Rozhovor se zakladatelkou ájurvédského resortu Kairali

Gita Ramesh otevřela v roce 1989 první ájurvédské centrum v Dillí, a poté, v Kerale, v roce 1999, ájuvédský resort Kairali – Ayurvedic healing village.

Dnes má Kairali Group pod svou záštitou více než 30 center v Indii i v zahraničí.
Gita Ramesh, zakladatelka Kairali Ayurvedic Group, má bakalářský titul v oboru Alternativní systémy medicíny a chirurgie a magisterský titul z Biochemie. Pochází z rodiny věhlasných vaidiyů a společně se svým manželem K. V. Rameshem předávají odkaz ájurvédy prostřednictvým značky Kairali. První „Kairali Ayurvedic Centre“ otevřela v roce 1989 v Novém Dillí a v roce 1999 ájurvédský resort „Kairali – The Ayurvedic Healing Village“ v Kerale. Dnes má tato společnost pod záštitou více než třicet center po celé Indii i v zahraničí a zaměstnává přes 700 lidí v 35 lokacích v 10 zemích. V roce 2017 během 7. ročníku Annual Women Leaders Conference v Indii získala Gita Ramesh ocenění „The Leading Women in Ayurveda“.

ajurvedsky-resort-kairali-3

Můžete nám představit Kairali Ayurvedic Group?

Naše rodina má dlouhé ájurvédské tradice. Před mnoha lety nám naši předkové dali tyto poznatky, které se v průběhu staletí infiltrovali do naší rodiny. Vyráběli jsme ajurvédské produkty, které byly zkoumány a vyvíjeny od r. 1948. S velmi dobrými výsledky jsme představili na trh produkty jako Lipidex, Durance, Duravin, Forte, Spaliv nebo Spazyme.

Po roce 1989, když jsme založili ájurvédské centrum v Dillí, rozhodli jsme se otevřít Ayurvedic Healing Village v Pallakadu, v místě, které je kolébkou ájurvédy. Je to nejklidnější místo, kam můžete přijet a odpočinout si, osvěžit se a zregenerovat pomocí ájurvédských terapií. Jak říká ájurvéda, musíte se o své tělo starat, abyste ho mohli udržovat zdravé. Klade se zde velký důraz na preventivní stránku ájurvédy, a vedle toho nabízíme léčbu různých nemocí.

ajurvedsky-resort-kairali-5

Jaká byla Vaše osobní cesta k ájurvédě?

Už od dětství byla ájurvéda součástí mé osobní cesty. Maminka mně vždy dávala lehas nebo churnams, kdykoliv mně nebylo dobře nebo jsem byla nemocná. Během sezónních změn, i když jsme nebyli nemocní, dávala nám něco na posílení našeho imunitního systému, na stavbu těla a pro zdravý život. To všechno bylo součástí mého dětství, ale pouze poté, co jsem se vdala za svého manžela Rameshe, se ájurvéda pro mě stala i pracovním oborem. Jeho rodina vyráběla ájurvédská léčiva a pro mě, jako biochemičku, bylo velmi snadné mít vztah k těmto produktům.

ajurvedsky-resort-kairali-4

Co pro Vás znamená ájurvéda?

Ájurvéda je pro mě životní styl. Musíte ji žít. Je to každodenní vztah s vaším životem k prevenci onemocnění a proto bychom měli dodržovat zásady ájurvédy. To znamená, že si chráníte váš denní režim: ráno vstanete, osprchujete se, vyčistíte si zuby a jazyk, vetřete kapku oleje do nosních dírek a uší, dáte si hezkou jednoduchou masáž. Nemusíte tomu věnovat příliš mnoho času, ale uvolníte se a budete se cítit velmi dobře.

ajurvedsky-resort-kairali

Jak je Kerala spojena s ájurvédou?

Kerala je považována za domov ájurvédy, protože v porovnání s ostatními indickými státy, nikdy neztratila svoji spojitost s touto naukou. Ostatní státy, obzvláště severní státy Indie, byly napadány jinými národy, které sem přinesly cizí kulturu a léčebné systémy. Ale ájurvédská tradice v Kerale se udržela téměř nedotčena. Byl to životní styl a součást denní praxe v každé rodině, přenášející se po generace. Kerala si uchovala ájurvédu ve své původní formě, tak jak se psalo ve starověkých textech. Proto říkáme, že Kerala je kolébkou ájurvédy, ačkoliv je spojena s léčebnými tradicemi celé Indie.

ajurvedsky-resort-kairali-6

Ale moderní Kerala se také změnila. Jak byste porovnala ájurvédu praktikovanou tradičními vaidiyy a moderními ájurvédskými lékaři?

Dříve nebyly žádné vysoké školy, ani jiné instituce, kde by se učila ájurvéda. Mohli bychom říci, že ájurvéda je něco, co nám bylo dáno Bohem, předáno lidem prostřednictvím starověkých textů Charaka Samhita a Sushruta Samhita. Nebylo to zaznamenáváno v rukopisech, ze kterých by se dalo učit, jen předáváno osobně, z otce na syna či jiného člena rodiny. To byli vaidiyové. Nynější lékaři se učí ájurvédské praktiky jen několik let z učebnic a věří, že se z nich jednou stanou velmi dobří lékaři.

ajurvedsky-resort-kairali-7

Proč jste si vybrali Pallakad jako místo pro Ayurvedic Healing Village? Proč ne místo u moře, které by bylo pro cizince atraktivnější?

Vybrali jsme si k vybudování Kairali Ayurvedic Healing Village místo Pallakad, protože jej považujeme za domov ájurvédy. Geograficky obklopen pohořím Western Ghats je ideálním místem k praktikování ájurvédy. Resort se nachází uprostřed rýžových polí, s bohatou flórou a faunou a jeho čisté neznečištěné prostředí a čerstvý vzduch jsou pro ájurvédskou léčbu mnohem lepší než slaný mořský vzduch na plážích.

Postavili jsme 30 domků v souladu s Vastu Shastra (indická podoba Feng Shui) a každý domek dostal jméno podle Nakshatra (hvězdy ve védské astrologii). V každém pokoji byla umístěna posvátná lastura, která vydává pozitivní vibrace. Zasadili jsme stromy a byliny okolo domků. Už jen ten vzduch, který dýcháte, má velmi léčivý účinek. Také strava je velmi důležitý aspekt. Kuchyně byla navržena k přípravě ájurvédských jídel tak, aby sem lidé mohli přijít a jíst lehce stravitelnou stravu, která by jim měla pomoci v léčení jejich nemocí nebo jen k jejich regeneraci či relaxaci. Celý tento objekt je veden v zásadách ájurvédy a celé toto místo je pouze ájurvéda a nic jiného.

V příštím článku Vám představíme recepty z knihy „Ájurvédská kuchařka“, kterou napsala Gita Ramesh.

Ájurvédská večeře se Zuzanou

V pondělí 25. listopadu od 17 hodin proběhne v pražské Art & Event Gallery Černá labuť (Na Poříčí 25) již dvanáctá ájurvédská večeře s atraktivní přednáškou. Vystoupí Zuzana Zwiebel s tématem: „Jak si vybrat správného ájurvédského lékaře a vhodný resort.“ Večer již tradičně odstartuje ájurvédské menu v podání šéfkuchaře Garyho Wrighta a jeho hostem se tentokrát stane šéfkuchař restaurace a baru Spices hotelu Mandarin Oriental Praha – Stephen Senewiratne. Těšte se na večer, který vás obklopí ájurvédskou atmosférou ve všech dimenzích. Save your date! Více informací zde.

Ayurveda_yoga_healing_C_CZ_600x220px

Chcete poznat ájurvédu v Indii na vlastni kůži? Rádi vám poradíme a vše za vás vyřídíme.
www.monoi.cz

Text a Foto Zuzana Zwiebel

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.