Pancha Karma

Pancha Karma by vám možná mohla napoprvé znít trochu jako kouzelnická formule. Nebudete daleko od pravdy, protože tento způsob indických „lázní“ pro tělo i duši je cestou plnou překvapení, úžasu a nadšení, tedy „wow“ stavů, se kterými jsou právě kouzla spojována.

Pancha Karma je relaxační, léčebný a harmonizační proces vycházející z principů ájurvédy — komplexního přístupu k životu, jehož smyslem je propojování energií a jejich vyvažování. V tělesné i duchovní rovině.

Starodávné učení Pancha Karma vzniklo před více jak dvěma tisíci lety v jižní Indii, kde půda a podnebí poskytují ideální podmínky pro pěstování bylin, které jsou pro toto „uzdravování“, potažmo ájurvédu, klíčové. Pancha Karma je jednou z nejúčinnějších léčebných metod v ájurvédské medicíně. Léčí tělo na základě detoxikace, posílení imunitního systému, obnovení rovnováhy a psychické pohody. Celkově podporuje omlazení a doporučuje se na sezónní bázi, a to jak v situaci, kdy je člověk v osobní nerovnováze, tak v případě, že potřebuje pomoci s vyléčením nemoci. Tělo má přirozeně schopnost účinně zpracovávat a odstraňovat odpadní látky, nicméně kvůli špatnému životnímu stylu, opakovaným dietním chybám, nedostatku pohybu či genetickým predispozicím dochází často k nahromadění toxinů v těle, což vede k oslabení organismu, nebo dokonce k onemocnění. Tato odpadní hmota, v ájurvédě nazývaná jako „ama“, je škodlivá látka, která musí být kompletně z těla vyloučena ven.

Na kumulaci nežádoucích látek v těle se ve značné míře podílí psychika. Je snadné přehlížet naše myšlenkové procesy, ať už vědomě či nevědomě. Bohužel však mají mnohem větší vliv na naše fyzično, než bychom si vůbec mohli představit. Obvykle k tomu dochází v situacích, které jsou rutinní, způsobené přílišným zaneprázdněním, vyčerpáním či leností. V okamžiku, kdy si naše činy uvědomíme, bývá často příliš pozdě na to s tím něco dělat, takže se už jen zoufale sžíráme vinou.

Čistící, balancující a omlazující proces Pancha Karma přináší změnu ve způsobu, jakým se chováme k našemu tělu a mysli. Podporuje a zvyšuje vědomí, které člověku umožní změnit svůj životní styl i v oblastech, ve kterých se mu to dříve zdálo absolutně nemožné. Obecně lze říci, že je to metoda vyvinutá starými mudrci ájurvédy za účelem psychické pohody a celkového očistění lidského těla od patogenů, toxinů a nahromaděných škodlivých látek prostřednictvím vhodné očistné kúry v kombinaci s pohybem. Tento proces pomáhá znovuobnovení životní energie, vnitřní motivace a pozitivních myšlenek jedince.

„Před osmi lety jsem sám podstoupil léčbu zaměřenou na má přetrvávající onemocnění. Jedním z nich byla silná migréna spojená s krvácením z nosu a následným bezvědomím. Tento stav jsem prožíval od dětství pravidelně 4–5 krát ročně. Po léčbě v Indii, kterou jsem absolvoval před osmi lety, se mi to stalo pouze jednou. Na tomto příkladě jsem chtěl demonstrovat moji vlastní zkušenost s Pancha Karmou, která má daleko větší sílu než „jen“ uzdravit silné migrény. Myslím si, že západní medicína umí léčit následek, nikoli příčinu, která je však mnohem zásadnější a na niž se uvedený východní přístup individuálně a efektivně zaměřuje, “ uvádí Gary Wright – ájurvédský šéfkuchař a autor projektu „Cesta přes Indii k sobě“, v rámci kterého zajišťuje „ozdravné“ pobyty v ájurvédském centru Kairali v indické Kerele.

pancha-karma-gary-wright

Revitalizační, relaxační a léčebný proces Pancha Karma v indickém Kairali tak může být životním milníkem či cestou, která se stočí směrem, o kterém jste ani netušili, že existuje. „Kouzla“ totiž existují!

Text Gary Wright

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.