Jak si správně vybrat ájurvédský resort?

Na tuto otázku odpoví Zuzana Zwiebel, zakladatelka projektu Ajurvédských cest, která od roku 2007 objevuje tajemství této tradiční medicíny v jižní Asii.

Zuzana Zwiebel

V roce 2007 ji práce v cestovním ruchu zavedla na Srí Lanku a odtud na studia asijské kultury, studium geopolitiky a mezinárodních vztahů do Indie, kde se kromě cestování věnovala i kultuře, umění a tradiční medicíně, ajurvédě. Inspirována jižní Asií v roce 2013 založila cestovní kancelář Shakti Trails, která již o dva roky později byla oceněna Světovou organizací pro cestovní ruch (UN WTO) mezi 12 nejinovativnějšími startupy v oblasti cestovního ruchu na světě. V roce 2017 ji přizval ke spolupráci jako konzultantku pro ajurvédské resorty v Kerale magazín Condé Nast Traveler India a před rokem byla prestižním celosvětově uznávaným magazínem Vogue India vybraná mezi 50 cizinců, kteří svými aktivitami dotvářejí obraz moderní Indie.

ajurveda-zuzana-zwiebel

Pro koho je ájurvédský pobyt určen?

Ajurvédský pobyt ocení zvláště ti, kteří chtějí aktivně vylepšit svůj zdravotní stav a udržet se co nejdéle v plné síle. V dnešním uspěchaném světě plném stresu a starostí, je ajurvédský resort tím pravým místem, kde můžete nerušeně relaxovat.
Pokud patříte mezi ty šťastnější a netrápí vás žádné větší zdravotní problémy, je tento léčebný pobyt ideálním způsobem pro načerpání nové energie. S ajurvédou se dokonale uvolníte, omládnete a zušlechtíte své tělo.
Léčebný pobyt zahrnuje všechny tradiční léčebné metody ajurvédy, kterými jsou vyvážená dieta, jógová cvičení, meditace i odborné přednášky. Základní léčebné postupy ajurvédy posilují imunitní systém, zvyšují fyzickou zdatnost, umocňují pocit spokojenosti, regenerují a omlazují lidský organismus.

Co je ájurvédský pobyt?

Tradice ájurvédy je hluboce spjata s Indií a Srí Lankou, kde se tato věda předávala z pokolení na pokolení. Ájurvédští lékaři, zvaní Vaidyové, byly v minulosti součástí každé vesnice nebo města a jejich služby byly poskytovány tradičně zdarma, nebo se platilo formou daru. Později se začaly formovat ajurvédské kliniky a s rozvojem cestovního ruchu a s popularizací ajurvédy se na jihu Indie, v Kerale, otevřely první ajurvédské resorty pro zahraniční návštěvníky.
V současnosti je činnost ajurvédských resortů certifikována Ministerstvem cestovního ruchu (Tourism of Kerala) a resorty jsou klasifikované podle standardu poskytovaných služeb a kvalifikace lékařů a personálu. Resort může získat:

Certifikát Green Leaf – více informací najdete na stránkách Tourism of Kerala
Certifikát Olive Leaf – více informací najdete na stránkách Tourism of Kerala

jak-si-vybrat-ajurvedsky-resort-5

Co je zahrnuté v ceně ájurvédského pobytu?

Většina ájurvédských resortů v rámci pobytového balíčku nabízí (orientačně):

Zpáteční doprava z letiště do ájurvédského resortu
Ubytování (různé kategorie pokojů)
Stravování formou plné penze – ájurvédská vegetariánská strava
Vstupní prohlídka ájurvédským lékařem a pravidelné konzultace
Ájurvédské terapie podle vybraného léčebného programu a doporučení lékaře
Cvičení jógy a meditace podle vybraného léčebného programu a doporučení lékaře
Ájurvédské produkty, oleje, léčiva a šťávy.
Všechny daně a poplatky.

Jak postupovat při výběru ájurvédského resortu?

Je důležité se předem rozhodnout, co očekáváte od pobytu v ájurvédském resortu, resp. klinice. V Indii je k dispozici velký výběr ájurvédských resortů a klinik, ale každá z nich splňuje jiné požadavky.
Základní otázka zní: Relaxace, léčba nebo hloubková očista organismu?
Pokud máte zájem pouze o relaxaci, pak doporučujeme resorty u moře, kde si každý den dopřejete masáže, vycházky i koupání v moři. Tento typ pobytu však nevede k hloubkové očistě těla, jak je tomu na klinikách s přísnějším režimem, a také nenabízí zázemí na léčení závažnějších zdravotních problémů. Pokud máte vážné zdravotní potíže, doporučujeme vybrat si resort podle léčebného programu a specializace místního ájurvédského lékaře.

Ájurvédský resort na pláži nebo ve vnitrozemí?

Jak už bylo zmíněno výše – pokud máte zájem pouze o relaxaci, pak doporučujeme resorty u moře, kde si můžete denně užívat masáže, vycházky i koupání v moři. Od takového pobytu ale neočekávejte hloubkovou očistu těla, jako na klinikách s přísnějším režimem, a ani léčení závažnějších zdravotních problémů. Pro léčebné pobyty a hloubkovou očistu organismu doporučujeme resorty ve vnitrozemí, protože nabízejí lepší klimatické podmínky pro léčení nemocí, než horké a rušné oblasti na pobřeží.

Které období je pro ájurvédský pobyt nejvhodnější?

Zimní evropské měsíce (říjen–duben) jsou lákavé pro návštěvu tropických zemí, mezi něž patří i Indie a Srí Lanka, země, kde se ájurvéda zrodila a praktikuje se zde celoročně. Z turistického pohledu jsou zimní měsíce pro návštěvníky atraktivnější, protože v té době téměř neprší, a pro Evropany, unavené zimou, je to ideální období na odpočinek. Pokud tedy chcete zrelaxovat a odpočinout si od evropské zimy, doporučujeme cestovat v zimních měsících, kdy je i moře klidnější a dá se v něm koupat. Pokud však máte zájem o léčení či hloubkovou očistu organismu, tak volte raději monzunové letní měsíce.

jak-si-vybrat-ajurvedsky-resort-4

Proč se pro léčbu doporučuje hlavně monzunové období?

Tropické teploty a vlhkost jsou zátěží pro organismus a vyvolávají různá onemocnění, jejichž projevy se podle ájurvédy nejlépe léčí v monzunovém období (květen, červen—září), protože deště smývají prach, očišťují a ochlazují atmosféru, otevírají póry v těle a tělo pak lépe vstřebává léčivé oleje, masážní a terapeutické procedury. V monzunovém období se lépe daří i léčivým rostlinám a bylinkám, ze kterých se podle prastarých technik vyrábějí masážní oleje, pomocí kterých se zlepšuje krevní oběh, snižuje stres a odbourávají se toxiny. Masáže a procedury doplňuje vegetariánská ájurvédská dieta, která napomáhá očistě organismu a posiluje imunitu.
Monzunové měsíce jsou pro dlouhodobé léčení atraktivnější i z finančního hlediska, protože ceny jsou v té době až o 30 % nižší než v zimních měsících.

Zajímavým kritériem pro určení doby pobytu je i využití astrologie…

Astro-ájurvéda (kombinace védské astrologie a ájurvédy) se primárně nezaměřuje na předpovídání budoucnosti, ale na postavení a pohyb planet při narození a v průběhu života v časových intervalech, a jejich vliv na energie v našem těle. Védská astrologie dokáže také upozornit na chronické stavy a na možnosti návratu zdravotních problémů, a pomáhá stanovit období, kdy by měla být léčba aplikována.
V případě, že budete mít zájem konzultovat svůj pobyt s astrologem, tak od vás budeme potřebovat informace o vašem místě, datu a čase narození.
(Respektujeme soukromí a vážíme si důvěry našich klientů, proto tyto informace považujeme za důvěrné a sdílíme je jen s osloveným ájurvédským lékařem a astrologem. Komunikačním jazykem je angličtina. Na základě individuální komunikace můžeme zajistit překlad z češtiny a slovenštiny.)

Jak dlouhý by měl ájurvédský pobyt být?

V dnešní uspěchané době naše tělo nestíhá reagovat na změny tak rychle, jak bychom si přáli. Ani ájurvéda nedokáže zázraky ze dne na den. Pro dlouhodobé výsledky je důležitá kontinuita, disciplína a trpělivost. Délka léčebného a očistného pobytu by měla být minimálně tři týdny (21 dní), ideálně měsíc (28 dní). Ájurvédské resorty však vycházejí vstříc Evropanům a nabízejí i kratší relaxační programy na dva týdny (14 dní) nebo týden (7 dní). Ty však doporučujeme jen jako doplněk k dlouhodobé léčbě nebo jako wellness programy.
Obecně se ájurvédské programy dají rozdělit na tři základní skupiny:

Relaxační programy (7–14 dní)
Programy zaměřené na hloubkovou očistu organismu (14–21–28 dní)
Individuální léčebné programy (14–21–28 dní)

Jak postupovat, mám-li specifické zdravotní problémy?

V případě, že máte nějaký specifický zdravotní problém, je lépe kontaktovat ájurvédský resort a léčbu předem konzultovat s ájurvédským lékařem. Často se stává, že resorty zaměřující se na zahraniční turistickou klientelu nabízejí jen relaxační a očistné pobyty, ale pro specifické a vážné zdravotní problémy nemají dostatečné zázemí nebo specialisty na potřebnou léčbu.

jak-si-vybrat-ajurvedsky-resort

Jak probíhá online konzultace?

U každého ájurvédského resortu najdete odkaz na konzultační online formulář, po jehož vyplnění a zaslání zkontaktujeme vámi vybraný resort a léčbu zkonzultujeme s ájurvédským lékařem. V případě, že vámi vybraný resort není schopen léčbu zajistit, tak vaším jménem oslovíme podobné resorty a ájurvédské lékaře, a vypracujeme vám nabídku.

Jaké zdravotní dokumenty je nutné zaslat před ájurvédským pobytem?

V případě jakýchkoliv zdravotních problémů se doporučuje zaslat ájurvédskému lékaři krátkou zprávu od vašeho ošetřujícího lékaře nebo sepsat informace o:

aktuálních zdravotních problémech
zdravotní historii léčení, zdravotních problémech a úrazech, které jste absolvovali v minulosti
lécích a přípravcích, které pravidelně berete, aby se předešlo nežádoucím kombinacím v případě podání rostlinných ájurvédských preparátů a léčiv
dalších důležitých údajích, týkajících se vašeho psychického stavu a denního života.

(Respektujeme soukromí a vážíme si důvěry našich klientů, proto tyto informace považujeme za důvěrné a sdílíme je jen s osloveným ájurvédským lékařem a astrologem. Komunikačním jazykem je angličtina. Na základě individuální komunikace můžeme zajistit překlad z češtiny a slovenštiny.)

Jaké ájurvédské procedury a masáže se nabízejí v ájurvédských resortech?

Většina ájurvédských resortů sestavuje program a procedury pro každého hosta individuálně, ale některé resorty nabízejí různé druhy standardních ájurvédských balíčků:

Pobyty zaměřené na relaxaci a ozdravení imunitního systému
Omlazující a zkrášlující pobyty
Pobyty zaměřené na úpravu hmotnosti a hubnutí
Pobyty zaměřené na léčení kožních chorob
Pobyty zaměřené na léčení pohybového ústrojí a páteře
Pobyty zaměřené na léčení a zlepšení trávení
Pobyty zaměřené na léčení depresi a antistresové programy
Pobyty zaměřené na léčení kardiovaskulárních onemocnění
Pobyty zaměřené na očistu těla od toxinů – panchakarma atd.

Ájurvédské léčení se zaměřuje na očistu, inhalace, masáže, stravu a speciální cvičení, jógu a meditaci. Při terapiích se používají ájurvédské bylinné oleje, které jsou přizpůsobeny osobní konstituci pacienta. Toto stimuluje krevní oběh, zvyšuje tok energie, uvolňuje napětí a dodává tělu pocit uvolnění a osvěžení. Popis jednotlivých procedur naleznete v článku o ájurvédských procedurách, který připravujeme.

jak-si-vybrat-ajurvedsky-resort-8


Co je Panchakarma?

Panchakarma by se v moderním pojetí dala označit i jako celková očista nebo detox těla. V lidském těle se nachází množství toxinů, které se do těla dostávají nesprávnou životosprávou či znečištěným životním prostředím, ve kterém žijeme. Detoxikace organismu je potřebná hlavně z toho důvodu, že všechny toxiny v našem těle psychicky i fyzicky zatěžují organismus, způsobují nepříjemné zdravotní problémy či urychlují stárnutí. Minimální doba pro provedení panchakarmy je 14 dní. Panchakarma je známá jako pět očistných léčebných terapií:

Vamana (léčebné zvracení)
Virechana (léčebné vyprazdňování se)
Nirooha (léčebná enema)
Nasya (podávání bylinných přípravků nosem)
Rakthamoksha (pouštění krví – provádí se omezeně)

Hlavní léčbě předchází snéhan (léčivé promaštění) a svédana (procedura zaměřená na pocení se). Po hlavní očistné proceduře následuje postupné nastavení správného způsobu stravování. Panchakarma je pro své očistné účinky definována jako léčba, která může odstranit původ nerovnováhy v organismu. Provádí se však také jako pravidelná preventivní očistná kúra pro zlepšení metabolismu, zpomalení stárnutí a očistu těla. Více informací naleznete v článku Panchakarma, který připravujeme.

jak-si-vybrat-ajurvedsky-resort-6

Jaký je program v ájurvédském resortu?

U všech programů je denní režim velmi podobný a pro každého je individuálně upravován na základě úvodního vyšetření a konzultací s ájurvédským lékařem (časové údaje jsou pouze orientační).

05:30—06:00 Ranní vstávání a detoxikační nápoje
06:30—08:00 Ranní jóga a meditace (různé časy pro začátečníky a pokročilé)
07:30—10:00 Snídaně
10:00—12:00 Konzultace s lékařem a ájurvédská terapie
12:00—15:00 Oběd a detoxikační nápoje
15:00—17:00 Konzultace s lékařem a ájurvédská terapie nebo volný program
17:00—19:00 Večerní jóga a meditace (různé časy pro začátečníky a pokročilé)
19:00—21:00 Večeře a detoxikační nápoje
21:00—22:00 Večerní relax

Jak je sestavená ájurvédská dieta v ájurvédském resortu?

Ájurvéda věří, že naše kuchyně může být i naší lékárnou. Během pobytu v ájurvédském resortu budete mít pro vás na míru připravenou dietu, založenou na ájurvédské vegetariánské stravě a doplněnou přírodními léčivy a bylinkovými čaji, které pomáhají z těla vyplavovat toxiny. Záleží na ájurvédském resortu a programu, který si vyberete,jakou formou bude vaše strava bude připravovaná a podávaná (předem se informujte):

Ájurvédský vegetariánský bufet, společný pro všechny hosty, připraven s ohledem na programy v ájurvédském resortu
Ájurvédský vegetariánský bufet, rozdělený na tři části podle dóš, s jídlem vhodným pro Vata, Pita a Kapha typy
Servírovaná ájurvédská vegetariánská strava, připravovaná společně pro všechny nebo pro jednotlivé dóša typy
Individuálně upravená ájurvédská vegetariánská strava připravovaná pro každého hosta zvlášť po konzultaci s ájurvédským lékařem
Některé ájurvédské resorty nabízejí v rámci relaxačních krátkodobých programů i možnost nevegetariánské stravy, ale tato forma se nedoporučuje během léčebných a očistných programů.

jak-si-vybrat-ajurvedsky-resort-3

Jaké je spojení ájurvédy s jógou?

Jak řekl Dr. George Eassey: „Život je jako jóga. Prvním krokem porozumět mu, je naučit se klidně sedět a pozorovat.“ Proto během ájurvédského pobytu je jóga jen doplňkem k léčebnému programu a pro Evropana vnímajícího jógu jako tělesné cvičení se může zdát velmi statická. Cviky jsou pomalé a velmi nenáročné na zvládnutí. Cílem však není zdokonalování se v pozicích (ásany), ale podpora proudění a aktivování energií, na které se zaměřuje ájurvédská léčba.
V případě, že máte zájem se zdokonalit v józe a zaměřit se na fyzické cvičení a zdokonalování ásan, volte raději specializované programy zaměřené na jógu.

Jaké je spojení ájurvédy a Vastu Shastra?

Vastu Shastra je prastará indická tradice stavění a zařizování domů i jiných prostor na základě harmonie s přírodou. V mnoha ohledech se podobá čínskému systému Feng-šuej. Při tvorbě plánů Vastu zohledňuje uspořádání podle světových stran, pět základních elementů, pohyb Slunce, Měsíce a planet i geologické a klimatické podmínky. Každou stavbu chápe jako mikrokosmos, který člověka spojuje s vesmírem a koncentruje kosmické energie. Některé ájurvédské resorty zohledňují tuto prastarou vědu o bydlení a hosté jsou ubytovávaní v pokojích s přihlédnutím na osobní védský horoskop. V případě zájmu se informujte předem.

Jaké ubytování je vhodné zvolit během ájurvédského pobytu — s klimatizací nebo bez?

Ájurvéda a ájurvédské léčení je koncipováno na základě shody lidského těla s okolím a prostředím, ve kterém se pohybuje, proto se obecně doporučuje ubytování bez klimatizace. Pokud ale cestujete během horkých měsíců (duben a květen), tak pro Evropany může být pobyt v tropickém prostředí zatěžující a klimatizaci lze používat na vychlazení pokojů před spaním. Používání klimatizace je vždy vhodné zkonzultovat s ájurvédským lékařem.

jak-si-vybrat-ajurvedsky-resort-7

Je vhodné cestování a výlety během ájurvédského pobytu?

Pokud máte zájem poznávat krajinu a kulturu Indie nebo Srí Lanky, doporučuje se cestovat před ájurvédským pobytem. Během pobytu v resortu musíte počítat s různými omezeními od lékaře, protože léčba vyžaduje klid a očista organismu vyčerpává organismus. Většina resortů nedoporučuje ani procházky mimo resort, ale některé resorty na závěr dlouhodobého pobytu nabízejí krátký výlet do okolí. (Předem se informujte o omezeních pro váš program ve vámi vybraném resortu.)

Co si sbalit na ájurvédský pobyt?

Ájurvédská léčba by měla odlehčit vaše tělo od toxinů a různých intelektuálních a emocionálních zátěží. Proto i vaše zavazadla by měla zůstat „lehká“. Šaty by měly být pohodlné a jednoduché. Zároveň doporučujeme sbalit si starší věci na oblečení, protože ájurvédské oleje se vpíjejí hluboko do pórů těla a mohou zanechávat stopy na vašich šatech. V každém resortu vám po masáži poskytnou župan a ve vybraných dražších resortech vám každý den vymění i čisté bavlněné jógové oblečení a dostanete jednoduché pantofle (předem se informujte). Pobyt na přímém slunci se velmi nedoporučuje, ale sluneční brýle a pokrývku hlavy oceníte hlavně během horkých dnů. V ájurvédských restauracích nejsou žádná striktní pravidla co se týče oblečení, ale doporučuje se respektovat místní zvyklosti.
Během ájurvédského léčení se nedoporučuje velmi kombinovat různé kosmetické značky, protože samotné léčebné oleje a prášky očišťují a osvěžují vaši pleť. Většina resortů vám základní hygienické potřeby poskytne, případně se dají zakoupit v okolních prodejnách. (Menstruační vložky pro dámy jsou volně dostupné, ale doporučuje se přibalit si menstruační tampony, které se dají koupit jen na vybraných místech.)
Většina resortů má elektrické zástrčky přizpůsobené evropskému systému, nebo poskytují adaptér, ale nezapomeňte si zabalit různé nabíječky na mobil, počítač nebo fotoaparát. Fén na vlasy je ve většině resortů k dispozici na pokoji, nebo se dá vyžádat na recepci.

Kolik peněz si vzít s sebou?

Ájurvédské pobyty, tak jak bylo uvedeno výše, zahrnují holistické léčení a ve většině resortů jsou všechny služby, ubytování, stravování, terapie a také všechny oleje a léčiva podáváné během léčby, již zahrnuty v ceně pobytu. V případě, že vám lékař doporučí užívání ájurvédských léčiv v budoucnosti, tak si je můžete zakoupit přímo v resortu (Dovoz ájurvédských výrobků pro osobní spotřebu není omezován v případě, pokud máte předpis od lékaře, který dostanete v resortu). Extra rozpočet potřebujete jen na nákup suvenýrů. Platba ve většině resortů a obchodů je možná kartou a také v hotovosti.

Musím umět anglicky?

Ve vybraných ájurvédských resortech v Kerale – v oblasti Trivandrumu a Cochinu – máme své stálé česky a slovensky mluvící zástupce, kteří vám pomohou při úvodních setkáních a konzultacích s ájurvédským lékařem a během vašeho pobytu vám budou k dispozici na telefonu nebo v případě potřeby vás navštíví v resortu. V ostatních oblastech Indie a Srí Lanky je asistence v českém nebo slovenském jazyce možná po dohodě.

Ájurvédská večeře se Zuzanou

V pondělí 25. listopadu od 17 hodin proběhne v pražské Art & Event Gallery Černá labuť (Na Poříčí 25) již dvanáctá ájurvédská večeře s atraktivní přednáškou. Vystoupí Zuzana Zwiebel s tématem: „Jak si vybrat správného ájurvédského lékaře a vhodný resort.“ Večer již tradičně odstartuje ájurvédské menu v podání šéfkuchaře Garyho Wrighta a jeho hostem se tentokrát stane šéfkuchař restaurace a baru Spices hotelu Mandarin Oriental Praha – Stephen Senewiratne. Těšte se na večer, který vás obklopí ájurvédskou atmosférou ve všech dimenzích. Save your date! Více informací a předprodej již brzy na našem webu.

 

Ayurveda_yoga_healing_C_CZ_600x220px

 

Text Zuzana Zwiebel Foto v článku byly vyhotoveny během pobytu v resortu Kairali.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.