy a kam se má nova stavba postavit, jaké bude mít řazení místnosti. Dnes se lidé spíš zabývají problematikou elektrosmogu, tekutých kamenů, pramenů, nevhodných materiálu apod.

ajurvedska-vecere-s-prednaskou-2

Ájurvéda — Praha, alchymie a umění

Když mluvíme o energiích — Praha je alchymistické město. Jak ji vnímáte z pozice vlastníka budovy v centru města a také jako developerka?

Já věřím na genius loci a také na místa s dobrou energií. Věřím, že Dům Černá Labuť je místo, kde energie proudí tím správným směrem. Ale vím a cítím, že existují i místa, která dobrou energii nemají. Starodávné čistící rituály mají i v dnešní době své opodstatnění.

ajurvedska-vecere-s-prednaskou-7

V.I.T.R.I.O.L.I.U.M. „Visita interiora terrae rectificando invenies occultum lapidem veram medicinam.“ Co pro vás znamená tato alchymistická formule?

Vitriol hraje velkou roli v mnoha alchymistických a hermetických zákonech, v řádech Rosecruciánů i Svobodných zednářů. Když si uvědomíme, že Bohemia leží na té části planety, která s výjimkou diamantu má/měla v sobě téměř všechny drahokamy a polodrahokamy, můžeme vnímat tuto větu i z realistického pohledu, ne pouze jako alchymistickou formuli — Navštiv nitro země, očištěním najdeš Kámen mudrců.

Co je pro vás kámen mudrců? Hledáte ho?

Nehledám, každý ho nosí v sobě.

Ayurveda trails jsou inspirovány uměním a ájurvédou. Vy máte velmi pozitivní vztah k umění. Jakou roli hraje umění ve vašem životě?

Od deseti let hraji na klavír, ale také na jiné hudební nástroje, 20 let mám galerii, k mému nejbližšímu kruhu přátel patří hodně umělců. Největší umění je ale život sám.

Jak vnímáte propojení ájurvédy s uměním? Může umění léčit?

Určitě ano, všechno souvisí se vším, tady si ale netroufám jen na krátkou odpověď.

Jaký je váš oblíbený symbol?

Nekonečno.

Ájurvéda v Čechách a na Slovensku

Jaké máte zkušenosti s ájurvédou v Čechách a na Slovensku?

Lidé ví o ní velmi málo.

Dá se ájurvéda praktikovat i v Evropě?

Určitě ano, evropskou ájurvédu pokládám dokonce za velmi dobrou alternativu k indické, pro některé lidi dokonce za jedinou možnost.

Jak vidíte její budoucnost v Evropě?

Evropská ájurvéda mě do hloubky zajímá. Ale je třeba ji ještě řádně studovat. A konzultovat s lidmi, kteří se na jedné straně vyznají velmi dobře v indické ájurvédě, avšak zároveň znají klimatické podmínky, čtyři roční období, bylinky, koření, ovoce a zeleninu v Evropě. Nejen to — měli by také znát naši filosofii, názory, radosti, starosti, naše nemoce, touhy i vize. Znáte takového člověka:-)?

Ájurvédská večeře s přednáškou

V pondělí 25. listopadu od 17 hodin proběhne v pražské Art & Event Gallery Černá labuť (Na Poříčí 25) již dvanáctá ájurvédská večeře s atraktivní přednáškou. Vystoupí Zuzana Zwiebel s tématem: „Jak si vybrat správného ájurvédského lékaře a vhodný resort.“ Večer již tradičně odstartuje ájurvédské menu v podání šéfkuchaře Garyho Wrighta a jeho hostem se tentokrát stane šéfkuchař restaurace a baru Spices hotelu Mandarin Oriental Praha – Stephen Senewiratne. Těšte se na večer, který vás obklopí ájurvédskou atmosférou ve všech dimenzích. Save your date! Více informací zde.

Ayurveda_yoga_healing_C_CZ_600x220px

Chcete poznat ájurvédu v Indii na vlastni kůži? Rádi vám poradíme a vše za vás vyřídíme.
www.monoi.cz

Text Zuzana Zwiebel

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.