Chuť na milostnou rozkoš

Zdravé libido neboli chuť na sex je jako zásobárna pozitivní tělesné energie. Ovlivňuje nejen plodnost a potenci, ale také podporuje imunitu. Odkud pochází tato energie a jak ji můžeme posílit?

Určitá část je podmíněna konstitucí a projevuje se v našem základním typu. V konstitucích, v nichž převládá bioenergie Kapha, je libido zastoupeno silněji než v ostatních typech konstituce. Ne nadarmo se lidově hovoří o plnokrevné ženě nebo o muži jako jedle. Jsou to obrazy plnosti těla. To však neznamená, že jsou konstituce s převládající energií Pitta nebo Váta znevýhodněné, nýbrž pouze, že méně stabilní typy s menším množstvím tělesných šťáv musejí pro libido dodávat energii. A zde se dostáváme již k externím zdrojům pro zvýšení libida, totiž k afrodiziakálním potravinám a potravinovým doplňkům nebo terapiím. Nakonec je potřeba ještě dostatek stimulů, aby se celý proces uvedl do pohybu perlový náhrdelník erotiky nebo v překladu do jazyka sanskrt: Kamasutra.

Ájurvéda zná již od dob antiky dva vlastní medicínské obory zaměřující se na zvýšení a udržení libida:
Sexuální medicína (Vajikarana) a Good-Aging (Rasayana). Posledně jmenovaný obor, Rasayana, neznamená nic jiného než „zůstat v rovnováze šťáv“.
Přistupme k praktickým tipům a pravidlům chování. Zde musíme, jak bylo zmíněno úvodem, přihlédnout k ájurvédské typologii. Pokud s ní nejste dobře seznámeni, mohou obrazy živlů napomoci získat cit pro tuto typologii. Již jsem zmínil, že jsou lidé, které příroda možná poněkud zvýhodnila – jsou to typy Kapha, Kapha-Pitta a Kapha-Váta.
Živel země a voda, z něhož sestává Kapha, má robustnější tělesnou strukturu a tedy také silnější libido. Chybí mu ale lehkost, temperament a stimuly. Tento typ potřebuje prostě delší čas a více podnětů, než se dostane do kondice.

Moje rada pro tuto skupinu proto zní, že nutně musí opustit svůj pomalejší až letargický vzorec chování a postarat se o stimulanty. Prostředí oslovující všechny smysly, oblečení, parfémy, lehké, dobře kořeněné pokrmy, Brut des Brut (suché šampaňské), erotické příběhy a fantazie Vás pomalu ale jistě rozkmitají. Libido tu je, musíte pouze naplno otevřít své smysly! Terapeuticky lze aplikovat povzbuzující masáž pomocí pudru a v případě potřeby předepsat přípravky redukující tukovou tkáň a povzbuzující metabolismus jako dlouhý pepř (Piper longum) nebo zázvor.

Podívejme se nyní na ohnivý typ Pitta. Jeho středně silná struktura vede také k středně silnému libidu. Když nastane příliš velké horko, tzn. při překyselení, tato struktura „zuhelnatí“ a ztrácí svou sílu. Chladivé, zavlažující a výživné, ale netučné pokrmy podporují nutnou vyváženost. Jemné tóny, komplimenty a povzbuzující taneční pohyby jsou mimořádně vzrušivé a současně udržují pod kontrolou vulkán. Nebuďte příliš bouřliví, cvičte se v něžném rozdmychávání ohně lásky. Alkohol, jenž obsahuje ve velké míře oheň, je pro Vás, pokud vůbec, prospěšný pouze v nepatrném dávkování. Lidé typu Pitta mají sklon k luxusu. Postarejte se proto o odpovídající prostředí. Pitta princezny a Pitta princové chtějí být okouzlováni, přijímat dvoření a být sváděni podle všech pravidel umění lásky. Přitažlivé pro Vás jsou také „rychlovky“, pokud se z nich nestane pravidlo. Na parném, tropickém ostrově může Váš milostný život zachránit klimatizace.
Olejové masáže celého těla při použití nezahřívacích, příjemně vonících olejů a vyživující, uklidňující léčivé byliny jako chřest hroznovitý neboli šataravi (Asparagus racemosus) a parfémy jako santalové dřevo a vetiver se jistě neminou účinkem.

Na závěr se podíváme na vysoce senzibilní Váta a Váta-Pitta ženy a muže. Jejich kůží, břichem a nervovými drahami současně pádí miliony vjemů. Jak je však možné je přeměnit na tělesné emoce? Ano, jistě to není snadné. Musíte najít odvahu snížit se na tělesnou úroveň, neboť v říši šťáv dosáhnou všechna vzrušení svého vrcholu. A tam bohužel často panuje akutní nedostatek substance. Výživné pokrmy a nápoje posilují tělesné tkáně a to prostě není možné během jednoho dne. Patří k tomu také pravidelnost. Dále byste měli buď sami, nebo se svým partnerem dvakrát v týdnu provádět masáž celého těla za použití zahřívacích olejů. V případě potřeby lze předepsat silně posilující přípravky jako kořen vitánie spavé (Withania somnifera) nebo boby mukuny. Budete-li dodržovat tato pravidla, také v konstituci Váta zažijete stejně mnoho sexu jako u jiných typů. Ájurvéda totiž nikomu neupírá ten nejpříjemnější ze všech smyslových vjemů.

Text Hans Heinrich Rhyner

Pravidelné ájurvédské kůry Pancha Karma na Mallorce.
www.ayurveda-rhyner.com

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

  • Hledáte české alternativy k superpotravinám dováženým ze všech koutů světa? Zkuste lněné semínko a borůvky, jednoduše tak vytvoříte super snídani s minimální eko zátěží 💙 Víc k alternativám chia nebo quinoa najdete na webu 🔗
#blueberries #strawberries #linseed #breakfast #superfoods #breakfast #porridge #summer #bowl #fruit #healthy #local #gogreen #localfood #localingredients #simple #balance #ayurveda #alternative #lifestyle #ayurvedafood #ayurvedalifestyle #breakfastideas #summerfood
  • Hummus - v tomhle počasí ideální oběd 💚
#ayurvedalifestyle #whatsonmyplate #hummus #veggie #icedcoffee #salad #lunch #ayurveda #foodoftheday #whatiatewednesday #foodtips #praguefood #favoritecafe #gogreen #lunchtime #eatingout
  • Ideální čtení na víkend 📖 letní gurmánské vydání @novinkyprahaberlin ❣️
#magazine #newissue #prague #berlin #reading #whatiread #weekendreads #gourmet #food #travel #lifestyle #ayurveda #partners
  • Není nad čerstvé bylinky 🌿🌱
#herbs #fresh #garden #plants #home #sunshine #summer #ayurveda #harmony #gogreen #ayurvedalifestyle
  • Dobré ráno ☀️
#breakfast #summer #fruit #whatsonmyplate #happy #bowl #strawberry #morning #wakeup #ayurveda #fresh #balance #summerbreakfast #whatweeat #ayurvedalifestyle #simple #light

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.