Pico del Teide — Dvoudenní výšlap na třetí nejvyšší sopku světa

Přiznám se, že předtím, než mi bylo mými kamarády nabídnuto vycestovat na Tenerife, věděl jsem o tomto ostrově, který je součástí Kanárských ostrovů, pramálo. A to i přesto, že je mezi nimi nejznámější a turisticky nejprofláklejší. Pro mnoho lidí je to ideální místo na typickou relaxační dovolenou u moře. Pro mě příležitost překonat svoje dosavadní limity a vylézt téměř 4 kilometry vysoké Pico Del Teide — polospící sopky, která v překladu znamená „Pekelná hora“.

Nápad vylézt Pico del Teide jsem dostal prakticky hnedka, co jsem věděl, že s přítelkyní na Tenerife pojedeme. Nemůžu sice o sobě říct, že bych byl nějaký velký horolezec, ale hory, které se dají vylézt tzv. bez cepínu a lana mě lákaly vždycky, do Vysokých Tater jezdím pravidelně každý rok. Pico byl nicméně trošku větší oříšek, především z důvodu jeho nadmořské výšky, která je 3718 m n. m. , což za předpokladu, že den před výšlapem jste na hladině moře (doslova), může být pro tělo, především dýchací soustavu, poměrně velký zápřah — o tom ale později.

Ještě, než začnu o výšlapu jako takovém, zastavil bych se u samotného ostrova Tenerife. Ano, z Kanárských ostrovů se jedná o ten nejvíc navštěvovaný, ale pokud se úspěšně vyhnete hotelovým resortům plných Rusů a Britů trávících svůj týden povalováním na pláži a pitím piva, dokážete tenhle kousek země neskutečně ocenit, především jeho rozmanitost. Ráno můžete být na pláži, v poledne jet přes vyprahlou poušť a pod večerem si vyjít na procházku lesem, jako je tento.

pico-del-teide-tenerife-les

Na výšlap jsme se nijak speciálně nepřipravovali, den předtím jsme si v našem karavanu dojeli do nedalekého lesa, ugrilovali si kalamáry a krevety, a druhý den ráno jsme z parkoviště ve výšce cca 1700 m n. m. vyrazili na naší dvoudenní tůru. Našim cílem či plánem bylo dorazit do horské chatky Altavista Regufe, která je ve výšce 3260 m n. m. a odtamtuď ve velmi brzkých ranních hodinách vyrazit na východ slunce na vrchol sopky. Celá trasa se teoreticky dá zvládnout i za den, ale je to makačka a především přijdete o východ slunce, což je zážitek, kterému se nic nevyrovná.
První stovky výškových metrů se jde poměrně pomalu a tak jsme si s Lukášem a Terezou, kamarády se kterými jsme na Tenerife byli a které jsme dlouho předtím neviděli, měli o čem povídat. V této první etapě směrem na vrchol nás zaujali tyto lávové kameny, kterých bylo desítky a tvořili krásnou kulisu už tak dokonalému výhledu.

pico-del-teide-tenerife-vyhled

Zkráceně, první den byl dost na pohodu, šli jsme pomalým tempem, nicméně ke konci cesty k horské chatě jsem vlastně poprvé v životě zažil to, čemu se říká výšková nemoc. Nechci to nijak dramatizovat, ale točila se mi hlava, a musel sem si párkrát na delší dobu zastavit, dýchání také nebylo nejlepší. Poté, co jsme dorazili na chatku, tak jsme si ještě s Lukášem dali pro jistotu aklimatizační výšlap o dalších 250 metrů výše, abych zvládnul závěrečný výstup druhý den ráno.
Chata Regufio. Tak to byl celkem zážitek. Já jsem v podobných chatkách byl už na Novém Zélandu, takže bylo příjemné zavzpomínat a mohl jsem porovnávat. Naše nocležné jsme museli zarezervovat a zaplatit několik měsíců dopředu — tak velký je o místa zájem.

Celá chatka disponuje totiž pouze třemi pokoji o celkové kapacitě 52 lidí. Za velice přijatelnou cenu 21 € na osobu a noc máte luxus ve formě splachovacího záchodu, tekoucí vody, funkční kuchyně a rozvrzané postele v pokoji s dalšími patnácti horaly, jako jste vy.

Právě samotný fakt, že jste na pokoji v 16 lidech by měl být alarmující v tom, že je pravděpodobnost, že některý z vašich spolunocležníků bude chrápat, a proto je na místě vzít si špunty do uší nebo sluchátka, což jsme samozřejmě ani jeden neudělali. Já jsem z dětství na chrápání zvyklý od svého rodinného příslušníka, nicméně tohle byl opravdu „materiál“. Nejspíše Holanďan, který mimo chrápání, které se dá ještě pochopit, byl tak drzý, že si v noci nahlas povídal s přítelkyní, co spala nad ním, si při své operetě vysloužil od většiny příležících několik pod fousy zamumlaných „už drž hubu“, „fuck off“, „shut up“ a podobně. Mě jen tak něco nerozhodí, tak sem z toho měl spíše srandu, ale představa ženy, která vedle něj musí spát celý život… nevím, nevím. Každopádně ve zkratce jsme se každý vyspal přibližně hodinu až dvě a před pátou ranní jsme vylezli z postelí. Rychlá snídaně, a šup nahoru abychom stihli východ, který měl být čtvrt hodinu po sedmé ranní.

Na tomto náročném úseku, který měl sice „jen“ 500 výškových metrů, ale byl poměrně dosti náročný a strmý bylo úžasné, že se šlo ve tmě. A jak je známo, mimo civilizaci je neskutečný pohled na hvězdy. S čelovkama na hlavě jsme stoupali výš a výš a doufali, že východ stihneme. Na vrchol jsme dorazili přibližně 5 minut po sedmé hodině. Dorazili jsme do místa, kde poměrně hodně foukal vítr a byla teplota kolem 0° C, takže jsme očima tlačili sluníčko, aby konečně vylezlo, zahřálo nás, mohli si ho vyfotit a pelášit rychle dolu. Mezitím jsme obdivovali neskutečné výhledy. Jelikož je sopka prakticky uprostřed ostrova Tenerife, je z ní vidět překrásné 360 ° panorama celého ostrova.

pico-del-teide-tenerife-sopka-vychod-slunce

Po asi patnácti minutách na vrcholu jsme se dočkali své odměny, více slov netřeba.

 pico-del-teide-tenerife-sopka-vychod-slunce-2

 pico-del-teide-tenerife-sopka-vychod-slunce-2
Cestou dolu, která nám připadala nekonečná, jsme měli ze sebe dobrý pocit a já měl dost času přemýšlet na to, kterou horu zkusím zdolat příště, abych posunul své skromné limity zase o něco dál. Co třeba jednou Kilimandžáro?

Text a Foto Michal Provazník (www.provazek-cestuje.webnode.cz)

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.