Zveme vás na kávu

„Pomoz mi, abych to dokázal sám.“ Motto Marie Montessori je klíčovou myšlenkou Centra Seňorina – odlehčovací služby pro klienty s kog
nitivními poruchami mozku a s demencí v počátečním až středním stadiu. Kromě ambulantní odlehčovací péče na principu denního stacionáře poskytuje centrum především čtyřiadvacetihodinovou pobytovou péči a také terénní odlehčovací službu přímo v domácnosti klienta. Nejen o výjimečnosti projektu jsme se bavili s ředitelkou centra Jarkou 
Švarcbachovou.

Co je hlavní myšlenkou, která stojí za vznikem Centra Seňorina?
Před lety jsem spolupracovala s Gender Studies na projektu Péče v práci na podporu nezaměstnaných, kteří přišli o práci v důsledku toho, že pečovali o někoho blízkého. To mě motivovalo k vybudování centra. Lidi
 s Alzheimerovou nemocí jsem zvolila proto, že jich kvapem přibývá a péče o ně je pro rodiny velmi náročná. Navíc mám od začátku snahu dělat věci nově, jinak, lépe, inspirovat a vzdělávat ostatní.

jana-svarcbachova-senorina-montessori

V čem se lišíte od jiných center sociálních odlehčovacích služeb pro seniory?
Především zaměřením na nemocné s demencí, protože ostatní odlehčovací služby takové klienty nechtějí přijímat. Nabízíme také výjimečnou metodiku práce s klienty, postavenou na principech Montessori. Inspirovali a učili jsme se v zahraničí, především v Kanadě u gerontoložky Gail Elliot, která v zařízeních implementuje komplexní metodologii Dementi Ability.

Co pořádáte za akce a co je Alzheimer Café?
Pořádáme tři kurzy – Komunikace s člověkem s demencí, Duchovní rozměr v péči o seniory a především Principy Montessori v péči o seniory, který je v ČR jediný. Společně s Alzheimer nadačním fondem organizujeme každé první úterý v měsíci projekt Alzheimer Café. Je to poradna s odborným hostem. Vychází z nizozemského modelu a my máme povolení v ČR Alzheimer Café organizovat. Nejbližší Alzheimer Café proběhne 5. února na téma: Diagnóza je stanovena, co teď?
Více na 
www.alzheimercafe.cz.

Jak funguje a co přináší mezigenerační setkávání?
Společné tvoření, povídání, vaření, zpívání, které přináší seniorům i dětem radost. Seniorům se rozzáří oči, když vidí děti, a pro děti je to pak přínosné i z důvodu setkání s nemocnými starými lidmi, učí se tak s nimi komunikovat s respektem a bezprostředně.

Co vám na téhle práci dělá největší radost?
Především ten výsledek, respektive že se mi podařilo spolu s týmem vybudovat takové centrum, když vidím, že naši klienti mohou díky nám navzdory diagnóze prožít ještě radostný čas. Jinak je to práce náročná, plná stresu a nejistoty.

Jak mohou lidé nebo organizace podpořit Centrum Seňorina?
Nejzásadnější jsou finance. Úhrady klientů za služby nepokryjí náklady, proto naše pečovatelky mají bohužel za svou náročnou práci nízké mzdy. To bych si přála změnit. Další velkou pomocí by byl prostor se symbolickým nájmem, kam bychom se rádi přestěhovali. Pomůže nám i dobrovolnická činnost různého druhu, ať už manuální, nebo darování kompetencí – například sháníme webaře, nebo třeba nákup některých pomůcek či prostředků.

www.centrum-senorina.cz

Text Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.