50 odstínů klimatu — Bydlení a město

Člověk žije tak, jak bydlí.

Ve velkoměstech se zvyšují (negativní) klimatické efekty. To snad nepopře ani ten největší antigonista problematiky současného klimatu. Neustálý nárust teplot a s tím spojená vyšší akumulace tepla ve městech silně závisí od zastavěnosti, použitých materiálů a typů dnešních staveb. Stejnou roli hrají i preference ve využívání budov a kombinace městských struktur a místních klimatických podmínek.

1. Analyzujme vlastní chování. Řešit vše přes technologie, či dokonce přenechat rozhodnutí počítačům není bezpečné řešení.

2. V létě prostory chladíme. Existuje celá řada konstrukčních možností, jak chránit budovy/domy před vysokou teplotou. Světlá fasáda absorbuje méně tepla než tmavé materiály. Černé a tmavé domy jsou jednoznačně out.

3. Skleněné fasády jsou vstupními branami pro vysoké teploty. Vnější zařízení pro stínění je nutností, celoskleněné fasády velkou otázkou.

4. Ozeleněné střechy nejen dům a jeho okolí ochladí, ale můžou vytvořit i zelenou oázu pro obyvatele v ruchu velkoměsta.

5. V zimě topíme. Základním klimafaktorem přitom není únik energie, ale vliv skleníkových plynů vznikajících při výrobě energie. Topné systémy s technologií tepelného čerpadla znečišťují životní prostředí a klima nejméně.

6. Druhý nejvyšší emisní faktor tvoří výroba elektřiny. Solární technologie nabízejí mnoho možností, jak pokrýt nezávisle alespoň část poptávky ve vlastním domě.

7. Zvelebujme veřejný prostor, i když není jen náš. Patří nám všem. Rozmyslete si, zda skutečně hodíte odpad či cigaretu na zem. Zasaďme kytky okolo městských stromů, vytvořme ve vnitroblocích zahrádky a záhony. Vůně šeříku, rozmarýnu, máty a levandule hladí naši duši. Denně se 20 000 krát nadechneme…

8. Dešťovou vodu můžeme svést do zásobníku a pomocí pumpy použít k zavlažování rostlin.

9. Městští architekti a zodpovědní úředníci nemusí být vizionáři, aby tvořili města šetrná k životnímu prostředí. Ale jejich kroky musí být promyšlené a mít souvislosti. Snížení počtu aut ve městech musí jít ruku v ruce s maximálním pokrytím dostupnosti veřejnou dopravou. MHD musí být komfortní, spolehlivá, rychlá, častá a levná. A to nejen ve městě, ale i v jeho širším okolí. V Praze je totiž větší problém doprava mimopražských řidičů než řidičů — Pražanů.

10. Je třeba zatraktivnit chůzi po městě, abychom nemuseli uskakovat před projíždějícími auty, turistickými autobusy a velkými dodávkami. Zelené upravené plochy bez zaparkovaných aut nenásilně vedou k pěší chůzi. Vytvářejme město systému „krátkých cest“.

Ne, nechceme tímto článkem postavit planetu na hlavu. Ani vytvářet další fantazijní teorie, co všechno může způsobit klimatická změna. Stačí, že debata okolo klimatu už dnes rozděluje společnost na militantní zero-waste zastánce a nemalou skupinu lidí, která myslí, že toto téma je přehnané a zbytečné.

V seriálu „50 odstínů klimatu“ přinášíme doporučení drobných kroků, které nebolí a moc nestojí, ba dokonce můžeme sem tam i nějakou korunu ušetřit. Ale ukážeme také nápady, nad kterými stojí za to se zamyslet, i když některé z nich ještě nejsou na programu dne. Nejde nám o velká slova, jak zacházet s naší planetou, ale o doporučení, jak si vytvářet svůj mikrosvět, jak se chovat ke svému okolí, ke svým nejbližším… a v neposlední řadě sami k sobě.

Každý den si můžete přečíst jednu z pěti částí seriálu 50 odstínů klimatu:

I. Domácnost

II. Doprava a mobilita

III. Technika a energie


IV. Bydlení a město


V. Zeleň a veřejný prostor

Danuše Siering

je zakladatelka komunity Ayurvedic Breakfast a goflorenc. Je vydavatelkou magazínu N&N Praha/Berlin a online magazínu www.novinyanovinky.cz. Žije a pracuje v Berlíně a Praze.

Text Danuše Siering Ilustrace Jakub Vaněk Studio

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.