Trezor ve věčném ledu Arktidy ukrývá poklad k nezaplacení

Hluboko ve věčném ledu Arktidy se nachází podzemní trezor „Svalbard Global Seed Vault“, v němž je ukryt poklad k nezaplacení: semena potravinářských rostlin z celého světa.

Kdyby došlo ke globální katastrofě, může zajistit, že lidstvo přežije. Jsou to semena rostlin ze všech druhů obilovin, zeleniny a ovoce, ořechů a jiných plodin, z celého světa: Ázerbájdžánu, Německa, Srí Lanky a dokonce i Severní Koreje. Doposud je zde uloženo přes dvě miliardy semen ze 1 400 „semenných bank“ na světě.

global-seed-bank-arktida

Toto místo nebylo vybráno náhodně. Nejsou zde žádné tektonické pohyby ani výkyvy teplot. Semena jsou zde uložena při teplotě minus 18 stupňů. Ale i kdyby došlo k výpadku elektřiny, permanentní minus tři stupně udrží semena i několik desetiletí. Přesto stárnoucí semena se pravidelně vyměňují. Roční náklady na údržbu činí cca 250 000 Euro.

global-seed-bank-arktida-2

Text Danuše Siering

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.