Jak zlepšit váš pocit štěstí

„V životě každého člověka hraje srdce obrovskou roli. V něm sídlí zdroj našich citů a emocí, stejně jako ohromný zdroj energie.“

V poslední době se stále častěji hovoří o pocitu štěstí. Znamená to, že roste počet nešťastných lidí?
To bych neřekla. Nejprve však prosím definujme, co znamená být šťastný. Není to – jak si dnešní obchodní odborníci přejí, abychom uvěřili — neustálý stav oslav a bavení se, obklopení se různými výrobky a službami, které si můžeme pořídit. Raději bych to definovala, stejně jako mnoho filozofů, duchovních mistrů, ale i učenců, vědců a psychologů, jako pocit dlouhotrvající spokojenosti se svým životem — žít svůj osobní a profesní život v souladu s vlastními hodnotami (vše, co je pro mě důležité).
Poznat a používat mnohé své síly namísto soustředění se na svých pár slabin, být radostný a vděčný za to, co mám teď, v současné době, obklopen lidmi a jakoukoli jinou živou bytostí, kterou miluji a která miluje mě, a vlastně nežít neustále v minulosti nebo v budoucnosti.

Nejde o růst počtu nešťastných lidí, ale o všeobecné vědomí pomíjivé povahy a shromažďování těch věcí, o kterých se domníváme, že nám poskytnou blahobyt a navodí v nás pocit štěstí místo toho, abychom se dívali dovnitř, kde je ukryto všechno k tomu, co potřebujeme, abychom se cítili šťastně (pokud jsou samozřejmě splněny naše nejzákladnější potřeby, například jídlo, přístřeší a pocit bezpečí).  V životě každého člověka hraje obrovskou roli srdce. V něm sídlí zdroj našich citů a emocí, stejně jako ohromný zdroj energie. Rozhodnutí, která činíme v životě ze srdce, jsou většinou ta správná. Ale ve velkém shonu po nestálých zdrojích štěstí jsme zapomněli, jak se připojit k té naší vlastní továrně štěstí. Připojením se k srdci objevujeme své síly a hodnoty, a hlavně v něm – jak se říká — krásně dobijeme baterky.

Co nám nejčastěji brání zažívat štěstí? A lze štěstí „trénovat“?
Já bych se neptala, co nám brání zažívat štěstí, ale kdo nám v tom brání? Jsem hluboce přesvědčena, že se tomu bráníme my sami. Existuje nesčetné množství výsledků vědeckých výzkumů, které toto dokonale potvrzují. Tudíž velmi dobrou zprávou je, že se štěstí dá trénovat! Jen se lépe podívejte kolem sebe. Uvidíte mnoho lidí žijících svůj život s častým pocitem štěstí, přestože jsou pod velkými a pravidelnými vnějšími tlaky. Oni totiž používají (záměrně či nikoliv) techniky, jak si dlouhodobě dobít baterky a zvýšit svou odolnost vůči vnějším vlivům.

O jaké techniky se jedná?
Moc ráda dávám jako dokonalý příklad existenci lotosového květu. Lotos vypadá a voní krásně, vznáší se v klidu na vodě a přitom má své nohy hluboko v blátě a kalné vodě. Můžeme se naučit nebýt dotčeni a netrápit se blátem kolem nás a spíš to bláto použít tak, abychom byli šťastní, krásní a užiteční jako ten lotosový květ.

A jedna z takových technik je žít v souladu se svými hodnotami…
Osobní hodnoty hrají v pocitu štěstí člověka obrovskou roli. Naše hodnoty jsou totiž naším životním kompasem!
Vědomě či nevědomě tyto hodnoty řídí naše rozhodnutí, motivují nás a hrají zásadní roli v úrovni naší spokojenosti, a to ve všem, co děláme. Když se nad tím zamyslíte, většinu času, kdy se cítíme ztracení, nešťastní, labilní nebo nenaplnění a kdy cítíme, že nám v životě něco chybí, je obvykle proto, že naše hodnoty nebyly splněny.

Další technikou je žít přínosným způsobem a získat ze svého života co nejvíce díky konceptu PERMA.
Nové poznatky o podstatě štěstí a duševní pohody navazují na přelomové práce Dr. Martina Seligmana, který přišel s konceptem PERMA. Tento koncept vznikl na základě dlouhodobých výzkumů po celém světě a představuje pět klíčových prvků pro plně uspokojivý život. Velmi stručně — jedná se o tyto prvky:

P.E.R.M.A.
Positive emotions: pěstovat pozitivní emoce, cítit se dobře.
Lidem se daří, když jsou šťastní. Když máme dobrou náladu, stanovujeme si vyšší cíle, setrváváme delší dobu na jejich realizaci a zaznamenáváme méně stresu a únavy. Prožívání pozitivních emocí přispívá k hodnocení života jako příjemného a pohodlného.
Jsou různé způsoby, jak dosáhnout pozitivních emocí, ale ani jeden se nenachází na úrovni vědomí. Jeden jednodušší a prokazatelně účinný způsob je kultivace „vděčného způsobu myšlení“, kdy naše dobré cítění přichází samo. Mozkové scany ukazují, že když jsou lidé poučeni, aby počítali svá požehnání, jasně se v části mozku zvyšuje aktivita s pocitem štěstí.
Dalším prokázaným účinným způsobem pro rozvíjení pozitivních emocí je cvičení jógy mysli, také nazývané meditace. Existuje mnoho a mnoho článků o meditaci a jejích četných zdravotních přínosech, takže to tady nebudu příliš rozebírat. Je ale důležité vědět, že se jedná o velmi jednoduché cvičení určené pro každého, bez omezení věku nebo zdravotního stavu. A na rozdíl od jiných tréninků účinkuje a přináší nám své blahodárné užitky hned po prvních minutách cvičení! Jen krátký trénink v meditaci nás může zklidnit, uvolnit a ubrat stres, meditovat několik pravidelných minut denně vede k fyzickým změnám a ke zlepšení zdravotního stavu.
Navíc k tomu, abychom cvičili efektivně, nepotřebujeme ani zkušenost, ani žádné pomůcky či zvláštní místo. Vše, co potřebujeme, má už přirozeně každý z nás v sobě. Při meditaci na srdci HEARTFULNESS navazujeme spojení se svým vyšším já, tedy zdrojem veškerých sil a inspirace, a naučíme se zklidnit svou mysl a ovládat své emoce v náročných momentech.
Výzkumy ukazují, že meditující si vedou lépe při usměrňování okamžitých reakcí na negativní podněty a mají sníženou aktivitu amygdaly, části mozku, kde se mimo jiné zpracovávají reakce na ohrožení. To pro nás znamená větší emocionální odolnost a méně psychického strádání a úzkosti. Meditace velmi brzy navozuje vyhledávané pozitivní emoce a pomáhá nám nebýt tak zranitelným vůči stresům a rozrušením z každodenního života.

Engagement: být plně zaujatý prováděnou činností, flow.
Angažovanost a zaujatost budujeme tím, že maximálně využíváme a uplatňujeme své silné stránky i silné stránky ostatních.

Relationships: mít autentické a pozitivní vztahy s druhými.
Evoluce zajistila, že naše přežití je spojeno s našimi schopnostmi spojit se s ostatními. Naše mozky jsou doslova „drátované” k připojení se k ostatním. Tyto „mozkové spoje“ mají sílu ovlivnit, jak se cítíme, a věda nám dnes ukazuje, že nejlepším způsobem, jak prožít štěstí, je udržovat kvalitní mezilidské vztahy.

Meaning: vést smysluplný život.
Když lidé uvidí, že jejich úsilí má skutečný a pozitivní dopad na životy druhých, i všední život se pak stává obohacující: využít tedy svého potenciálu pro dobro druhých.

Accomplishment: pro inspirativní a naplno prožitý život je také velmi důležité dosáhnout cíle a úspěchu – ale nejenom to.
Výzkumy totiž ukazují, že dosažení cíle sice vytváří pocit pozitivity, ale jeho účinky netrvají dlouho – trik spočívá ve vědomém učení užívat si i každého aspektu cesty k našim cílům.

Když zkombinujeme prvky PERMA s dalším doporučením, a to — „kouzelnou trojicí“ —, tedy účinným návykem, kdy si každý večer zapíšeme tři věci, které se nám ten den podařily anebo nás v ten den potěšily, můžeme se aktivně dobrat ke spokojenosti a k práci, která nás baví a dává nám smysl.

Roya Ravanbakhsh vystudovala magisterský́ program v oboru ekonomické vědy a mezinárodní management na univerzitě v Bruselu. Na poli profesionálního obchodu a marketingu se pohybuje již 25 let. Pracovala jako generální ředitelka v několika reklamních, obchodních a distribučních firmách působících po celé střední Evropě. Roya je také certifikovaným NLP koučem a Heartfulness Meditation full-trenérem. A nyní se v rámci neziskové nadace Happy Heart z.ú. věnuje výuce Mindfulness a meditaci na srdci Heartfulness, ovládání stresu a koučinku profesního a osobního rozvoje.
V Happy Heart se snažíme pomáhat a inspirovat všechny, kteří se rozhodli hledat a najít radost a pohodu. Cílem uspořádaní tohoto semináře je sdílet praktické znalosti a dostupné vědecké poznatky tak, aby se poznalo, jak dosáhnout pocitu štěstí a radosti. Jednou z cest k pocitu štěstí, kterou vyzkoušíme, bude meditace na srdci Heartfulness. Tato meditace okouzlí každého svou prostou přirozeností, jednoduchostí a zároveň prokázanou účinností. Se seminářem nejsou spojeny žádné rituály, je snadný a jeho efekt je okamžitý.

www.happyheart.cz

Autorka článku bude mít 8. 10. v 17.30 v Dům Černá Labuť (Na Poříčí 25, Praha 1), seminář na téma „Jak zlepšit váš pocit štěstí“.
Vstup zdarma. Rezervace míst na info@happyheart.cz

Text Roya Ravanbakhsh

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.