50 odstínů klimatu — Technika a energie

Nacházíme se přesně uprostřed – mezi pradávnou dobou kamennou a budoucí formou galaktického života. Je přesně jedna minuta před dvanáctou.

Vytvářet udržitelné energetické a technické programy je jedním z hlavních úkolů suverénních států. Každý stát je zodpovědný za bezpečné a stabilní dodávky energie pro své obyvatelstvo a průmysl. Každý jednotlivec svým myšlením a součinností spotřebu energie ovlivňuje. Propasti mezi ochranou klimatu, společností a politickými zájmy jsou však někdy velmi hluboké.

1. Nenechávejte běžet domácí přístroje v modu stand by – vypínejte.

2. Používejme smartphony/PC co nejdéle můžeme. Ochraňujme, opravujme. Když už musí přijít na řadu nový model, starý věnujte nebo prodejte.

3. Elektro není eko. Pro výrobu baterií je potřebná více než polovina zásob světového kobaltu. Druhou součástí je lithium, jehož těžba masivně zasahuje do ekosystémů; výrobcem dvou třetin všech lithium-iontových baterií je Čína, která disponuje většinou zařízení na zpracování lithia na světě.

4. Klasické vyhledávání na Googlu/Seznamu má také uhlíkovou stopu. Studie uvádějí, že každé vyhledávání u Googlu produkuje 0,2 g CO2eq. Google má za minutu 3,8 milionů vyhledávání. Jaké jsou alternativy? Vyhledávač ecosia.org ze svých příjmů sází stromy. Ecosia GmbH má sídlo v Berlíně a sama se označuje jako „sociální business“. Společnost věnuje 80 procent svého zisku neziskovým ochranářským organizacím. Doposud dala k dispozici prostředky na zasazení 64 milionů stromů (stav srpen/2019).

5. Běžný e-mail vytváří zátěž 4 g CO2eq. V případě, že posíláte e-maily opatřené velkou přílohou, stoupne vaše uhlíková stopa o celých 50 g CO2eq. Je nutné velké přílohy do zprávy vkládat? Možná někdy stačí zaslat jen odkaz.

6. Digitalizace může pomoci optimalizovat spotřebu energie. Předpokládá se, že datová centra do roku 2030 budou potřebovat patnáctinásobek dnešní spotřeby elektrického proudu.

7. Při nákupu elektrospotřebičů hleďte na elektro eficienci; neexistuje pravidlo, že energeticky úsporný přístroj musí být nejdražší.

8. Potřebujeme kryptoměnu? Znečisťuje životní prostředí daleko více než klasická měna. Bitcoin nyní vyžaduje pro své aritmetické operace přibližně 46 terawatthodin elektřiny ročně. Pro pokrytí této poptávky po energii je každoročně uvolňováno přibližně 22 megatun oxidu uhličitého. 68 % výpočetního výkonu v síti Bitcoin je soustředěno v Číně; jeho uhlíková stopa odpovídá velikostně stopě země Belgie. Začátkem srpna 2019 Čína vyhlásila, že je na pokraji vydání své vlastní kryptoměny. Zavedení má sloužit nejen mezinárodnímu šíření čínské měny Yuan, ale také přísné kontrole oběhu peněz. Na světě dnes existuje okolo 4500 umělých měn.

9. CCS (Carbon Capture and Storage) je technologie na zachytávání a ukládání oxidu uhličitého. Lze ji využívat u řady zdrojů emisí v energetice a výrobním průmyslu. Aplikací CCS v průmyslu dochází k zachytávání, přepravě (případnému využívání) a ukládání oxidu uhličitého, který by se jinak vypustil do atmosféry.

10. Zvolte si ekobanku, která garantuje, že neinvestuje do zbraní a spekulací s potravinami, zdravím či kryptoměnou, ale místo toho do projektů pro obnovitelné zdroje energie na ochranu klimatu.

Ne, nechceme tímto článkem postavit planetu na hlavu. Ani vytvářet další fantazijní teorie, co všechno může způsobit klimatická změna. Stačí, že debata okolo klimatu už dnes rozděluje společnost na militantní zero-waste zastánce a nemalou skupinu lidí, která myslí, že toto téma je přehnané a zbytečné.

V seriálu „50 odstínů klimatu“ přinášíme doporučení drobných kroků, které nebolí a moc nestojí, ba dokonce můžeme sem tam i nějakou korunu ušetřit. Ale ukážeme také nápady, nad kterými stojí za to se zamyslet, i když některé z nich ještě nejsou na programu dne. Nejde nám o velká slova, jak zacházet s naší planetou, ale o doporučení, jak si vytvářet svůj mikrosvět, jak se chovat ke svému okolí, ke svým nejbližším… a v neposlední řadě sami k sobě.

Každý den si můžete přečíst jednu z pěti částí seriálu 50 odstínů klimatu:

I. Domácnost

II. Doprava a mobilita

III. Technika a energie


IV. Bydlení a město


V. Zeleň a veřejný prostor

Danuše Siering

je zakladatelka komunity Ayurvedic Breakfast a goflorenc. Je vydavatelkou magazínu N&N Praha/Berlin a online magazínu www.novinyanovinky.cz. Žije a pracuje v Berlíně a Praze.

Text Danuše Siering Ilustrace Jakub Vaněk Studio

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.