Od králů po vojáky

Cestovatelka Danuše Siering si udělala výlet do minulých století. Do země s koloniálními domy, složitou historií, vznešenými pagodami, nedotčenou přírodou a stovkami vznášejících se balonů…

Když projíždíte Barmou, je těžké uvěřit, že tato země, která se oficiálně nazývá Svazová republika Myanmar, byla do začátku 20. století nejvzdělanější a nejbohatší zemí Asie s puncem „největší světový exportér rýže“. Ve svých dílech ji zvěčnili George Orwell, Rudyard Kipling i Somerset Maugham, který opěvoval Barmu jako zem, kde slunce nikdy nezapadá nad Britským impériem. A pagoda Švedagon v Rangúnu, jedna z nejkrásnějších staveb v Asii, je již tisíc let pro cestovatele z celého světa tím, co spadá do kategorie „nutné vidět“.

Poslední barmský král Thibaw nastoupil na trůn v roce 1879. Coby možné rivaly nechal pro jistotu okamžitě zavraždit všech svých 31 bratrů a 9 sester. Aby však neprotekla královská krev, byli sourozenci rafinovaně zabaleni do koberců a utlučeni palicemi. Šest let poté britští kolonialisté zrušili v zemi monarchii a krále poslali do vyhnanství do Indie. Thibaw je kromě své krutosti známý i tím, že až do své smrti v roce 1916 ani jednou neopustil dům Outram House v Ratnagiri, do kterého ho kolonialisté i s rodinou přestěhovali. Do konce života mu platili důchod, aby si mohl držet služebnictvo.

V roce 1948 získala země pod vedením jednoho oblíbeného komandanta, o kterém ještě bude řeč, nezávislost. Krátce nato však na něj byl spáchán atentát. Vojenská vláda postupně převzala vedení v zemi, znárodnila všechny podniky, znehodnotila měnu a od roku 1962 se jí podařilo stát izolovat od veškeré mezinárodni komunity. Od roku 1987 je také zařazena na seznamu OSN jako jedna z vůbec nejchudších zemí světa.

Nejznámější tváří dnešní Barmy je nepochybně politička a generální tajemnice strany Národní liga pro demokracii Aun Schan Su Ťij. Od března 2016 je barmskou ministryní zahraničí, od dubna téhož roku speciální státní poradkyní. A od roku 1991 je také držitelkou Nobelovy cenu míru. Jako paradox se může jevit, že je dcerou právě generála Aun Schana, osvoboditele a zakladatele Komunistické strany Barmy. Ten si ale vládnutí moc neužil. Jak jsme již zmínili, i když v roce 1947 vyjednal nezávislost Barmy na Spojeném království, v témže roce byl zavražděn svými konkurenty. Aun Schan Su Ťij lidé nenazývají jinak než lady. Poté, co po 21 letech byla v roce 2010 propuštěna z domácího vězení, začala se Barma pomalu, ale jistě otevírat světu.

Město duchů
Přiletět sem, to je jako výlet do minulých století. Namísto moderních staveb zde hrdě stojí překrásné koloniální domy, jako by je Angličané včera opustili; žádné značkové oblečení – muži i ženy ještě stále oblékají tradiční longyi. Auta mají řízení vpravo, i když se jezdí vpravo – přece staré auto nevymění jen proto, že nějaký generál ze dne na den rozhodl, že se bude jezdit na druhé straně. Lidé ještě pořád používají název Barma a ne Myanmar, který si zase přes noc vymyslel nějaký jiný generál v roce 1989.
Některé státy doposud nový název Myanmar neuznaly, například Austrálie a Spojené státy americké. A upřímně: kdo z nás ví, že hlavním městem již 12 let není Rangún, ale 320 kilometrů vzdálené Neipyijto? Vojenská junta si zde postavila bezpečné město s ochranou před vlastním národem, pěkně s dvanáctiproudou dálnicí, luxusními nákupními centry a hotely a zoo s chlazenou vodou pro tučňáky. Těžko se pak můžeme divit, že 50 % státních výdajů jde na armádu, policii a tajnou službu.

barma-myanmar-lidi

Liduprázdné budovy a ulice však připomínají spíš město duchů. Kromě necelého milionu státních činitelů a jejich područích s rodinami zde ve městě osmkrát větším než Berlín nežije nikdo jiný. A turisté sem také nejezdí. Není důvod.
Barmu dnes nenajdeme na prvních příčkách ratingu cestovních kanceláří. Ale již dávno je populárním tajným tipem cestovatelů, pro které není základním meřítkem největší luxus, nýbrž autenticita a živá historie. Ke klasickým trasám patří Rangún – jezero Inlee – Mandalaj – Bagan a na závěr odpočinek na ještě stále poloprázdné, a přitom jako z katalogu vystřižené Ngapali Beach v Thandwe se skutečně dobrými hotely.

barma-myanmar-pláž

Cestování pro pokročilé nabízí i alternativy daleko od masového turismu. Například Mergui Archipel s 900 ostrovy, teprve od roku 1997 znovu otevřený pro cizince, je ještě stále bílý flek na turistické mapě. Příroda je zde nedotčená jako nikde jinde v jihovýchodní Asii.
I teď, po 13 letech, kdy jsem Barmu navštívila podruhé, pro mě zůstává hlavním pokladem nezapomenutelné městečko Bagan s jeho impresivním odkazem minulosti s nesčetnými pagodami, „rozházenými“ po zemi jako dětská stavebnice. Když ale v roce 1287 město dobyla mongolská vojska, skončil mýtus Baganu jako mostu mezi nebem a zemí. Pagody však byly stavěné z tak kvalitních cihel, které byly pálené přímo ve městě, že mnoho z nich stále stojí. Největším zážitkem je ale vidět pagody z výšky – z balónu.

barma-myanmar-barma-pagody-baloon

„Létat tady, v Baganu, je pro mě největší zážitek. Pět let jsem každoročně dával žádost. Vždy bez odpovědi, ale to čekání se jednoznačně vyplatilo,“ povídá náš pilot Steve a přitom nás v předepsané minimální výšce 90 metrů vznáší nad pagodami, zatímco ranní sluneční paprsky začínají objímat vrcholky chrámů. Pokud máte v plánu do Baganu někdy vyrazit, zabookujte si místo v balonu již dlouho před odletem. A moc nejezte. Cena na osobu je 300 dolarů,ale kdo má přes 125 kilogramů, platí dvojnásobek! Více o Baganu si můžete přečíst zde.

Barmánci mají velký zájem povykládat si s cizinci. Často sice sníží hlas, ale jejich otevřenost je obdivuhodná. Obzvlášť v zemi, kde v tvrdém režimu ztratil téměř každý z nich nějakého rodinného příslušníka. S nadšením však mluví o challenge. A já si brzy uvědomím, že zde skutečně změna nastává.

Šafránová revoluce
Aun Schan Su Ťij žila se svým manželem, britským tibetologem, a dvěma malými dětmi v pohodě v Anglii. Politicky angažovaná nebyla, ale pravidelně zde uveřejňovala články o své zemi. V době, kdy v roce 1988 přijela do Barmy navštívit těžce nemocnou matku, zde vládla velká nespokojenost a vše vonělo revolucí. Když byla dcera národního hrdiny Aun Schana při demonstraci před pagodou Švedagon v Rangúnu postavena na tribunu a přednesla před milionem lidí ohnivou řeč o demokracii v zemi, lidé v ní uviděli naději a nového lídra. Generálové však dostali strach. Uvalili na ni domácí vězení, ve kterém s krátkými přestávkami strávila 21 let. Po celou dobu neuviděla své dva syny; manžel ji mohl ze začátku třikrát krátce navštívit, pak se léta neviděli. Ani když v roce 1999 umíral na rakovinu v Anglii.

V roce 2005 upozornili bývalý český prezident Václav Havel a bývalý jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu v sedmdesátistránkové petici OSN na nepokoje v zemi a žádali mimo jiné propuštění Su Ťij. Návrh byl schválen, ale Čína podala protest a rezoluce Rady bezpečnosti odeslána nebyla. Krátce poté došlo k dalším krvavým rozbrojům v zemi, které vyvrcholily v roce 2007 takzvanou „šafránovou“ revolucí. V roce 2010 byla oblíbená lady z domácího vězení propuštěna a její strana NLD vyhrála volby.

Znalce zahraniční politiky asi při názvu revoluce nikterak nepřekvapí, že ji podporoval všudypřítomný organizátor barevných revolucí a převratů po celém světě jménem George Soros a k těmto účelům stvořené nevládní organizace jako NED či Open Society Fund. Ano, i Barma je pouhou figurkou na velmocenské šachovnici, kde se neděje nic spontánně a už vůbec ne náhodou.

Uklidit nepořádek
Když se Su Ťij v roce 2014 stala ministryní zahraničních věci, její první čin byl téměř symbolický. Vyzvala všechny své poslance, kterých byly stovky, jít uklízet ulice od nepořádku, aby se země vyčistila. A skutečně, celý víkend se pracovalo. To však nemůže pomoci. Barmánci, coby silně věřící buddhisté, nesmějí zabíjet zvířata (řezníci jsou tradičně muslimové a Číňané). Rádi také krmí ptáky, psy i kočky. Věří totiž, že si tak vylepší karmu. Rangún je proto přeplněn holuby… Ale hlavně, snad celá Barma je poseta igelitovými sáčky a odpadem, že se tomu ani věřit nechce. Jestli nic neuděláme, planeta se jednou udusí v našem nepořádku.

barma-myanmar-děti-plasty

A jak se podařilo hospodářsky tak zbídačit zemi, která byla dříve asijským tygrem? Zemi, která je bohatá na zemní plyn, drahokamy a jadeity v té nejlepší kvalitě? Na tom mají velký podíl USA, které v 90. letech vyhlásily Barmě embargo. Téměř přes den ukončil svět veškeré obchodní a politické vztahy s Barmou. Jediný, kdo se pustil do obchodovaní s generály, byla Čína. Odměnou jí byla dána možnost postavit cestu od čínských hranic až po Bengálský záliv, která je vhodná i pro tanky – tím si Číňané otevřeli přístup k Indickému oceánu. Čína dnes ovládá nejdůležitější firmy v zemi, postavila plynovod s kapacitou 12 miliard kubíků za rok a odebírá přes 80 % zemního plynu; zatímco velká část Barmy ještě dodnes není elektrifikovaná. Lidé mají z expanze Číňanů strach a nechtějí s nimi mít v denním životě nic moc společného.

Ještě v 50. letech bylo čtvrtým největším obchodním partnerem Barmy Československo. Postavili jsme tu několik fabrik, pivovary, dováželi traktory Zetor. Ale to není jediné, co nás s Barmou spojuje. Je až neuvěřitelné, kolikrát jsem měla déjà vu, jako bych byla v Česku před revolucí. Všechno se zde kontroluje, pořád něco podepisujeme, vše běží podle předepsaných instrukcí, vybočit není možné. V korupci zaujímá Barma přední místo na světě, generálové jsou nejmocnější lidé v zemi. Jde z nich strach.

I dnes vykazuje Barma s Českem podobné paralely. Krátkozraká finanční a obchodní politika, chybějící kontinuita v obchodně-hospodářských rozhodnutích vlády, umělé znehodnocování měny a spánek ve vývoji nových technologií jsou hlavní brzdou růstu životní úrovně obyvatelstva. Zatímco politice blízké osobnosti pohádkově zbohatly, kupní síla běžných lidí zůstává i po letech velmi slabá. A životní náklady rostou neustále… Potenciál je ale obrovský. Ostatně již dnes zažívá boom třeba trh s nemovitostmi nebo turismus.

Ani mě neudivuje, když mi Jaroslav Doleček, český velvyslanec v Barmě, říká: „Současná vláda má zájem o naše zkušenosti z transformačního období u nás. Tento proces je zajímá a často se nás na toto téma ptají. Oni skutečně hledají cestu, jak vyjít ze slepé uličky.“ Když vzpomíná na setkání s Aun Schan Su Ťij, ukazuje na fotografii, kde jdou vedle sebe. „Přesně v tomto okamži- ku se mě ptá, zda jsou všichni Češi tak vysocí jako já,“ usmívá se sympatický dlouhán o výšce 203 centimetrů.

Ráda mu uvěřím, že setkaní s lady na něj udělalo hluboký dojem. „Je to velmi charismatická osobnost, opravdový lídr, který má vizi.“ I on potvrzuje, že tato země má velkou šanci. „Opravdu se zde věci začínají měnit, země je na cestě k demokracii a prosperitě. Ale potřebuje stabilitu a mír.“ No právě. Tyto dvě komodity jsou v dnešním světě, kde se hraje nekonečná Hra o trůny, téměř nedostatkovým zbožím.

Rudyard Kipling v roce 1889 napsal v Dopisech z východu kultovní větu: „Toto je Barma, tak odlišná od jakékoli jiné země, kterou znáte.“ Cesta „normalizace“ zřejmě nechá tato slova trochu vyblednout. Ale jsem přesvědčena, že kvůli úctě obyvatelstva k historii, tradicím, zvykům a buddhismu Barma šarm a identitu neztratí. Nicméně můžu jen souhlasit se slovy pana velvyslance, jimiž vzkazuje čtenářům: „Jestli chcete jet do Barmy, jeďte TEĎ!“

Text Danuše Siering

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

  • Perfektní avokádo je největší radost 🥑 #snack #avocado #apples #ayurveda #food #healthysnacks #balance #harmony #foodoftheday #snacktime #ayurvedalifestyle #fruit #energy #eatingwell #ayurvedafood
  • Co všechno by měla mít ájurvédská snídaně? 🥝🍊🍯 Čtěte na našem webu🔗
#ayurveda #food #inspo #ayurvedafood #lifestyle #breakfast #ayurvediccooking #food #health #balance #ayurvedalifestyle #whatsonmyplate #fruit #nuts #foodtips #inspiration
  • Čtete naše cestovatelské články na webu? ✈️ Tenhle je o výšlapu na sopku Pico Del Teide, která je třetí nejvyšší na světě 🌋
#travel #picodelteide #canaryislands #tenerife #wetravel #nature #landscape #getaway #traveljournal #mountains #volcano #hiking #ayurvedalifestyle #perfectview #fromthetop #czechtraveler
  • Sharing is caring 💙 
#lentils #beetroot #eggs #lentilsalad #beetrootspread #bread #spring #whatsonmyplate #fresh #homemade #sharingiscaring #springfood #healthyfood #healthy #balance #superfood #ayurveda #bio #ingredients #vegetarian #lightlunch #ayurvedalifestyle
  • Zázračný medvědí česnek 🐻 Má detoxikační schopnosti, pomáhá při trávení, snižuje krevní tlak i bolesti hlavy a posiluje imunitu. Zkuste si z něj vyrobit pesto! Recept najdete na našem webu 🔗
#garlic #pesto #green #recipes #easyrecipes #garlicpesto #howto #veggie #raw #fresh #ingredients #natural #healthyfood #heath #balance #superfood #foodinspo #diy #homemade #ayurveda #ayurvedalifestyle #ayurvediccooking

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.