Ájurvéda mi změnila život

„Tajemství celkové pohody spočívá ve zvládnutí životní energie. Všechny ty diety, potravinové doplňky, cvičení a terapie mohou fungovat (konečně!) jen tehdy, jestliže je dokážete propojit se samou podstatou energetického toku.”
 – A. Svirinskaja, Tajemství energie

S Tanjou Kovač jsme se sešly na zahradě jejího domu, užívaly si letního počasí a já si vůbec nepřipadala jako v  Praze. Tanja působí jako drobná žena, přesto v sobě skrývá neskutečnou energii. Tato původem Chorvatka se rozhodla před několika lety změnit svůj životní styl. Z věčně zaneprázdněné obchodnice se stala majitelkou salonu Ayurveda Beauty v Praze.

Tanjo, otevřít si ájurvédské studio je hodně specifický obchodní plán. Jak vznikl?

Je to už pět let. Přišla jsem jednoho dne do práce a řekla jsem své nadřízené: 
„V horoskopu mám napsané, že někoho potkám a díky tomuto setkání z ničeho nic změním práci.“ Šéfovou to samozřejmě rozrušilo a řekla mi, ať nečtu nesmysly a jdu raději za člověkem, který mi přesně poradí. A dala mi kontakt. Jmenoval se Johnny Kumar a praktikoval ájurvédské masáže. Dnes se tomu musím smát, protože to byl samozřejmě přesně ten člověk, který mi život změnil!


Naučil vás ájurvédě?
Přiblížil mi ji, nikdy předtím jsem o ní neslyšela. Začala jsem dychtivě studovat a otevřela si s ním své první studio na Letné. Po čase se však ukázalo, že tato lokalita není vhodná pro klienty — nemohli zaparkovat. K ájurvédě patří oáza klidu, zahrada, žádný ruch velkoměsta. A jsem moc ráda, že jsem takovou oázu našla. Mám krásné studio v úžasné lokalitě, kde si klienti opravdu odpočinou od shonu města.

Opět zafungovala náhoda?
Ano, přesně! Kamarád bydlel v tomto dvougeneračním domě a rozhodl se přestěhovat. Když jsem to tu uviděla, hned jsem věděla, že tady chci zůstat!

ayurveda-beauty-tanja-kovač-1

Dům se studiem stojí v Suchdole, tedy okrajové části Prahy. Dokáže i přesto studio přitáhnout hodně klientů?

Je to tak akorát. Protože tu i bydlím, není mým cílem, aby mi tu proudily davy. Potřebuji prostor také stihnout energeticky očistit. Mám síť ájurvédských masérů ze Srí Lanky a Indie. Další maséři se zaměřují na holistické masáže. Největšími lákadly jsou šamanské seance a aurické čištění čaker. Přijíždí mi sem lektorka až z  Vídně a její sezení jsou velmi oblíbená, i když nejsou nejlevnější.

ayurveda-beauty-tanja-kovač-2


Může právě vyšší cena odradit klienty od ájurvédy?
Cena je trochu vyšší, ale nezapomeňte, že například při shirodhara masáži (speciální masáž třetího oka teplým olejem) se využije až litr vzácného oleje, který sám o sobě stojí tisíc korun. Je to tedy i o tom, kolik jste ochotni investovat sami do sebe. Ájurvéda chápe masáže jako prevenci udržet si zdraví. Často lidé přijdou, až když mají zdravotní problém, nebo jako bonus, že si jednou za čas udělají hezky.

ayurveda-beauty-tanja-kovač-2

Jak vy sama investujete do svého zdraví?
Musím se přiznat, že hodně. Jsem až vášnivě posedlá zdravým životním stylem. Zkouším všechno možné: od biorezonance přes homeopatii, čínskou medicínu, chiropraxi… Minulý rok jsem byla nemocná pět měsíců, pořád jsem měla teplotu. Chodila jsem po lékařích a podle odběru krve jsem byla v  pořádku. Dokonce mi řekli, že mám asi pokažený teploměr! Srovnala mě právě až biorezonance s  homeopatií. Mám mezi svými přáteli spoustu kamarádů, kteří nevěří alternativě. Je škoda, že to je v  dnešní společnosti nastavené na „buď/anebo“, tedy buď klasická medicína, nebo alternativa.

Jaké jsou další plány studia?
Všechny nabízené metody ve svém studiu mám osobně vyzkoušené. Klienti mohou přijít nejen na odborné holistické procedury, ale také na enzymatickou kosmetickou terapii, která působí jako přirozená lymfodrenáž. Aplikace je zaměřená na celé tělo – tato metoda ovlivňuje buněčný základ pokožky, proto se používá ke zmírnění celulitidy či hojení jizev. 
Měla jsem zde ájurvédského lékaře, který ordinuje v  indické Kerale, ale letos neobdržel víza, takže se na řadu dostanou i nové aktivity. S  jogínkou Martinou Procházkovou jsem pořádala pránajáma dýchání, lidé mohou vyzkoušet i léčení hudbou. Jsem otevřená i dalším možnostem. Byl za mnou lektor, který se věnuje metodám zbavování strachu – například formou chůze po žhavém uhlí. Ráda improvizuji a zkouším nové věci.

ayurveda-beauty-tanja-kovač-3

Co vás v  poslední době ovlivnilo nejvíc?

Byla to kniha Ally Svirinské Tajemství energie. Jedná se o léčitelku ruského původu, která mimochodem léčí i britskou královskou rodinu. V  této své knize píše, že je absolutně proti skupinovým workshopům, protože se tam míchají energie všech přítomných lidí a člověk si odtamtud může paradoxně odnést něco, s  čím tam ani nepřišel. Sdílení v  kruhu je jedna věc, ale práce s  energií a čištění je nesmírně citlivá záležitost. Proto i já mám raději individuální přístup než davové akce. Nechci nabízet za pár korun hodně cirkusové muziky, ale naopak individuální přístup.

www.ayurvedabeauty.cz


„Ájurvéda chápe masáže jako prevenci udržet si zdraví.“

Text Barbora Pečová Foto archiv T. Kovač

2 komentáře

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.