Srí Lanka — část II.

U kadeřníka
Věnuji se své oblíbené činnosti – jdu ke kadeřníkovi. Potěší mě, když vidím, že nabízejí i manikúru. Za chvíli na mně „pracuje“ pět dívčin – 3 mi fénují hlavu, jedna políruje nehty na pravé, druhá na levé ruce. Ta nejkrásnější má na sobě tričko s nápisem: „I don’t need a googlemap. My husband knows everything.“ Chci taky!

cestování-srí-lanka

Plážový fotograf
Manžel si převléká plavky na pláži a v okamžiku, kdy jeho zadnice spatří světlo světa, vidíme, jak jej našinec z pláže vyfotografuje. Thomas na to téma lamentoval téměř celý večer. Příští den za ním přišel chlapec z pláže: „Oh, sorry mister, I appologize for my photo of yesterday. It was not right. I cancelled already this picture. Please, forgive me, sir…

„

Čokoláda, nebo tuňák?
„Schatzi, já mám takovou chuť na čokoládu,“ ozvala jsem se po dvou týdnech pobytu. Manžel vyrazil do města a světe, div se, vrátil se s mou oblíbenou čokoládou Lindt. Avšak se slovy: „100 g stálo 4 euro, stejně jako kilo toho nejčerstvějšího tuňáka.

Víla a boss
V apartmá ve 3. patře sídlí ruská rodina. On, Big boss, ona, nadpozemská víla, která se neúnavně stará o manžela a dvě dcerky. Fascinuje mě její chůze. Ona nechodí, ona se snad vznáší… Víla houpá na pláži dcerku v síti. S radostí, s úsměvy. Big boss jde okolo. Do sítě šťouchne jedním prstem. No jo, dcerku nemůže ani pohoupat, hodnotím situaci. Pak přejde k víle a obejme ji tak silně, až jí spadne klobouk; oba se líbají, jako by svět okolo neexistoval. Víla pak s úsměvem odpluje koupat se do moře. A Big boss dlouho houpe dcerku, houpy, houpy, houpy…

Hippiedua/Hikkaduwa
Ležím na pláži, dýchám solí provoněný vzduch a čtu báječnou knížku od Patti Smith – Just Kids. Thomas přijde a s úsměvem mi k tomu z iPhonu pustí její píseň „Because the night, belongs to lovers…“ A pak se zasněně rozpovídá o svých divokých mladých časech před 30 lety v Hippiedua (tím myslí nedalekou vesnici Hikkaduwa, dodnes známou jako centrum hippies). Jednoduchý bungalow přímo na pláži, voda cáká téměř do postele. Ráno ho probudí křik: „Don’t shit on the beach!“ Vyhlédne jedním okem z okna a na pláži stojí rázný „bílý“ muž, který se snaží dělat pořádek. Tato procedura se opakuje každé ráno, ale moc nepomáhá – Srílančané prostě konali své ranní potřeby přímo na pláži. Tak se Thomas seznámil se svým dlouholetým přítelem Hansem Koschanym. Zaručeně tehdy netušil, že se jednou stane kmotrem našeho prvního syna.

Negříci
Plaveme s Vincentkem v moři a proud nás silně unáší směrem ke skále, kde plavou domorodci. Vincent zavolá: „Mama, plaveme tam, kde jsou negříci!“ – „Kdo prosím?“ ptám se nechápavě. „No, jak se řekne česky neger – myslím, že negříci…“ Tak vzniklo pro mě již 1. ledna slovo roku 2016. Negříci!

:-))

Rozmanitá barevná příroda, příjemní lidé, exotické osamocené pláže, teplé moře, čerstvé a dobré jídlo, jízda vlakem z Kandy do Nurelia, styl staré dobré Anglie, návštěva Brief Garden, jízda tuk-tukem, večeře v Ministry of Crab, ájurvédské masáže, digital detox (často žádný příjem), upravení školáci v bílých čistých uniformách, odpověď: Time is no problem.

:-(( Odpadky u cesty, před domem, na pláži, komáři, bláznivá jízda řidičů autobusů, tolik opěvované městečko Kandy, dlouhý let.

24. prosinec a úplněk
Dva velké svátky najednou a k tomu jasný zákon – v den svátku je na Srí Lance zakázané podávání alkoholu. Jsme v památce UNESCO, v pevnosti Galle, uvnitř dva z nejlepších hotelů v zemi. Ptáme se na oběd. Ano prosím, ale no alcohol. Místo odpovědi si bereme trojkolku tuk-tuk a míříme k blízkému hotelu s vlastním majákem a jedinečnou polohou přímo u moře. Wow, mají sushi… ale s vodou?! Zkoušíme znovu. Tito číšníci už jsou vynalézavější. Po pár legráckách přicházejí se dvěma konvicemi na čaj. Se šibalským úsměvem nalévají Thomasovi „černý čaj“ a mně „zelený, special selection“. Přiťukneme si hrníčky s pivem a bílým vínem a popřejeme Merry Christmas. Tajně zdvižený palec číšníků a bílé zuby, které zářily z jejich rozesmátých tváří, byly tím nejkrásnějším dárkem; radovali se a chichotali jak malé děti. P.S. Náš hotýlek nedaleko vyřešil zákon a úžasnou vánoční večeři po svém – na branku zavěsil cedulku Uzavřená společnost.

Sexturismus
Tomto tématu se až tak často nemluví. Když ale cestuje žena sama a nechce být sama, nezůstane dlouho bez průvodce. Setkání, kdy usměvavý beach boy nabídne své trénované tělo a šarm a odměnou mu jsou dárky, pozvání či dokonce letenka do vysněné Evropy, nejsou výjimkou. Je to však prostituce? Definice říká jasně: Sexturisté jsou všichni, kdo v cílové zemi (obzvlášť třetího světa) mají za materiální odměnu sexuální kontakt s domácími partnery. Avšak tito „podnikatelé“ mají zřídka co společného s organizovaným sexturismem à la Thajsko. Převážně se jedná o one man show, kapitálem jsou city, bordelem celá pláž. Zamilovanost, láska a romantika jsou pak pro ženy jednoznačným argumentem, proč se v žádném případě nejedná o sexturismus. O profesionálním milenci na sex nechtějí nic slyšet – vždyť po čas celé dovolené mají nejčastěji kontakt jen s jedním vyvoleným mužem. To je v naprostém protikladu s mužskými sexturisty, kteří v průběhu 24 dovolenkových dnů mají průměrně pět partnerek (Studie Aids, Sex, Tourismus – Baden Baden).

Rybaření
Zatímco v Evropě už mluvíme o digitální revoluci, na Srí Lance ještě neproběhla ani revoluce industriální. Např. ryby se dodnes loví ručně – do délky 50 centimetrů do sítě, větší na udici. Stát na pláži, pozorovat rytmické pohyby rybářů vytahujících sítě a naslouchat přitom jejich zpěvu, to pro mě zůstane nezapomenutelnou vzpomínkou; stejně jako návštěvy rybího trhu při rozbřesku. Na otázku, proč nepoužívají techniku, jsem získala tuto odpověď: To naše vláda zakazuje. Znamenalo by to, že by hodně rybářů ztratilo svou práci. Že jim nedaleko od břehů vychytají Japonci s tou nejšpičkovější technikou ty nejchutnější tuňáky, které pak draze prodávají na celém světě, se jim opravdu nelíbí. Na můj dotaz, zda se s tím dá něco udělat, začali zase zpívat…

srí-lanka-rybaření

Ájurvéda
Vedle Indie je i Srí Lanka kolébkou ájurvédy. Ačkoliv jsou jejich základy stejné, jejich názory se někdy liší. Zatímco indická ájurvéda doporučuje užívat pro čisticí kúry přepuštěné máslo ghí, srílanská očista je založena hlavně na užívání bylinek. Názor na způsob stravování je však jednotný. Podle konstituce a způsobu života existuje pro každého člověka individuální doporučená strava. Potravina, která jednomu dělá dobře, může druhému uškodit. Jak se tedy máme podle ájurvédy stravovat? Každé naše jídlo má obsahovat všech pět chutí – kyselé, sladké, slané, hořké a ostré. Tak vydržíme bez hladu a bez mlsání ty „prázdné“ hodiny mezi snídaní, obědem a večeří. To znamená, že v každém chodu má být i sladká chuť. A to nejen ve formě ovoce, medu, agávového sirupu, ale také – po tisíciletí tradičně – výborného palmového cukru zvaného jaggery. To je šťáva, která se získává z dlouhých plodů datlové palmy. Vaří se tak dlouho, až voda vyprchá a vznikne kompaktní hnědá, velmi chutná a voňavá hmota. A nejen to. Tento cukr, plný vitaminů a minerálních solí, způsobuje pomalý vzestup hladiny cukru v krvi. V ájurvédě je dokonce součástí mnoha léčivých receptur. A proč se tedy jaggery nedá koupit běžně u nás? Na to bychom se měli zeptat „odborníků“ v potravinářském průmyslu, obzvlášť cukrové mafie. Bylo by prokazatelně méně cukrovkářů.

Lotosový květ
Nejen pro mě, ale pro miliony obdivovatelů je tato květina zázrakem přírody. Vyrůstá z bahna, aby se na povrchu rozzářila v jednoduchý, ale elegantní květ bílé či růžové barvy. Její listy mají jedinečnou vlastnost – odpuzují vodu, takže květina nemůže onemocnět kvůli plísni či parazitům. Květy se ráno otevřou, aby přivítaly den, večer se zavřou a stáhnou pod hladinu, kde spí. Aby ráno zase v plné kráse potěšily svět. Lotosovému květu je věnována i ta nejznámější mantra na světě: „Om mani padme hum“, což znamená přibližně „Buď osvícen, drahokame z lotosového květu.“ Lotos jako symbol čistoty, krásy a soucitu je nedílnou součástí všech buddhistických a hinduistických ceremonií.

lotus-lotos

V žebříčku destinací „Top 16 Places to Go in 2016“ sestaveném světově proslulým cestovním magazínem Conde Nast Traveller získala Srí Lanka druhé místo s odůvodněním, že tato země zůstává pro turisty cenově přijatelná, nepřelidněná a relativně neprozkoumaná. Zvláštní pozornost si zasloužila města Colombo a Galle, kde právě dochází ke kosmopolitické změně. První místo zaujala Austrálie, třetí Mozambik, čtvrté Myanmar. S tímto pořadím mohu souhlasit; jen nebýt těch žraloků v Mozambiku.

Cesta na Srí Lanku je jako film pro pamětníky. Držíme v ruce pádlo a plujeme proti proudu – a přesto se vracíme stále zpět, do minulosti.

Text Danuše Siering

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Vytvořilo Jakub Vaněk Studio.

Napište nám e-mail na
PLANKVADRAT s.r.o., V sadech 4a, 160 00 Praha 6, IČO 60199318, DIČ CZ60199318

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.