Vietnam: Ha Giang loop aneb když za každým rohem čeká ještě krásnější výhled

Ačkoliv je toho ve Vietnamu k vidění mnoho a já zdaleka neviděla ani třetinu toho, co tato země na jihovýchodě Asie nabízí, oblast Ha Giang se zařadila v mém žebříčku na první místo. Než se tam ale dostanete, pravděpodobně skončíte v Hanoji …

V dnes již dlouho sjednoceném Vietnamu, který v minulosti sužovaly války, je stále zřetelné, ve které části země jste. V Hanoji si lze historii připomenout v několika muzeích nebo si užívat přítomnost daného okamžiku ve staré části města kolem jezera Hoan Kiem. Určitě si povšimnete prvků francouzské architektury ve výstavbě připomínající francouzskou nadvládu. Hanoj je na historické památky opravdu bohatá. Již zmíněná přítomnost daného okamžiku je zde klíčová a je možné, že místo obcházení památek se zde raději budete věnovat pozorování ruchu ve městě, ochutnávání místních specialit na ulici nebo procházení se a nákupy na nočním trhu. I já patřím spíše do té druhé zmíněné skupiny, a proto si dovolím přidat i tip na to, co ochutnat — káva s vaječným žloutkem. Takto připravená káva se začala podávat v 50. letech minulého století. Mléko bylo drahé a nedostupné a musela se tedy vymyslet alternativa— vyšlehaný žloutek. Jeden šálek by neměl stát více než 25 korun. Káva je ve Vietnamu opravdu vynikající. Pokud si objednáte klasickou kávu, počítejte s tím, že na dně bude kondenzované mléko. Nemá smysl dávat konkrétní doporučení na místa, dobrý podnik na ulici poznáte tak, že tam je hodně lidí a jídlo se připravuje před vámi na ulici, tudíž je čerstvé. Hanoj je rájem pro milovníky streetfoodu a je to určitě bezpečnější způsob stravování než v restauracích, kde člověk do kuchyně nevidí.

ayurvedic-breakfast-vietnam-10

ayurvedic-breakfast-vietnam-9

Hanoj je taktéž výchozím bodem pro cesty do Ha Giang. Tato provincie se stejnojmenným hlavním městem se nachází na severu Vietnamu u hranic s Čínou, což už o mnohém vypovídá. Troufám si říct, že každý, kdo doputuje do Ha Giang, má v plánu projet si na motorce okruh zvaný Ha Giang loop. Tento okruh měří asi 350 kilometrů a směřuje přes hory dál na sever a zase zpět. Příroda je v této oblasti opravdu neuvěřitelná. Vedou tudy jen úzké silničky, které jsou ale často v překvapivě dobrém stavu. Způsobů, jak si tento okruh projet není mnoho, buď máte štěstí jako já a na motorce vás sveze váš přítel, řídit můžete sami nebo si řidiče pronajmout. Turistů je tu vskutku pomálu a může se vám stát, že nepotkáte žádné, o to je zážitek autentičtější. Když si tedy vyřídíte vše potřebné (hlavně motorku), vyráží se.

vietnam-cestovani-hanoj-ha-giang-loop-kopce

ayurvedic-breakfast-vietnam

ayurvedic-breakfast-vietnam-8

Každou noc se spí na jiném místě, tudíž je nutné mít v batohu zabaleno, co nejméně věcí, protože vše se převáží vzadu na motorce a každé kilo navíc je znát. Půjčovny motorek nabízí úschovnu zavazadel, a tak není problém si vše nepotřebné nechat u nich a vyrazit nalehko. V zimních měsících je potřeba počítat s tím, že i tam je zima a v ubytování ne vždy topí, proto se hodí mít víc vrstev oblečení. Pamatuji si, jak jsem první den ráno na cestě měla tendenci fotit úplně vše, to jsem ale nevěděla, že další dny budou výhledy ještě krásnější.

ayurvedic-breakfast-vietnam-11

Cestou jsme projížděli vesnicemi vysoko v horách, často se jedná jen o pár domků a kolem dokola nic. V této oblasti žijí Hmongové, což je horský kmen, který sem přišel v 18. století z Číny. Ani nemusím dodávat, jak neskutečně zajímaví lidé to jsou. Když je už poněkolikáté za den potkáte pochodovat velké vzdálenosti a hlavně převýšení jen v pantoflích, napadne vás, jak vlastně probíhá jejich běžný den. Hmongové se živí zemědělstvím, to je zřetelné z počtu terasovitých políček, které jsme cestou viděli. Často je až neuvěřitelné, jak po těch strmých kopcích lezou a sklízejí plodiny, děti pomáhající na poli nejsou výjimkou. Co nevypěstují sami, zajdou si koupit na trh do nějakého z městeček. Na trhu se prodává i dobytek, a tak můžete cestou z města potkat i ženu, jak si vede svůj úlovek z trhu domů, což se poštěstilo i nám.

ayurvedic-breakfast-vietnam-2

ayurvedic-breakfast-vietnam-5

ayurvedic-breakfast-vietnam-3

To, že žijí velice poskromnu, je jisté a odpovídá tomu i jejich obydlí, často stlučené jen ze dřeva a dalších materiálů. Strmé kopce, skály, ostré kameny, pro mě je vlastně nepochopitelné, jak v takovém terénu může vůbec dům stát. Zlatým hřebem celého okruhu je průsmyk v angličtině označovaný jako Ma Pi Leng Pass, který se nachází cestou z Dong Van. Jak se cesta vlní, nabízejí se výhledy na další patra hor a na dole protékající řeku Nho Que. Člověk má pak tendenci pořád zastavovat a úsek, který měří asi 20 kilometrů, pak můžete jet klidně i 3 hodiny. Avšak i v tom tkví krása cestování ve dvou na motorce, kdy jste sami a můžete si zastavit, kde chcete a na jak dlouho chcete. Nikam se nespěchá, přesně kvůli tomu jsme sem jeli, abychom donekonečna zírali na to všechno kolem nás.

ayurvedic-breakfast-vietnam-4

ayurvedic-breakfast-vietnam-7

ayurvedic-breakfast-vietnam-6
Na cestě zpět do Hanoje byl čas na rekapitulaci a možnost utřídit si dojmy. Já měla jasno hned. Tahle oblast je zkrátka jedinečná, fotky řeknou mnohem víc, ale přesto si neodpustím — to se musí zažít!

Text Adéla Coufalová

O nás
2 velcí cestovatelé, kteří se potkali právě v Černé labuti 🙂 Martin 30 let, majitel aupair agentury s kanceláří a zázemím v Černé labuti,  vášnivý sportovec, Adéla 25 let, studentka angličtiny, velká cestovatelka, zkušená fotografka.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.