50 odstínů klimatu — Zeleň a veřejný prostor

Chceš být šťastný? Založ záhon či zahradu, zasaď balkonové kytky, keř nebo strom; zasej trávu a poslouchej, jak roste.

Ne, zeleň není jen zátěž pro městskou pokladnici. Proč je tak důležitá? Poskytuje mnoho „neviditelných“ služeb, například zlepšování kvality ovzduší a snižování teplot na tepelných ostrůvcích. Zeleň je však v městských oblastech vzácná a stále častějí musí uhýbat novým stavebním projektům. Konflikty ve využití zelených ploch jsou tak naprogramované a komplikované. Trend směrem k urbanizaci je celosvětově rozpoznatelný: Více než polovina světové populace již žije ve městech. V roce 2050 to bude pravděpodobně více než dvě třetiny populace.

1. Je třeba zvýšit zalesňování ploch, které jsou nejúčinnějším nástrojem proti změně klimatu. Výsadba stromů má potenciál absorbovat až dvě třetiny emisí CO2. Každou minutu zmizí na světě lesy ve velikosti 30 fotbalových hřišť (Global Forest Watch).

2. Zamysleme se nad stále rostoucí výsadbou jehličnanů. Ano, stojí jak vojáci v řadě, rostou rychleji a dodávají pro papírenský a nábytkový průmysl více dřeva než opadavé stromy. Ale zároveň absorbují velmi silně sluneční energii, proto udržují více tepla při zemi a přispívají tak k celkovému oteplování. Smíšené listnaté lesy jsou pro klima mnohem příznivější a také významně snižují riziko požárů.

3. Přesvědčme zodpovědné úředníky, že zeleň a stromy ve městě nejsou jen pracovní a finanční zátěží na údržbu a zametání listí, ale prokazatelně snižují účinky tepelných ostrovů ve městě, obzvlášť v létě. Když už se kvůli komplikovanému podloží nedají zasadit rostliny/stromy do země, můžou být v květináčích nebo ve formě zelených laviček. Stávající zelené plochy ve městech nesmí být přeměňovány na plochy stavební!

4. Zalévejme v době sucha zeleň a stromy na ulicích, nespoléhejme se jen na městské služby. Stromy vážou uhlík a uvolňují kyslík. Ve městě ale potřebují naši pomoc.

5. Získejme zpět zaasfaltované plochy. Přijde tak do země více vody a získaná půda se dá obhospodařit zelení.

6. Městské mikroklima vylepšují zazeleněné fasády, které v horkých dnech mohou vnímanou teplotu snížit až od 10 stupňů. Vhodné zejména v hustě zastavěných městských částech v okolí chodníků a frekventovaných zón.

7. Skalky v zahradě jsou v módě a nestojí moc práce. Ale neudržují vodu a okolí ohřívají.

8. Nechme trávu růst. Vyšší trávník lépe udržuje vlhkost a rychle nevysychá.

9. Nepoužívejte na obohacení hlíny rašelinu. Zadržuje skleníkový plyn methan.

10. Odpady z ovoce a zeleniny patří do bioodpadu nebo na kompost. Je to přirozený cyklus přírody, nepřerušujme ho kvůli své pohodlnosti.

 

Ne, nechceme tímto článkem postavit planetu na hlavu. Ani vytvářet další fantazijní teorie, co všechno může způsobit klimatická změna. Stačí, že debata okolo klimatu už dnes rozděluje společnost na militantní zero-waste zastánce a nemalou skupinu lidí, která myslí, že toto téma je přehnané a zbytečné.

V seriálu „50 odstínů klimatu“ přinášíme doporučení drobných kroků, které nebolí a moc nestojí, ba dokonce můžeme sem tam i nějakou korunu ušetřit. Ale ukážeme také nápady, nad kterými stojí za to se zamyslet, i když některé z nich ještě nejsou na programu dne. Nejde nám o velká slova, jak zacházet s naší planetou, ale o doporučení, jak si vytvářet svůj mikrosvět, jak se chovat ke svému okolí, ke svým nejbližším… a v neposlední řadě sami k sobě.

Každý den jste si mohli přečíst jednu z pěti částí seriálu 50 odstínů klimatu:

I. Domácnost

II. Doprava a mobilita

III. Technika a energie


IV. Bydlení a město

V. Zeleň a veřejný prostor

Danuše Siering

je zakladatelka komunity Ayurvedic Breakfast a goflorenc. Je vydavatelkou magazínu N&N Praha/Berlin a online magazínu www.novinyanovinky.cz. Žije a pracuje v Berlíně a Praze.

danuse-siering-50-odstinu-klimatu

Text Danuše Siering Ilustrace Jakub Vaněk Studio

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.