Námořní doprava

Vidět svět bez toho, že musíme stále balit kufry. Pohádková představa každého, kdo touží po dálkách, exotice a odpočinku.

V roce 2018 si tento sen splnilo sedm miliónů pasažérů, kteří se vydali plavit na jedné ze 6 500 okružních nebo jedné ze 300 zaoceánských lodí; s nárustem pasažérů 10 % ročně. Kolik z nich si uvědomí, že každá loď je nejen plovoucí luxus, ale také obrovský znečištovatel životního prostředí?

Studie ukazují, že lodě jsou ve skutečnosti zodpovědné za větší část emisí oxidu siřičitého než auta. U aut od roku 1990 díky zákonům emise permanentně klesají. U lodí je situace mnohem horší. Ještě stále plují na otevřeném moři s těžkým topným olejem, který zůstává jako špinavá buničina na dně rafinérií a může obsahovat až 3,5 % síry. To je 3 500 krát více, než zákony povolují na pozemcích na benzinkách. I přesto, že byl obsah síry v lodním palivu od roku 2015 omezen na 0,1 procenta, je to ještě stále 100 krát více než v celém silničním provozu.

Lodní výpary mají na lidi dlouhočinné účinky — způsobuji mj. srdeční problémy, astma, kožní problémy. A to nejen těm, kteří v okolí přístavu bydlí, ale i hluboko ve vnitrozemí. Představa, že města jako Barcelona nebo Dubrovnik vpustí do svého centra až 7 námořních lodí denně, je děsivá. Stejně jako 500 lodí, které s 1,5 miliony pasažérů každoročně navštíví Benátky. Je to skurilní — do města auta nepustí, ale lodě ano. Ještě horší situace je v norských fjordech. Geiranger fjord je obklopen horami, výpary nemají kam uniknout. V této nedotčené přírodě je v létě vzduch cítit po oleji. Proto od roku 2026 plánuje Norsko pustit do svých vod pouze lodě bez emisí.

Přitom přístavy nabízejí alternativu — odebírat od nich proud. Ale ten je dražší než levný diesel, který se běžně v přístavech používá. Skutečnost, že se lodní doprava může tak dlouho bránit požadavkům na ochranu životního prostředí, je dána především jejim mezinárodním charakterem. Přestože alternativní paliva, katalyzátory a výfukové filtry bez obsahu síry jsou pro lodě již dlouho testovány, nenapadnutelná mezinárodní anonymita majitelů lodních společností je chrání před jakýmikoliv finančně náročnými změnami.

Text Danuše Siering Foto Daily Overview

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.