Jak budu šťastný? Co má smysl? Po maturitě mnozí hledají spíše životní odpovědi než studijní místo

Jakým směrem se mám vydat? Berlínský bestseller spisovatel Paul Bühre, ročník 1998!, již autor dvou úspěšných knih, cestoval nyní rok po Číně, Skotsku a Indii. A ze svých zkušeností připravil manuál pro sabatikl, též nazývaný „gap year“, což znamená jeden volný rok před nebo po studiu.

1. Pečlivě přemýšlejte o tom, proč cestujete

Důvod cestovat, protože se nemůžete rozhodnout, co chcete studovat, by neměl být nejdůležitější. Zeptejte se sami sebe, co vás přivádí na myšlenku na rok vystoupit z běžného života. Cestou jsem potkal několik lidí, kteří byli starší a mučili se stejnými otázkami. To mi dodalo pocit bezpečí, nemusel jsem hledat okamžité odpovědi.

2. Odvážit se být sám

Když cestuji se svými přáteli, jsme dobře sehraný tým. Teď jsem si musel všechno uspořádat sám, najít své vlastní tempo a — jedna výhoda — nemusel jsem čekat na ostatní. Měl jsem kontrolu nad svým časem.

3. Dělejte chyby

Na základě vlastních chyb jsem se naučil prosadit se, říci ne a improvizovat.

4. Nebojte se špíny

Na takových cestách byste se neměli bát špíny. Cestou jsem hodně pracoval jako pomocník a tak jsem se naučil respektovat lidi, kteří fyzicky pracují. Oni jsou špinaví každý den, já byl jen několik dní. Nakonec jsem byl šťastný. Přes veškerou špínu jsem viděl, co jsem omítl, namaloval nebo vykopal.

5. Přijměte „být cizincem“

V Indii jsem žil s rodinou na vesnici, kde daleko široko nebyl žádný cizinec. Když jsem v kuchyni vařil nebo dokonce umýval nádobí, dívali se na mě, jako bych byl blázen. To je přece práce žen! Poprvé v životě jsem si myslel — tady nepatřím, ale i tuto myšlenku jsem přijmul.

6. Shromažďujte vzpomínky

Rychle zapomínám. Proto doporučuji uchovávat záznamy, fotografie a psát deník. Sbíral jsem také lístky z kin, lístky na autobus, vizitky. Všechno, co mi nyní vedle fotek rychle připomene moji cestu.

7. Připravte se mentálně na návrat

Vrátit se zpět je z celé cesty nejtěžší věc. Když se po roce vrátíte do Berlína a sednete doma v pokojíku, myslíte si, že se čas zastavil; jako by celá cesta byla jen sen. Nejtěžší je první měsíc. Také kvůli změně jídla. Vědomě jsem vyhledával lidi, kteří podobně cestovali. Dnes je můj život v Evropě jiný. Po mých zkušenostech v Číně a Indii cítím pokoru a vděčnost, že můžu žít.

Text Danuše Siering

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.