„Nejsem žádná kuchařka, jsem jeptiška…“

„Skrz vaření chci komunikovat se světem a spojit lidi.“ Těmito slovy popisuje sebe a svoji práci Jeong Kwan, která vaří pro sebe a ostatní jeptišky, příležitostně i pro hosty, když náhodou přijdou do jejich Baegyangsa kláštera 160 km jižně od Seoulu. A přesto se Jeong Kwan stala hvězdou gurmánského světa.

Před třemi lety ji francouzský šéfkuchař Éric Ripert, který provozuje michellinskou restauraci „Le Bernardin“ pozval k sobě do New Yorku. Sám praktikující buddhista jí dal příležitost uvařit v jeho restauraci oběd, na který pozval smetánku gurmánských kritiků. Její recepty jsou jednoduché. „Používám jen vůně přírody,“ vysvětluje Kwan; my na západě nazýváme tuto kuchyň veganskou. Z jejich receptů je také vyloučeno pět potravin: česnek, cibule, šalotka, pór a pažitka, které tradičně v buddhistické kuchyni chybí — to by mnichům zabránilo v dosáhnutí duchovního klidu. „A to je přesně cíl mé kuchyně: dosáhnout, aby mysl byla vždy klidná a rozvázná,“ dodává Kwan.

kucharka-jeptiska-Jeong-Kwan-4

kucharka-jeptiska-Jeong-Kwan-3

kucharka-jeptiska-Jeong-Kwan-5

Chvála kritiků byla nekonečná. Krátce poté poslal Netflix kamerový tým do Jižní Koreje a Kwan věnoval epizodu ve třetí části seriálu. Příležitostně Kwan nyní také přijede do Evropy a vaří jako host ve špičkových restauracích. Nadále však vaří i pro náhodné hosty ve své klášterní kuchyni… a nejraději pro ty, kteří vůbec nevědí, jaká světová hvězda stojí za rozpálenou pecí v kuchyni. Být jejím hostem spadá do životní rubriky „once in a lifetime“.

kucharka-jeptiska-Jeong-Kwan-2

kucharka-jeptiska-Jeong-Kwan-kuchyn

Text Danuše Sieiring Foto faz.net

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.