Ájurvédský rezort Harivihar

Název Harivihar doslovně znamená „příbytek bohů“. Toto 170 let staré královské sídlo se nachází v přístavním městě Calicut, v jihoindickém státě Kerala. Zuzana Zwiebel vedla rozhovor o ájurvédském rezortu Harivihar Heritage s Dr. Sri Kumarem.

Kdy a jak začal příběh Harivihar Heritage Homestaed?

Harivihar jsem poprvé navštívil v roce 2000, když jsem jsem si otevřel neurologickou praxi pro epileptiky ve městě Calicut. Otec mé manželky, který byl potomek místního rodu maharádžů, mě poslal zkontrolovat demolici jejich starého sídla, na kterém nám nabídl, že si můžeme postavit nový dům. Když jsem polorozpadající sídlo uviděl, zamiloval jsem se do něj a namísto stavby nového domu jsem se rozhodl pro rekonstrukci. Podařilo se nám přemluvit rodinu, abychom společně Harivihar zrestaurovali, trvalo nám to téměř dva roky. Jsem rád, že se nám podařilo toto staré historické sídlo zachránit.

harivihar-ajurvedsky-resort-2

Jakou roli hraje ájurvéda v Hariviharu?

Ájurvéda je pravděpodobně jeden z největších darů Indie pro lidstvo. Ájurvéda v Kerale je výjimečná díky několika faktorům. Harivihar je ideálním místem pro ájurvédskou léčbu i díky tomu, že je postaven v souladu s vasthu (indické feng-shui a architektonické dědictví). Dům má pozitivní energii a klid, což je ideální pro holistickou léčbu, jakou jsou ájurvéda a jóga. I když jsme specialisté v moderní medicíně, máme zdravý respekt pro ájurvédu, se kterou jsme se od dětství setkávali. Právě proto, když jsme začali s naším rezortem Harivihar, neměli jsme pochybnosti, že tento dům nabídne lidem největší dar – ájurvédu. Chceme, aby byl Harivihar centrem, které představí tradiční indické znalosti a kulturu lidem z celého světa.

harivihar-ajurvedsky-resort-4

Vy a Vaše manželka Dr. Neetha Sri Kumar, jste lékaři praktikující západní medicínu. Jak je Vaše praxe propojená s ájurvédou?

My jsme konzultanti v neurologii a dermatologii s naší vlastní praxí. Obě tato odvětví se zabývají chronickými onemocněními a některá onemocnění se léčit klasickou medicínou nedají. Západní medicína může často nabídnout jen omezenou léčbu. Snažíme se skloubit moderní medicínu a ájurvédu pro léčení neurologických nebo jiných onemocnění v Hariviharu. Takový přístup považujeme za velmi prospěšný a holistický.

harivihar-ajurvedsky-resortf-3

Co dělá rezort Harivar jedinečným?

V Kerale najdete desítky rezortů, které nabízejí ájurvédu společně s dalšími turistickými aktivitami. V těchto rezortech se nesoustředí pouze na ájurvédu. Najdete tam konferenční prostory, bary, mezinárodní jídla atd., což může rozptylovat hosty, kteří přijeli za originální ájurvédou. My se koncentrujeme pouze na ájurvédu. Naše hosty nic neruší a mohou se soustředit na léčbu v klidné atmosféře. Vzhledem k tomu, že Harivihar je rodinné sídlo, naši hosté mají velmi dobrý kontakt s námi – hostiteli a s našimi zaměstnanci, což zvyšuje celkovou kvalitu jejich pobytu u nás. Díky tomu, že v sídle také bydlíme, mohu komunikovat s našimi hosty každý den.

harivihar-ajurvedsky-resort

Ve kterém období je nejlepší navštívit Harivihar?

Období monzunů je pravděpodobně nejlepší období pro ájurvédu. Monzun trvá od června do listopadu. Období od prosince do února je také vhodné pro léčbu. Březen až květen je období léta a tehdy je moc horko.

harivihar-ajurvedsky-resort-6

Ájurvédská večeře se Zuzanou

V pondělí 25. listopadu od 17 hodin proběhne v pražské Art & Event Gallery Černá labuť (Na Poříčí 25) již dvanáctá ájurvédská večeře s atraktivní přednáškou. Vystoupí Zuzana Zwiebel s tématem: „Jak si vybrat správného ájurvédského lékaře a vhodný resort.“ Večer již tradičně odstartuje ájurvédské menu v podání šéfkuchaře Garyho Wrighta a jeho hostem se tentokrát stane šéfkuchař restaurace a baru Spices hotelu Mandarin Oriental Praha – Stephen Senewiratne. Těšte se na večer, který vás obklopí ájurvédskou atmosférou ve všech dimenzích. Save your date! Více informací zde.

Ayurveda_yoga_healing_C_CZ_600x220px

Chcete poznat ájurvédu v Indii na vlastni kůži? Rádi vám poradíme a vše za vás vyřídíme.
www.monoi.cz

Text a Foto Zuzana Zwiebel

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.