Dr. George Eassey esence ájurvédy

Tento rozhovor by se dal nazvat „rozhovorem ze záhrobí“. Byl to poslední rozhovor, který dr. Eassey udělal… krátce na to tento výjimečný člověk zemřel. Je až neuveřitelné, jak až dodnes jeho myšlenky rezonují, a to nejen v ájurvédském světě. Tímto rozhovorem Zuzana Zwiebel otevírá sérii rozhovorů o ájurvédě a životě, kde bude představovat významné ájurvédské lékaře.

Dr. George Eassey (1955—2013)

Získal mezinárodní uznáni jako „průkopnický velvyslanec ájurvédy“. Pochádzí z Keraly v jižní Indii z rodiny s bohatou lékařskou tradici. V sedmnácti letech sa stal žákem – gurua nityia z prime linie Gurua Narayany. Později pobýval v USA, kde dokončil studia pod přímým vedením Dr. Vasanta Lada, nejuznávanějšího učitele ájurvédy na západě. V roce 1985 mu byla nabídnuta příležitost pracovat se světoznámým lékařem a publicistou Dr. Deepakem Choprou. Místo toho se rozhodl pokračovat ve studio čínské medicíny a čtyři roky poté obhájil doktorát orientální medicíny na North American Academy of Advanced Asian studies v Novém Mexiku. Od té doby pokračoval v neformálním studiu s ájurvédskými vaidiji (lékařmi) v jižní Indii. Od roku 1997 žil v Praze, kde založil první ájurvédskou kliniku.

Lidé si ájurvédu spojují s nejstarším léčebným systémem, který měl své kořeny v Indii. Co je však ájurvéda pro vás?

Samotné slovo ájurvéda znamená věda o životě nebo moudrost života. Pro mě symbolizuje určitý druh evoluce lidského myšlení, způsob, jakým dokážeme léčit nejen tělo, ale i odlehčit duši. Je to hledání nejlepší cesty jak dosáhnout stavu harmonie člověka a přírody. Pro každého je ta cesta jiná.

Takže ájurvéda je pomyslná cesta k moudrosti?

Ájurvéda není náboženství, je to „dharma“. „Dharma“ je nejvýšší moudrost. V Indii věříme, že byla zaznamenána v posvátných textech „védy“, které jsou věčné, nemají začátek ani konec a ani autora. Hinduismus a Buddhismus jsou na nich založené, ale nepatří jim. „vědy“ jsou jako vítr nepatří žádné zemi ani člověku. Žádná „véda“ nemluví „toto je jediná cesta — toto je cesta Boha“. Všechny říkají, že každá cesta, na kterou se vydáme s vírou, pokorou, úctou k rituálům, vždy povede k pravdivému cíli. „Védy“ hovoří o tom, že pravda může být realizována prostřednictvím mnoha cest. V této toleranci spočívá jejich moudrost.

Jak jsou tyto „védy“ spojené s ájurvédou?

Známe čtyři „védy“ — Rig, Yajur, Sama a Atharva. Jsou to poetické svazky manter, mysteriózních vibrací spojených se stvořením vesmíru, které před 7000 lety zaznamenali rišijové (pozn.starověcí mudrci meditující v horách). Pramenem ájurvédy je čtvrtá „véda“ — Atharva, ve které jsou v několika mantrách zaznamenány léčitelské rituály. Říkají, že se člověk může považovat za skutečně zdravého jedině tehdy, když má zdravé tělo, zdravou mysl a zdravou duši.

Hluboká filozofie z ájurvédy dělá mnohem více, než jen školu medicíny.

Duše je vnímána jako inteligence života a hmota jako její energie. Na fyziologické úrovni je cílem posílit imunitní soustavu člověka tak, aby se tělo stalo samo svým lékařem a tak bylo schopno eliminovat infekci dříve, než se nemoc může vůbec projevit.

Je štěstí podmínkou zdraví?

V sanskrtu to nejlépe vyjadřuje slovo „vishadam“. Znamená smutek, ale i toxin nebo jed. Smutek je jako jed pro tělo. Pokud je člověk smutný delší dobu, tak to ovlivňuje jeho žaludek a trávení. Špatně trávení je základem pro všechny nemoci. Proto je štěstí a vnitřní spokojenost tak důležitá.

Pocházite z Indie, ale ájurvédu jste studoval v USA. Proč ne v její kolébce?

Ájurvéda v naší rodině byla všudypřítomná, že jsem ji ani nevnímal. Moje babička i matka byly ájurvédské lékařky. Na první pohled typické keralské ženy v domácnosti se staženými vlasy do drdolu, oděné do bílého sárí se zlatým lemováním, obklopené velkou rodinou. Jen voněly trochu jinak, ne jasmínem, ale ájurvédskými oleji, co jsem si tehdy neuvědomoval. Já a mých devět sourozenců, jsme pokládali všechny ty byliny, příchozí a odchozí lidí jako součást denního rytmu rodiny, sladěného s rytmem monzunu a náboženských svátků. Bylo to příliš normální na to, aby mě to zaujalo (smích).

DR.-GEORGE-EASSEY-ajurveda-2

Po příjezdu do USA jste dokončil stadium ájurvédy pod vedením Dr. Vasanta Lada, nejuznávanějšího učitele ájurvédy na západě. Pokračujete ve studiu dále?

V roce 1990 jsem získal titul magistra z tradiční čínske medicíny na north american academy of advanced asian studies v novém mexiku. Od té doby pokračuji v neformálním studiu s několika ájurvedskými mistry v jižní Indii. Pro mne je život něco, co leží před každým z nás jako průzračný krystal, rozvineme-li v sobě jasné a ostré vnímání. Život je neustálým sledem okamžiků setkání a my při každém z nich můžeme spatřit to, co je esencí ájurvédy: nevinný úsměv v očích dítěte, dobrotu lidského srdce nebo krásu přírody. Všechna setkání jsou důležitá, když jim umíme v klidu naslouchat.

V životě každého studenta je čas, kdy se stává učitelem. Napsal jste sedmnáct knih o ájurvédě, které jsou kombinací teórie, farmacie a filozofie. Jak vás to napadlo?

Počátkem 80. let jsem začal studoval ájurvédu v Novém Mexiku. Nevěděl jsem najít žádnou knihu v angličtině, která by spojovala filozofii ájurvédy, ale i praktickou přípravu léčiv a zabývala se ájurvédskou farmacií. Když jsem se postěžoval svému učiteli, tak se mě zeptal, proč ji nenapíšu sám. A tak jsem začal. Původně jen pro sebe. Zaznamenával jsem si léčebné postupy a třídil ájurvédské byliny a rostliny podle západní klasifikace a ke každé přidělil latinské názvy. Kniha měla původně sloužit pouze mně. Dostala se však do rukou mého známého z kanady, který se mě zeptal, kde si ji může koupit. A to byl první krok, když se ze mě, studenta, stal učitel.

Nakonec jste zakotvil v Praze a otevřel zde první ájurvédskou kliniku.

V 80. letech mi věštec z palmového listu v Tamil Nadu řekl, že budu žít ve střední Evropě. Smál jsem se, ani jsem pořádně nevěděl, kde to je. Když jsem počátkem 90.l et potkal svoji nynější manželku v USA, tak jsem se zamyslel, ale skutečný zázrak se stal, až když jsem navštívil prahu poprvé v roce 1994. Za dva roky jsem otevíral první kliniku.

V čem spatřujete kouzlo života?

Život je jako jóga. Prvním krokem porozumět mu, je naučit se sedět klidně a naučit se pozorovat. Nemusíte dělat nic jiného, než sedět klidně a pozorovat. Když to dokážete, můžete se vydat na cestu a poznat sám sebe.

Ájurvédská večeře se Zuzanou

V pondělí 25. listopadu od 17 hodin proběhne v pražské Art & Event Gallery Černá labuť (Na Poříčí 25) již dvanáctá ájurvédská večeře s atraktivní přednáškou. Vystoupí Zuzana Zwiebel s tématem: „Jak si vybrat správného ájurvédského lékaře a vhodný resort.“ Večer již tradičně odstartuje ájurvédské menu v podání šéfkuchaře Garyho Wrighta a jeho hostem se tentokrát stane šéfkuchař restaurace a baru Spices hotelu Mandarin Oriental Praha – Stephen Senewiratne. Těšte se na večer, který vás obklopí ájurvédskou atmosférou ve všech dimenzích. Save your date! Více informací a předprodej již brzy na našem webu.

Ayurveda_yoga_healing_C_CZ_600x220px

Chcete poznat ájurvédu v Indii na vlastni kůži? Rádi vám poradíme a vše za vás vyřídíme.
www.monoi.cz

Text Zuzana Zwiebel

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.