Do jaké míry jsou pro životní prostředí vhodná elektroauta?

Lithium je nejlehčí kov na světě a patří k neobnovitelným zdrojům. Používá se k výrobě baterií pro fotoaparáty, notebooky, mobilní telefony a hlavně pro elektrické automobily. 

To je důvod, proč se „lithiová horečka“ rozběhla mezi výrobci komodit po celém světě. Největší ložiska se nacházejí v Chile, v blízkosti solných jezer a pouště Atacama. Avšak za jakou cenu se lithium získává? Výrobní podmínky nejsou jednoduché, již při drobném doteku vede k těžkým popáleninám. I těžba je složitá. Požadované koncentrace lithia je možné dosáhnout až při četných odpařovacích krocích — denně 21 miliónů litrů spodní vody! To způsobuje vysychání řek, pastvin i lagun, ekosystém se tak drasticky mění. Co můžeme udělat my obyčejní lidé? Např. používat telefony a počítače co nejdéle a zamyslet se zeširoka nad tím, do jaké míry jsou pro životní prostředí vhodná elektroauta.

Text Danuše Siering

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.