Ájurvédské letní tipy

Podle ájurvédy mají různá roční období velký vliv na naši fyzickou i duševní pohodu. Každý reaguje odlišně na rozdílné teploty a povětrnostní podmínky. Přesto existuje pár pravidel, která jsou všeobecně platná pro všechny konstituce. A jaká jsou ájurvédská doporučení na letní období?

Horký letní čas se přirovnává konstituci pitta, což je znamení ohně, který s sebou přináší spoustu tepla. Aby nedošlo k rozhození pitty, je dobré dodržovat několik zásad, protože jinak je tělo náchylné k poruchám jako je prudké zčervenání, pálení žáhy, překyselení žaludku a podrážděnost.

Následující čtyři tipy stojí za to zapojit do jídelníčku v horkém létě:

1. Byť to zní podivně, ájurvéda doporučuje po celý den nepít vodu chlazenou či ledovou, ale při pokojové teplotě. Ačkoliv je pitta v létě zvýšená, náš zažívací oheň je mnohem slabší a ledové nápoje znatelně oslabují naše trávení. Chcete-li přesto pít chlazený nápoj, přidejte čerstvou citronovou šťávu, mátu, plátky okurky nebo plátky limetky.

letni-ajurvedske-tipy-piti
2. Jezte lehká jídla ze sezónní zeleniny. Snažte se jíst odrůdy, které jsou lehké a od přírody samy chladí, jako např. rajčata, okurky, cukety, saláty, citrusy, melouny, bobulovité ovoce a samozřejmě bylinky. Snažte se vyhnout velmi ostrému a mastnému jídlu, alkoholu, červenému masu a silné kávě. Všechny tyto potraviny pittu zvyšují.

ajurvedske-letni-tipy-zelenina

3. Obzvláště důležitou roli v ájurvédě hraje správné koření. V létě by měl být přednostně na našem talíři koriandr, šafrán, kardamom a kurkuma.

letni-ajurvedske-tipy-koreni

4. Sport určitě ano, ale jít v horku do posilovny je kontraproduktivní. Vytváří se tím v těle ještě více tepla a to ho dlouhodobě oslabuje. Dopřejte si relaxační a regenerační chvilky. A k tomu jógu, plavání nebo procházku v časných ranních hodinách. Ta dělá divy… věřte mi.

letni-ajurvedske-tipy-joga

Text Danuše Siering

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.