Zimní průvodce MUDr. Davida Freje

Ze zimou přichází potřeba přesměrovat vlastní energii. V tomto ročním období začne země a voda mrznout, vzduch je chladný a suchý a více než kdy jindy je důležité chránit naše zdraví před nachlazením a chřipkou. Správným přístupem si můžeme i v tomto ročním období udržet silnou imunitu a zdravé tělo. K tomu potřebujeme dodržovat určitá preventivní opatření: jíst vybranou stravu, dodržovat životosprávu, užívat bylinky, praktikovat jógu a meditaci. Imunita je ovlivněna trávením a naší schopností vstřebávat živiny. Ve zdravém těle se silným imunitním systémem jsou bakterie a viry neutralizovány nebo zničeny a poté vyloučeny; tělo se vrací do rovnováhy. V případě, že tělo je nezdravé nebo v sobě má toxiny, které se hůře vylučují,vytváří se prostředí, ve kterém útočníci přežívají a tělo je více náchylné k různým onemocněním.

Strava
Ačkoli přejídání a kalorická jídla a pití jsou v tomto ročním období obvyklé, pamatujte, že naše tělo musí strávit vše, čím ho nakrmíme. Vyžaduje to určitou disciplínu: například nesníst na společenských akcích a oslavách vše, co je na stole; zkuste aspoň vybírat potraviny zdravé a nepřejídat se. Trávicí oheň je nejslabší v zimních měsících. V zimě tudíž jezte tepelně upravené a výživné potraviny. Například kičadi, dušené bílé maso a ryby, rizoto či energeticky hodnotné zeleninové polévky mohou být ideálními, lehce stravitelnými jídly. Příležitostně lze jíst i těžké mastné potraviny, případně sýr, jogurt a jiné mléčné výrobky. Omezte ale maximálně syrovou stravu, která je náročná na trávení a nezahřeje – výjimkou jsou smoothies a šťávy. Používejte koření jako zázvor, černý pepř a kurkumu: tato koření zahřívají a zvyšují sílu zažívacího ohně. Jezte mnoho zeleniny, ořechy, semínka a oleje a také ovoce obsahující živiny, antioxidanty a vlákninu. Vyhněte se studeným, suchým nebo syrovým potravinám. Umírněnost je klíčem. Buďte si vědomi množství. Jezte pravidelně a jen tehdy, když máte skutečně hlad.

Životní styl
Během svátků se často může stát, že máme naspěch a spoustu práce, například nakupujeme dárky, navštěvujeme přátele a příbuzné, přijímáme hosty ve svých vlastních domovech. Být flexibilní a pozitivně přijímat to, co nám přijde do cesty, dokonce i bolesti a utrpení, je spíše duševní a duchovní proces. Přesto je důležité mít na paměti, že přijetí – i nepřízně osudu – může mít pozitivní vliv na naše zdraví.

Doporučení, které nám pomohou udržet si harmonii v zimním období:
• Pravidelnost aktivit – jídla, spánku, pohybu.
• Dopřejte si dostatek spánku – většina lidí trpí nedostatkem odpočinku.
• Chraňte se před zimou a prochladnutím.
• Používejte očistu nosu slanou vodou.
• Olej Nasja kapejte před spaním – posiluje nosní sliznici a chrání nosní dutiny.

Byliny
Byliny hrají důležitou úlohu, neboť přiro- zeně posilují náš obranný systém. Některé byliny, čaje a směsi jako Echinacea, Imunity, Kalmegh, Grapin či svatá bazalka Tulsi se tradičně používají k podpoře imunity v chladném období a při bující chřipkové epidemii. Nutrijam, bylinný džem, vyživuje a podporuje omlazení těla a imunitní funkce. Trávicí směsi mohou být velmi prospěšné na podporu trávení po velkém svátečním jídle. Koření Rása, Digestive Mix či Trikatu umožní natrávit i těžší jídla.

Jóga
Jóga a meditace jsou jedním z nejlepších způsobů, jak zpomalit stárnutí. Pozdrav slunci vede ke zvýšení srdeční frekvence. Zvedání paží nad hlavu přináší energii a pomáhá odstraňovat zahlenění v horní části těla. Pokud pociťujete vyčerpání, uklidňující polohou je pozice dítěte. Tato ásana dodává energii, pomáhá obnovit a vyživovat buňky.

Meditace
Zejména v době svátků by mnozí z nás měli respektovat své vlastní potřeby a vyhradit si čas na relaxaci a omlazení. Meditace každý den po dobu pěti minut může pomoci snížittres a uklidnit mysl. Dech je mostem mezi tělem a myslí. Stejně jako bychom každý den měli očistit tělo fyzicky, je vhodné očistit i mysl a posílit koncentraci, neboť často odvádíme pozornost od přítomného okamžiku. Když je mysl jasná, tělo může dosáhnout stavu hluboké relaxace. U meditace nezapo- meňte, že je to proces. Když myšlenky naruší klid, nechte je plynout a začněte znovu. Tato praxe vám pomůže dostat se do kontaktu se svým pravým já.

Text MUDr. David Frej

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.