Přírodní lékárna

O léčivých bylinkách již bylo napsáno hodně. Málokdo se však v jejich účincích vyzná tak dobře, jako Andreas Michalsen, profesor klinické naturopatie v Charité Berlin a hlavní lékař přírodního lékařství v Ústavu Nemocnice Immanuel v Berlíně.

Patří k nejznámějším odborníkům na témata se zaměřením na výživu, půst a medicínu mysli a těla. Michalsen publikuje a přednáší na mezinárodní úrovni v oboru naturopatie a komplementární medicíny po celém světě, jeho přednášky bývají během krátké doby vyprodány. Jeho absolutní bestseller „Léčení s přírodou“ vyšel v němčině v roce 2017, nyní vychází i v angličtině pod názvem „The Nature Cure: A Doctor’s Guide to the Science of Natural Medicine“. Doporučuji každému, kdo si myslí, že o léčení přírodou už všechno zná.

Měli jsme přiležitost získat jeho poznatky o léčení pomocí bylinek. Mnohé z nich podvědomě známe a přesto i zde přináší profesor Andreas Michalsen zajimávé a speciální poznatky. Léčivé rostliny jsou potenciální drogy a v tradičním lidovém léčení jsou používány po staletí. Některé působí jako extrakty, některé se používají jako čaje. Andreas Michalsen doporučuje často a rád tyto byliny, protože mají mimořádně málo vedlejších účinků. „Byliny působí pomaleji než konvenční léky“, říká Andreas Michalsen, „jsou ale všeobecně lépe snášeny.“

Ibišek — Hibiscus sabdariffa

Pijte šest týdnů denně tři šálky čaje z těchto květů a klesne vám vysoký krevní tlak.

Pískavice řecké seno — Trigonella foenum-graecum

Sliz, saponiny a hořčiny pomáhají při stabilizaci metabolismu cukrů u diabetu typu 2. Zevní použití jako zábaly u revmatu.

Lipový květ — Tilia platyphyllos, Tilia cordata

Ve Francii je to klasický čaj po jídle, u nás je známo jeho použití k vyvolání pocení. Zklidňuje dráždivý kašel při nachlazení s horečkou.

Brukev zelná — Brassica oleracea

Glykosidy hořčičné silice vedou k léčbě zánětů kloubů. Zpracujte listy válečkem na nudle k vypuzení šťávy a přikládejte na nemocná místa.

Kurkuma — Curcuma longa

Je příčinou žluté barvy prášku kari, zmírňuje střevní záněty a bolesti při artróze. Pepř pomáhá tělu při lepším vstřebání tohoto léčivého koření.

Šípek — Rosa canina

Extrakty z plodu šípku zbaveného nažky jsou účinné proti artróze. Čaj bohužel nepomáhá. Zahřátí inaktivuje léčivé látky.

Zázvor lékařský — Zingiber officinale

250 mg pulverizovaného oddenku pomáhá při začínající migréně stejně jako 50 mg léku sumatriptanu – ale s menším výskytem vedlejších účinků.

Lichořeřišnice větší — Tropaeolum majus

Karotinoidy, flavonoidy a glykosidy hořčičné silice působí proti baktériím, virům a plísním. Také proti bronchitidě a zánětům vedlejších nosních dutin.

Levandule lékařská — Lavandula angustifolia

Její aromatické oleje pomáhají zlepšit náladu a působí proti stresu. Na usnutí nakapejte na vlhký vlažný kus látky, přiložte na srdce a překryjte.

Myrha — Commiphora molmol

Pryskyřice somálského keře, známá jako kadidlo, působí proti baktériím a zklidňuje sliznici, např. při střevních zánětech.

Máta peprná — Mentha piperita

Její olej obsahující mentol uvolňuje křeče a působí proti nadýmání. Pomáhá vnitřně u syndromu dráždivého střeva, zevně při bolestech hlavy.

Křen selský — Armoracia rusticana

Křen se používá se vnitřně i zevně a léčí díky hořčičným olejům a vysokému obsahu vitaminu C například katary dýchacích cest.

Rozchodnice růžová — Rhodiola rosea

Suchý extrakt z kořene této horské rostliny vonící jako růže je předepisován proti vyčerpání.

Len setý — Linum usitatissimum

Lněné semeno obsahuje oleje s omega-3 mastnými kyselinami a polysacharidy. Působí proti vysokému krevnímu tlaku a gastritidě.

Iberka hořká — Iberus anara

Jako léčivá rostlina byla vysoce ceněna v tradičním lidovém léčení. Obsahuje hořčiny, které dnes ve formě hotových přípravků zmírňují reflux a pálení žáhy.

Kozlík lékařský — Valeriana officinalis

Při pravidelném užívání pomáhá (denní dávka cca 600 mg) proti poruchám spánku nervového původu. Je možno dobře kombinovat s šalvějí a chmelovými šišticemi.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.