Co je krásné, musí odpovídat nějaké normě?

Ne, říkají Japonci a navazují tak na techniku „kintsugi“, neboli „lepení zlatem“.

Když v 15. století významný shogun rozbil velmi cennou čajovou misku, požádal řemeslnické mistry, zda mohou misku opravit. Ti vyvinuli metodu, která vyžadovala hodně kreativity a zručnosti. Rozbité kousky seskládali dohromady jako puzzle, opatrně očistili, slepili a prázdná místa vyplnili tmelem, který po uschnutí natřeli práškovým zlatem. Tato metoda se používá v Japonsku dodnes. Tím se obnoví nejen původní funkcionalita, ale navíc vznikne unikát, který nemá nikde jinde obdoby. Zlato jej může povýšit natolik, že původní předmět je ještě krásnější než předtím.

Kintsugi tak praktikuje teorii, která může byt užitečná i dnes. Rozmysleme si řádně, kterou věc vyhodíme a kterou — i po event. poníčení — můžeme používat dále. Při trocha zručnosti a fantazie můžeme již nenošené věci přes menší úpravy oživit, z čajové konvice můžeme udělat nádobu na kytky… už jste uvažovali, na co všechno se dá ještě použít vyřazené kuchyňské nádobí? A jak to vypadá u nás u lidí? Držíme se konvencí, protože se bojíme vyčnívat z řady. Naší energii věnujeme tomu, abychom jizvy a nedostatky skryli, namísto toho, abychom se věnovali jejich ozdobení či vyzdvihnutí. Věříme, že musíme být bezchybní a uniformní. Jako bychom se styděli celebrovat náš život, naši minulost, naši jedinečnost. Perverzně idealizované normy tak drží miliony lidí v šachu. A přitom jsme každý individualita, která vždy existuje jen jednou jedinkrát.

Text Danuše Siering Foto Bouke de Vries, Marine memory vessels, 2016, Galerie Ron Mandos, arsty.net

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.