Fascinující kláštery

Gruzie — kostel Katshki
Již při pohledu dostanete závrať: Na vrcholu 40 metrů vysoké skály stojí malý kostel, do kterého je přístup přes malý rezavý žebřík — pokud mu tam jediný bydlící dá povolení.
Ortodoxní mnich Maxime Qavtaradze žije na ploše 10 × 15 metrů. Potraviny a vodu mu vesničané posílají lanovkou. Svou skálu mnich opouští jen když jde na modlení s ostatními mnichy. Slez na žebříku mu trvá necelých dvacet minut.

Katskhi-gruzie-klaster-kostel

Rusko, Nižní Novgorod — Marinabogumil
V Nižním Novgorodě místní železnice věnovala komunitě, jeden vagón a ten byl přeměněn na „skutečný“ kostel.

nizni-novgorod-marinabogumil-klaster-vlak

Francie, Aiguilhe — kaple St. Michel
Městečko Aiguilhe je jedním z výchozích míst pro cestu sv. Jakuba do Santiaga de Compostela. Fascinující místo. Ve 12. století zde byla s podporou prvního francouzského svatojakubského poutníka Monseigneura Godescalca postavena kaple, která je dodnes lidským mistrovským dílem!

Aiguilhe-kaple-klaster-kostel-saint-michael

Belgie, Borgloon — „Reading between the Lines“
Je to architektura, design nebo umění? Těžko říci, ale tento fascinující projekt vznikl v týmu dvou mladých belgických architektů, Pieterjan Gijs a Arnout Van Vaerenbergh. Jejich „průhledný kostel“ je 10 metrů vysoký a je vyroben ze 100 vrstev zvětralé oceli. Mezery mezi ocelovými deskami umožňují pohled přes stěny a přinášejí slunce a světlo do interiéru. Jen stěží najdeme magičtější místo pro vnitřní rozjímání.

borgloon-belgie-kostel-klaster

Bhutan — Tygří hnízdo Taktsang
Je nejvýše položený klášter v Bhutanu. Nachází se v nadmořské výšce přes 3000 metrů nad mořem, dostat se tam dá pouze pěšky. Ale věřte mi, ten výstup se dá zvládnout. Pomalu, v pravidelném tempu chůze, za cca 3 hodiny. Návštěva kláštera Tigernest je nezapomenutelným zážitkem pro každého… obzvláště pak, když pár kroků před vámi poklekne jedna z největších asijských filmových hvězd na kolena, aby svou vyvolenou neočekávaně požádal o ruku.

borgloon-belgie-kostel-klaster

Text Danuše Siering

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.