Rozhovor se zakladatelem prvního ájurvédského resortu

Baby Mathew, společně se svým bratrem Dr. Pauly Mathewem, založil v roce 1985 první ájurvédský turistický resort Somatheeram, a začal tak šířit poselství ájurvédy ve světě. Jak začala jeho cesta?

Jaký je příběh vzniku světově prvního ájurvédského resortu Somatheeram?

Ájurvéda byla součástí našeho rodinného dědictví. Můj pradědeček a dědeček byli vaidiyové (ajurvédští praktikové) Ale já a můj bratr, Dr. Pauly Mathew, který se usadil v Německu, jsme zpočátku začali podnikat v jiných oborech. Ale náš obchod se setkal jen s omezeným úspěchem. Pravděpodobně to byl boží záměr, který nám chtěl ukázat jinou životní cestu.

Somatheeram, náš první ájurvédský projekt, jsme otevřeli v roce 1990. V průběhu času vznikali Soma Palm Shore, Soma Kerala Palace a Soma Birds Lagoon, a také Soma houseboaty.

Kerala-somatheeram-ajurvedsky-resort-6

Somatheeram — co to jméno znamená?

Nějakou dobu jsme hledali to správné jméno. V té době se prováděl v Thrissuru velkolepý rituál, zvaný Somayagam. Ten název mě okamžitě oslovil. Mytologie říká, že Soma, je extrahovaná z rostliny zvané Somaltha, nápoje bohů, který nám dává věčnost, a Theeram znamená pobřeží v jazyce Malayalam. A tak jsme skončili u jména Somatheeram, které znamená místo (nebo pobřeží) kde získáte dlouhý život.

Kerale se říká země bohů. Je i rájem k podnikání v oblasti ájurvédy?

Budu-li upřímný, Kerala je pravděpodobně jedním z mála míst na světě, kde máme rozmanitou geografii: pláže, backwaters (stojaté vody), pláně a hory, to vše blízko sebe, v rozmezí poloměru 100 kilometrů. Díky naší historii máme bohatou kulturu a dobře vzdělané obyvatele. Přesto je Kerala stále ještě obtížným místem pro podnikání.

Když jsme otevřeli Somatheeram, zdejší infrastruktura byla velmi chudá. Neměli jsme pořádné cesty ani elektřinu. Neexistoval vůbec žádný systém, jak získávat vládní povolení. Také proces jak získat povolení k provozování ajurvédského resortu od některých institucí byl složitý a těžkopádný. Před pár lety Ministerstvo cestovního ruchu Keraly vypracovalo ajurvédský certifikační systém, ale v té době nic takového neexistovalo.

Kromě toho, každý obor podnikání, ajurvéda obzvláště, musí přinášet určitý prospěch společnosti. Sociální struktura v Kerale je velmi složitá, proto jedním z mých prvních úkolů bylo vybudovat podnik, který dá práci místním obyvatelům a vytvoří velmi úzké vztahy s místní komunitou.

Kerala-somatheeram-ajurvedsky-resort

Přijala místní komunita turistický koncept ájurvédy?

Zpočátku turistický koncept ájurvédy nebyl příliš přijímán místními lidmi. Nemysleli si totiž, že luxusní prostředí je nutné pro ájurvédskou nemocnici.

Okolnosti se však změnily, když přijeli první zahraniční turisté a Somatheeram získal pozornost místních i zahraničních médií. Byl to oboustranný proces, můj bratr a já jsme cestovali do zahraničí propagovat koncept ayurvédy a zahraniční média přijížděla získávat informace o ájurvédě do Keraly.

Můj bratr, Dr. Pauly Mathew, byl hlavním hnacím motorem těchto projektů. Byl svými kolegy z ájurvédské komunity nazýván otcem ájurvédské turistiky. Zemřel v roce 2015.

Co znamená ájurvéda pro vás osobně?

Narodil jsem se v malé vesnici Nadukani blízko Kothamangalamu ve střední Kerale. Vesnici, která se nacházela nedaleko od kopců Western Ghats, obklopovaly lesy, rýžová pole a plantáže, kde bylo možné najít spoustu rostlin a bylin. V této části Keraly ajurvéda stále zůstává životním stylem místních obyvatel. Žijí v souladu s principy ajurvédy, léčí se sami místními přírodními léčivy a zřídka navštěvují nemocnici.

Tímto způsobem jsem byl vychováván. Jak jsem již zmínil, ájurvéda byla součástí našeho rodinného dědictví. Ačkoliv můj otec byl jen pěstitel, dodržoval zvyky a tradice našich předků. Vstávali jsme před východem slunce, myli se ve studni, základem naší stravy byla místní zelenina a ovoce apod. Jednoduše řečeno, ajurvéda pro mě znamená tradiční způsob života v Kerale.

Kerala-somatheeram-ajurvedsky-resort-2

Existuje rozdíl mezi dávnými ájurvédskými praktiky a moderními ájurvédskými lékaři?

Ano, určitě. V té době, mám na mysli asi před 100 lety, nebyly žádné ájurvédské vysoké školy, žádný ucelený vzdělávací systém ani kursy. Pokud jste chtěl být vaidiya, musel jste strávit spoustu let praktikováním ajurvédského léčení pod vedením jiného staršího vaidiyy. Znalosti a moudrost ajurvédy se předávali ústní formou z generace na generaci. V současné době, pokud se chcete stát ajurvédským lékařem, musíte 5 let studovat na univerzitě, složit mnoho zkoušek a získat schválení od vlády. Ájurvéda je nyní více institucionalizovaná, ale zároveň je mnohem složitější zachovat její autentičnost.

Jak udržujete rovnováhu mezi moderními poznatky a tradiční moudrostí ájurvédy ve vašich resortech? Jak se to odráží v léčebných postupech?

V našich brožurách se píše, že jsme ájurvédští lidé. Není to jen slogan, ájurvéda je duší a podstatou Somatheeram. Poskytujeme ájurvédskou léčbu tradiční cestou už přes 20 let. Všechny procedury probíhají pod dohledem kvalifikovaných lékařů a dobře školených terapeutů, kteří striktně dodržují tradiční metody a hodnoty, ale zároveň udržují vysokou úroveň moderních standardů.

Jsme velmi hrdí na to, že v minulém roce Somatheeram Research Institute a Ayurveda Hospital of Somatheeram Ayurveda Group obdrželi ocenění NABH (National Accreditation Board for Hospitals and Health Care Providers). NABH je nejvyšší ocenění indické vlády v sektoru nemocnic a zdravotní péče.

Kerala-somatheeram-ajurvedsky-resort-3

A co jóga a meditační praktiky, jak je začleňujete do léčebných programů?

Ájurvéda a jóga jsou jako sestry, které se vzájemně doplňují. Během dne máme lekce jógy pro začátečníky, středně pokročilé i pokročilé. Každé ráno a večer je lekce meditace. Je velmi důležité udržovat rovnováhu mezi tělesnými terapiemi a duševní pohodou.

Zatímco ájurvéda se zaměřuje hlavně na tělesnou stránku, jóga se zabývá duševním zdravím. Hlavním účelem jógy je oprostit mysl od myšlenek, starostí a strachu a zvýšit sílu a ohebnost těla. Pravidelné cvičení jógy pomáhá snižovat stres a napětí a uvádí mysl do stavu pohody a klidu.

Ájurvéda říká, že jsme malým vesmírem. Vše, co se v něm nachází můžeme najít i v našem těle. Jak se díváte na toto spojení? Je v Somatheeram praktikován koncept astro-ájurvédy?

Podle standardů NABH není astrologie součástí akreditovaného zdravotního systému. Ale já osobně věřím, že existuje určité spojení mezi ájurvédou a astrologií. Tento koncept je hluboce propojen s indickým filosofickým systémem a také s každodenním životem indických lidí. Máme astrologa, který navštěvuje naše resorty. Naši klienti s ním mohou probrat jejich osobní astrologický výklad, ale naši lékaři nekonzultují jejich léčebné metody s astrology. To se dělá pouze na vyžádání.

Kerala-somatheeram-ajurvedsky-resort-4

Jídlo probíhá formou bufetu. Nesní pak klient více než by bylo třeba?

Dietolog a výživový specialista jsou přítomni v restauraci během snídaně, oběda i večeře. Každý den konzultují stravovací plán s šéfkuchařem a jeho týmem. Někdy musí být dietní plán změněn ze dne na den, pokud se změní zdravotní stav pacienta. Ale většinou jśou tam přítomni proto, aby předešli nedorozuměním, protože ne všichni lidé jsou obeznámeni s principy ájurvédy a místními druhy jídla. Snažíme se podávat zeleninu a ovoce, které je dostupné i v zahraničí, což cizincům pomáhá přizpůsobit se ájurvédské stravě.

Odkud pochází zelenina a ovoce podáváne v resortech?

Snažíme se dostat na talíře našich klientů maximum organické zeleniny a ovoce. Většina z toho pochází z našich vlastních plantáží, které se nacházejí nedaleko od resortů. Spolupracujeme také s místní neziskovou a nevládní organizací, která shromažďuje zeleninu a ovoce od místních farmářů po celé Kerale a dále ji distribuuje, takže můžeme získat čerstvé sezónní zásilky z Pallakadu nebo Wyanadu. Ale podporujeme také malé místní farmáře. Máme tu několik žen, které každý den přicházejí do resortu a přinášejí jejich domácí produkty, např. papáju a jackfruit.

Kerala-somatheeram-ajurvedsky-resort-5

Připravujete si ájurvédské léky sami?

Nedaleko od našich resortů máme zahradu s více než 600 druhy bylin, jejichž ingredience používáme k výrobě různých ájurvédských léčiv, pod pečlivým dohledem naší výrobní jednotky. Získali jsme vládní licenci GMP (Good Manufacturing Practise). Ájurvédští lékaři dohlížejí na proces výběru ingrediencí, protože je velmi důležité odkud byliny pocházejí, a někdy není jednoduché rozpoznat duplikáty. Jsme opravdu velmi pečliví, co se týče rostlin a bylin, které používáme. Máme pouze omezenou produkci, jen pro naši spotřebu a ne na prodej.

Jakou radu byste dal lidem, kteří přijíždějí na ájurvédskou léčbu poprvé?

Většina cizinců nás navštěvuje v hlavní turistické sezóně od října do března, kdy je nejlepší doba k přizpůsobení se teplému klimatu. Ale nebojte se přijet na ájurvédskou léčbu i v období monzunů. Měsíce červen, červenec, srpen a září se nazývají deštivé, ale to neznamená, že prší neustále. Obvykle jen několik hodin odpoledne. Toto období se považuje za nejlepší dobu na léčbu a také ceny jsou nižší než v hlavní sezóně – někdy až o 20—30 %.

Kerala-somatheeram-ajurvedsky-resort-7

Takže doba k návštěvě Keraly je dobrá vždy!

Ano, určitě.

Ájurvédská večeře se Zuzanou

V pondělí 25. listopadu od 17 hodin proběhne v pražské Art & Event Gallery Černá labuť (Na Poříčí 25) již dvanáctá ájurvédská večeře s atraktivní přednáškou. Vystoupí Zuzana Zwiebel s tématem: „Jak si vybrat správného ájurvédského lékaře a vhodný resort.“ Večer již tradičně odstartuje ájurvédské menu v podání šéfkuchaře Garyho Wrighta a jeho hostem se tentokrát stane šéfkuchař restaurace a baru Spices hotelu Mandarin Oriental Praha – Stephen Senewiratne. Těšte se na večer, který vás obklopí ájurvédskou atmosférou ve všech dimenzích. Save your date! Více informací a předprodej již brzy na našem webu.

Ayurveda_yoga_healing_C_CZ_600x220px

Chcete poznat ájurvédu v Indii na vlastni kůži? Rádi vám poradíme a vše za vás vyřídíme.
www.monoi.cz

Text Zuzana Zwiebel

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.